Barceloneta Semti

Last Updated on 9 February 2017 by TT

1992 yılındaki Olimpiyatlara dek sırtını denize dönmüş olan Barcelona’nın denizle bağlantısını koparmayan tek bölgesi Barceloneta idi. La Ciutadella şehir parkı inşa edilirken o bölgeleden yaşayan ve evleri yıkılan insanların yerleşmesi amacı ile 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Deniz kokusunun sokaklarına sindiği semtte uzun yıllar çevresinde gelişen sanayi işletmelerinde çalışan işçiler ve balıkçı aileler yaşadı. Denize paralel ve dik kesişen dar sokakları, dışarıya asılan çamaşırları, küçük mahalle kafeleri ve tapas barları ile salaş ve samimi bir mahalledir. Evden çıktıktan sonra sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde plajda olabileceğiniz bu semt merkezi ve plajlara yakın konumuna rağmen daha çok düşük gelirli ailelerin yaşadığı bir bölgedir. Semtin denize bakan cephelerinde bazıları şehirdeki en iyilari arasında sayılan bazı balık lokantaları, kafeler, barlar ve şehrin en kalabalık iki plajı olan “La Barceloneta ve San Sebastian” yer alır.

banner

Barceloneta’nın sahilini oluşturan ve Olimpik Liman’a dek uzanan sahildeki korniş bölgesi (Passeig Maritima), hafta sonlarında, güneşli havalarda ya da yaz günlerinde, jogging yapanlar, paten kayanlar, bisiklete binenler ve deniz havası almak isteyen Barselonalılarla dolar. Barceloneta’nın iç kısmında, ortada büyükçe bir halk pazarı olan “Mercado de Barceloneta” da vardır.

İstakoz Anıtı (Gamba de Mariscal)

Barselona İstakoz Heykeli
Mall de la Fusta üzerindeki İstakoz Heykeli, 1992 Olimpiyat deniz oyunların yapıldığı Olimpik Liman’a girişi simgeler

Eski Liman (Port Vell)’dan Barceloneta’ya doğru yürürken, sahile paralel giden Mall de la Fusta yürüyüş yolu üzerinde, hınzır gülüşüyle sizi şaşırtan kocaman kıskaçlı ve antenli dev istakoz heykeli fiberglastan yapılmıştır. İspanya’nın Peter Pan’ı lakaplı sanatçısı Javier Mariscal tarafından 1992 Yaz Olimpiyatları için tasarlanan heykel daha önce yeri burada olan Gambrinus balık restorantları zinciri tarafından finanse edilmiştir.

Barcelona’nın Başı (El Cap de Barcelona)

Port Vell’den Barceloneta’ya doğru yürürken bu renkli heykelin gözünüzden kaçması neredeyse imkansız. Güney Amerikalı pop art sanatçısı Roy Lichtenstein‘ın ilk ve tek heykeli olup 1992 Barselona Yaz Olimpiyatları için tasarlanmıştır. Antoni Gaudi’nin “trencadis” mozaik tekniğinden esinlenilmiş eser farklı açılardan bir kadın portresi biçiminde görünür.

Katalunya Tarihi Müzesi (Museu Historia de Catalunya)

Plaça Pau Vila, Barceloneta. Giriş ücreti; 4.5 €.

Katalonya Tarihi Müzesi “Museu Historia de Catalunya”, 1996 yılında Katalunya tarihinin tanıtımı amacıyla 1901’de inşa edilmiştir ve eski limanın entreposu olan “Palau de Mar” içinde kurulmuştur.

Müzede Katalunya’nın tarihi, en uzak köklerinden günümüze dek interaktif ve yenilikçi bir anlayışla sunuluyor. Sergi kronolojik bir düzenle, dört katta sekiz bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler;

  • Katalunya’nın ilk toplulukarı, Romanesk dönemin çıkışı ile Katalan-Aragon deniz ticaretini anlatan “Kökler”
  • “Bir Milletin Doğuşu”
  • “Denizimiz”
  • Habsburg Hanedanlığı’nın reddelişi sonrası ekonomik ve kültürel toparlanma ve endüstri çağını ele alan “Bir İmparatorluğun Kenarında”
  • “Buhar ve Millet”
  • Müzenin en eğlenceli bölümü olan “Eklektik Yıllar”
  • İspanyol İç Savaşı, Franco dönemi ve demokrasiye geçişi ve modern Katalonya’yı anlatan “bozguna uğratma ve toparlanma”
  • “Çağdaş Katalonya”

Teleferik / Port Vell Teleferiği (Transbordador Aeri del Port)

Passeig Joan de Borbó 88, Barceloneta. Tel: +34 934304716. Bilet ücreti; tek yön 11 €, gidiş-dönüş 16.5 €. Metro Barceloneta (1.2 km). Otobüs ile ulaşım; 17, 39, 64. Teleferik çalışma saatleri ve güncel bilgiler

Barselona Teleferik
Eski Liman “Port Vell” ile Montjuic Tepesi arasında çalışan tarihi teleferik

Şehrin muhteşem panoramik fotoğraflarını çekmek için Eski Liman’dan Montjuic Tepesi’ne çıkan tarihi teleferiğe binebilirsiniz, elbette yükseklik korkunuz yoksa. 1931’de inşa edilen teleferik 70 metre yükseklikten gider gelir. Tek yön bilet aldıysanız yakındaki füniküler ile La Rambla Caddesi yakınındaki Metro Paral-lel’de inebilir veya indiğiniz yerin yakınından Montjuic Teleferiği’ne binerek zirvedeki kaleye (Castell de Montjuic) devam edebilirsiniz.

Mare Nostrum Binası (Torre Mare Nostrum)

Şehrin doğal gaz dağıtım firması Gas Natural’e ait bu sıradışı, statiği güçlü, modern, cam kaplı yapı, mimar Enric Miralles tarafından 2005 yılında inşaa edilmiştir. Yapının üzerindeki kavuniçi renkli kelebek figürü Gas Naturel firmasının logosudur. Bina, 86 metre ve 22 katlıdır.

Passeig Maritim (Korniş)

Barceloneta Korniş "Passeig Maritim"
Barceloneta Semti’nin sahili boyunca uzanan sahil yolu “Passeig Maritim”

La Barceloneta’nın deniz tarafından Port Olimpic’e dek uzanan 1.25 km uzunluğundaki bu sahil şeridi Sant Sebastia ve Barceloneta Plajları boyunca uzanır. Güzel havalarda spor severlerin, koşucuların, bisikletçilerin, patencilerin ve deniz havası almak isteyenlerin şehirde en sevdiği bulvardır.

Leave a Comment