Casa Batllo

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Casa Battlo: Adres, ulaşım; Passeig de Gracia 43 (Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek yaklaşık 10 dakika). Giriş Ücreti; 25 € (2019). 365 gün 09:00-21:00 arası açık. (Sıra beklemeden giriş için bilet alın)  Bu renkli ve fantastik yapı (diğer bir adı Kemikli Ev’dir) ünlü modernist mimar Antoni Gaudi’nin dönemin varlıklı işadamı Joseph Battlo ve ailesi için 1905-1907 yılları arasında tasarlamış olduğu bir evdir. Bina satın alındıktan sonra yıkılarak yapılmak yerine içeriden yenilenerek ve dış cepheden giydirilerek yeniden tasarlanmıştır. Bu fantastik yapı Barcelona’nın en prestijli bulvarı olan Passeig de Gracia üzerinde bulunur. Casa Batllo’nun içi Gaudi’nin bir iç mimar olarak bakışını yansıtan ayrıntılar ve kendi tasarımı eşyalar ile doludur.

Rehberli Gaudi Turu; La Sagrada Familia, Güell Parkı & Gaudi’nin İki Evi

Passeig de Gracia Bulvarı’nın ortalarında yer alan bina, bir çoğuna göre Gaudi’nin yaratıcılığın sınırlarını zorladığı ve fantezilerini en özgür biçimde yansıttığı eseridir.

Casa Batllo, Barselona, Gaudi, Barselona, Modernizm, Modernisme, Modernista
Uyumsuzluk Bloğu üzerinde yer alan Gaudi’nin sıradışı eseri Casa Batllo (Kemikli Ev) (sağdaki ev)

Bina dışarıdan bakıldığında biraz şekerden yapılmış bir evi, biraz peri bacalarını biraz da dalgalı bir denizi çağrıştırmaktadır. Ön cephede, dikkatlice yerleştirilen rengarenk ve parlak seramik plakalar ve renkli vitray parçaları ile betimlenen çiçek desenleri güneş ışığında parlayarak binaya hareket katar. Gaudi ön cephe tasarımını yaparken Fransız ressam Monet’nin ünlü “Nilüferler” tablosundan esinlenmiştir. Bazıları da bu empresyonist çalışmayı deniz yüzeyindeki dalgalara benzetir.

Casa Battlo’nun birinci katında yer alan geniş bir kumtaşı balkondan elegant zemin katı görünür. Herşeyin kavisli formlarda tasarlanığı binada büyük salon Gracia Bulvarı’na bakar. Tavan, güneşe benzer bir çatı lambası etrafında girdapımsı şekilde tasarlanmıştır. Kapılar, pencereler ve tavan pencereleri renkli camlardan ve dalgalı görünümlü ahşap malzemelerden yapılmıştır. Bina içine girildiği andan itibaren kıvrımları ile kavisleri ve yüzeyler arasındaki yumuşak geçişleri ile ziyaretçileri alışık olduğu mekan kavramından uzaklaştırır.

Casa Batllo'nun içi, Casa Batllo, Barselona, Gaudi, Barcelona
Casa Batllo’nun oturma odası

Gaudi bina içinde her türlü ayrıntıyı insanı büyüleyen bir biçimde düşünmüştür. Örneğin, içeri giren gün ışığını en etkili biçimde kullanabilmek için apartman boşluğundaki parkelerin renkleri açıktan koyuya doğru değişir. Merdivenlerin tutunma yerleri elin şekline göre kavislidir. Bir çok yerde ahşap kullanılarak elle ayarlanabilen havalandırma geçişleri yaratılmıştır.

Çatı katı evin sakinlerinin ortak kullanımına ait çamaşırhane ve depo gibi amaçlar için zamanına göre alışılmadık modernlikte tasarlanmıştır.

Casa Battlo teras kısmı ile de oldukça şaşırtır. Çatıdaki formu Hristiyanlık inancında önemli yer tutan “ejderha ile savaşan Aziz George Efsanesi’ne gönderme yapar; Ejderhanın sırtını oluşturan renkli ve pullu çatı kısmı yapının su deposu işlevi görürken kemen yanındaki haç figürlü binanın tek kulesi dört kollu Aziz George haçına gönderme yapar.

Leave a Comment