La Pedrera / Casa Mila

Last Updated on 27 November 2019 by TT

La Pedrera (Casa Mila): Adres, ulaşım; Carrer de Provença 261-265 (Casa Botllo’dan yürüyerek 5 dk mesafede). Giriş ücreti; 20.50 € (2016). Bilet Satış; Bilet kuyruğunda beklemeden hızlı girmek için biletinizi önceden buradan alabilirsiniz. 

Modernisme Sanatı’nın en ünlü sanatçısı Antoni Gaudi’nin, sanatsal fantezilerini doruk noktaya ulaştırdığı en önemli dört eserinden ve bunların arasındaki iki ev projesinden biri olan La Pedrera (Casa Mila), işadamı Pere Mila adına tasarlandığı için Casa Mila (Mila Evi) olarak da anılır. Casa Mila, Katalonya Meydanı’na 10-15 dakika yürüme mesafesinde olup, Passeig de Gracia Caddesi üzerindedir. 1906-1912 yılları arasında inşaası tamamlanan yapı, daire ve ofislerden oluşan bir rezidans olarak tasarlamıştır.

Binanın halk arasındaki ismi, “taş ocağı” anlamına gelen La Pedrera’dır. İnşaa edildiği yıllarda, halk, binanın ilginçliği karşısında biraz da aşağılayıcı bir yaklaşımla yapıyı bu şekilde adlandırmıştır. Yapı 1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

La Pedrera, Casa Mila, Gaudi'nin başyapıtı, bacalar
La Pedrera’nın Passeig de Gracia Caddesi üzerinden görünen cephesi

Bu yapı Barselona’daki Modernist yapılar içinde daire-daire satılmak üzere projelenen ilk örnektir. Binanın inşaat süresinin uzamasının sebebi özellikle belediyenin yapı kanunlarına uyumlu olmaması sebebi ile sık sık engellenmesi ve ceza kesilmesidir. Bu sebepten dolayı Gaudi baştaki orijinal projeyi bire bir yerine getirememiştir.

Sanatçı ön cephede dalgalı deniz ve deniz yosunları duygusu yaratmak istemiştir. Dökme demir balkon demirleri dalga efektinin daha güçlü biçimde algılanmasına yardımcı olur.

Bina günümüzde Katalonya’nın en büyük bankası olan Caixa Catalunya’ya aittir. Birinci kat halen Mila ailesi tarafından kullanılmaktadır. En üst kat, çatı katı ve çatı bölümleri “Espai Gaudi” adı altında düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır. Çatıda yer alan, ortaçağ şövalyelerini andırır biçimde, ürkütücü, renkli dev boyutta bacalar son derece ilgi çekicidir. Gaudi’nin yapıda kullandığı zarif ve muhteşem parabolik kemerlerini de görebileceğiniz bir alt katta ise çok gösterişli olmayan bir müze bulunur. Ayrıca “El Pis de la Pedrera” bölümünde 20. yüzyılın başlarındaki bir dairenin orijinal eşyalarla oluşturulmuş bir örneğini gezebilirsiniz.

Binanın renkli ışıklarla fantastik biçimde aydınlatılan çatısının fotoğraflarını çekmek için akşam ziyareti de yapabilirisiniz. Çatıda akşam nadiren düzenlenen konser programlarından birine katılmak da ilginç olabilir.

Leave a Comment