Eski Liman (Port Vell)

Last Updated on 28 November 2019 by TT

Port Vell (Eski Liman) Barselona tarihinde önemli bir yere sahip olan ve La Rambla’nın sonunda yer alan Kristof Kolomb Anıtı’ndan La Barceloneta’ya dek uzanan şehrin en eski limanıdır. Eski Liman’ın kuzeyinde feribot limanı ile Akdeniz’in en büyük ticari ve kruvaziyer limanı yer alır. Limanın (yüzünüzü denize döndüğünüzde) sağ kısmında barok Gümrük Binası ve diğer tarafta (sarı renkli) Liman Başkanlığı Binası göz doldurur.Limanın “akvaryum, Imax, Maremagnum ve yat kulüplerinin” bulunduğu rıhtım üzerinde kalan en hareketli bölgesi Mall d’Espanya olarak anılır. Mall d’Espanya’ya gitmek için La Rambla’nın sonundan deniz tarafına geçiniz ve dalgalı bir biçimde tasarlanmış “Rambla del Mar” köprüsünü yürüyünüz.

Deniz Müzesi / (Museu Maritim)

Las Ramblas Bulvarı’nın denize inerken sonunda, sağ kolda. Barcelona Deniz Müzesi, 13. ve 18. yüzyıllar arasında Katalan ve İspanyol savaş ve ticaret denizciliğinin en iyi kalyonlarının inşaa edildiği tersane (Katalanca’da; drassanes) üzerinde kurulmuştur. Müzede basit balıkçı sandallarından, sürat teknelerinden, ahşap denizaltıya (denizaltı, ayrı ve uzak bir yerde,

barcelona, denizaltı, deniz müzesi
Dünyanın ilk denizaltısının bir replikası

sahil tarafındadır) dek bir çok örnek görülebilir fakat müzenin en önemli eseri 1571’de hezimete uğradığımız İnebahtı Deniz Muharebesi’nde Osmanlı ordusuna kök söktüren Real Kalyonu’nun bire bir repikasıdır. Müze biletiniz ile yakında sahilde duran Santa Eulalia Yelkenlisi’ni de ücretsiz gezebilirsiniz.

 Kristof Kolomb Heykeli / Anıtı  / (Monument a Colom)

Barcelona!da gezilecek yerler, Kolomb Anıtı
Solda “Kolomb Anıtı”, sağda “Liman Başkanlığı Binası”
Plaça Portal de la Pau (Barış Kapısı Meydanı), Port Vell. Çıkış ücreti 4.5 €. Ortaçağ denizcisi ve kaşifi Kristof Kolomb anısına yapılan 60 metre yüksekliğindeki Kristof Kolomb Heykeli Anıtı 1888 Dünya Ticaret Fuarı öncesi açılmıştır. Anıt 40 metre yükseklikteki dökme demir Korint sütunu üzerine oturtulan bir gözlem odası ve 7.2 m. boyundaki bronz bir Kolomb heykelinden oluşur. Bir elinde bir parşomen tomarı tutan Kolomb sağ eli ile Amerika kıtasını işaret etmektedir. Kaidesinde ise “Kolomb döneminde yeryüzü” konusu işlenmiştir. Anıt Kolomb’un Amerika kıtasını keşiften döndükten sonra yanındaki altı Karayip yerlisi ile ilk  karaya çıktığı yere inşaa edilmiştir. 51 metredeki gözlem katına asansör ile çıkıp şehri 360 derece izleyebilirsiniz. Kaidesinin altında bir turizm informasyon bürosu vardır.

Gümrük Binası (Edificio Aduana)

Plaça Portal de la Pau, Port Vell. 1902 yılında eklektik (barok ve neo-klasik) tarzda yapılmış olan bu göz alıcı binanın kulelerinde kanatlı sfenks heykelleri vardır. Binanın lobisi ziyarete açıktır ve içinde küçük bir “Gümrük Müzesi” vardır.

Tekne Turları (Golondrinas)

Port Vell, Drassanes Rıhtımı. Limana ve şehre denizden bakmak için “golondrina” adındaki tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekneler Colomb Anıtı’nın önündeki rıhtımdan kalkar. Tur saatleri ve sıklıkları sezona ve hava durumuna göre değişebilir. Biri sağ taraftaki liman içi, diğeri ise Port Olimpik yönüne olmak üzere iki rota vardır. Tekne Turu biletinizi buradan satın alabilirsiniz.

Santa Eulalia Yelkenlisi

Moll de la Fusta, Port Vell (Liman Başkanlığı’nın ardında). Deniz Müzesi’ne ait olan 1919 yapımı, orijinal üç direkli Santa Eulalia Yelkenlisini Deniz Müzesi giriş biletiniz ile gezebilirsiniz. Deniz Müzesi’nde karşıya deniz kenerına yürürken yelkenliyi göreceksiniz.

Akvaryum (l’Aquarium)

Barcelona Akvaryumu l’Aquarium 1995’te açılmıştır ve Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından biridir. Akdeniz’den tropik denizlere dek 450 türden 11.000 deniz canlısı, 35 su tankı ve 80 metrelik su tüneline sahiptir.

Leave a Comment