Gracia Semti, Barcelona

Last Updated on 9 February 2017 by TT

Gracia Semti Ulaşım: Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek gitmek isterseniz 30-40 dakikalık bir yürüyüşle bir miktar da çok dik olmayan yokuş çıkarak Gracia’ya ulaşabilirsiniz. Metro ile giderseniz Metro Fontana, Gracia Semt merkezine en yakın metro istasyonudur.

Barcelona’nın Gracia Semti, şehir merkezindeki kaotik turist kalabalığından uzak, bazı meydanları sakin, bazı meydanları renkli ve hareketli, genç, biraz da bohem ve mütevazi bir semttir. Şehrin merkezine çok da uzak olmayan Gracia’nın sokaklarında sıradan Barselona’lıların yaşadığı turistik olmayan sokaklarını görebilir, yine turistik olmayan mütevazi restoran ve tapas barlarda yerel halk ile kaynaşabilirsiniz.

Konum olarak, Passeig de Gracia ve Avenida Diagonal’i geçtikten sonra 10 dakika daha yürüme mesafesinde yukarıda kalan Gracia, aslında 1897 yılına dek şehir dışındaki bir köy idi. Passeig Gracia (Gracia Yolu) ismi de o zamandan kalmadır. Avenida Diagonal üzerinde yer alan ve L’Exiample bölgesinin inşaası öncesi yıkılan şehir surlarının ardında kalıyordu. Bugün şehirle birleşmiş olmasına rağmen güçlü bir kimliğe sahip Gracia, geçmişten kalan sanat ve aile işletmeciliği kültürünü hala korumaktadır.

gracia semti, meydanları, barselona
Plaça del Sol Meydanı, Gracia Semti

Gün içinde sessiz sokakları, küçük dükkan ve butikleri, bir kaç outlet mağazası, kafe, bar ve restoranlarla çevrili küçük meydanları ile, çok fazla beklenti içinde değilseniz Gracia’yı sevebilirsiniz. Akşamları bir kaç yerel sinema ve tiyatrosu ile çok daha canlıdır. Gracia aynı zamanda modernisme tarzının önemli bir kaç yapıtına da ev sahipliği yapar. Hatta Gaudi’nin ilk tasarladığı ev (Casa Viçens) bu semttedir. Ayrıca semt pazarları Mercat de l’Abaceria ve Mercat de la Llibertat da ilginizi çekebilir.

Gracia Semti Meydanları

Gracia’nın dar sokakları arasında bir sürpriz gibi karşınıza çıkabilecek 15 kadar küçük meydan çevre sakinlerinin buluşup sohbet ettiği, kış aylarında güneşlendiği, yaz aylarında

Barcelona, Gracia Semti, meydanlar
Diamant Meydanı, Gracia

gölgesine sığındığı sakin köşelerdir. Bunların arasında Plaça del Diamant İspanyol İç Savaşı’nda tarihi öneme sahiptir ve ünlü Katalan yazar Mercè Rodoreda’nın kendi adını taşıyan Rodoreda adlı kitabının kahramanı olan La Colometa anıtını görebilirsiniz. Güney taraftaki Plaça del Raspall ve Plaça del Poble Romaní daha çok çingene nüfus tarafından tercih edilir. Plaça Rius i Taulet ise belediye binasının bulunduğu meydandır, hemen yakınındaki Plaça del Sol barları ve kafeleri ile özellikle genç nüfusun buluştuğu bir meydandır. Daha küçükçe olan Plaça de la Revolució ise ağaçları altında güneşten korunmak için idealdir. Sant Joan semt kilisesinin ve işçi evlerinin bulunduğu Plaça de la Virreina ise belki de Gracia’nın ruhunu en iyi yansıtan meydandır. Daha sessiz sakin bir köşe arıyor iseniz Plaça del Nord veya Plaça de Rovira’ya gitmelisiniz.

Casa Viçens / Gaudi, Viçens Evi

Casa Viçens: Adres; Carolines, 24, Metro L3, Fontana. Otobüs 22, 24, 27, 28, 31, 32, 87, 92. Bu malikane Gaudi 1888’de, henüz çok genç yaşta iken aldığı ilk büyük iştir. Zamanın tanınmış seramik tüccarı Manuel Vicens Montaner için Gracia’nın sakin bir sokağında

barcelona, gaudinin evi, casa vicens, gaudi, gracia
Gaudi’nin ilk önemli projesi sayılan “Casa Viçens”

yapılmıştır. Yapı, güçlü oryantal ve Mağribi öğelerle birlikte göz alıcı yeşil-beyaz seramik karolar, giydirilmemiş taş yüzey ve kırmızı tuğlaların bir kombinasyonudur. Çinilerde kullandığı kadife çiçeği baskıları onun bundan sonraki eserlerde kullanacağı doğa öğelerinin bir habercisidir. Binanın özellikle bahçe korkulukları ile tanınır ve dökme demirden bitkisel formlarda imal edilmiştir. Yapıyı daha dikkatle incelerseniz Gaudi’nin Mağribi mudejar tarzının yanısıra belli belirsiz Hint ve Japon sanatından formlar kullandığını da farkedebilirsiniz. O dönemin elit kesiminin oryantal ve egzotik çizgilere ilgi duyması sebebi ile bu ilk çalışması daha sonrakilerden daha fazla yankı uyandırmıştır. Bina özel mülk olduğu için sadece dışarıdan görülebilir.

Leave a Comment