Katalan Müzik Sarayı

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Katalan Müzik Sarayı (Palau de la Musica Catalana) – Adres; Carrer Palau de la Musica, 4-6, La Ribera. Nasıl Gidilir: La Ribera semtinde, Katedralden veya Picasso Müzesine 5-10 dakika yürüme mesafesindedir. En yakın metro istasyonu Metro Urquinaona. Tel: 00 34 902475485. 

1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilen Katalan Müzik Sarayı (Katalanca; Palau de la Musica Catalana) Katalan Rönesans Hareketi’nde (Renaixença) önemli bir yeri olan “Orfeo Catala Korosu” için inşa edilmiştir. 1905-1908 yılları arasında mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından tamamlanan yapının finansmanı Katalan halkı ve zengin aileleri tarafından karşılanmıştır. Müzik sarayı özellikle içinin işçiliği ve tavan vitrayları ile dünyada eşi benzeri olmayan değerde bir mücevher gibidir.

Binaya dışarıdan bakıldığında gotik ve Katalan Art Nouveau sanatı olan Modernisme sanatına has elementler göze çarpar. Ön cephede mozaik-çiçek desenli kolonlar ile Beethoven, Bach, Wagner gibi klasik müziğin usta bestecilerinin büstleri yer alır. Bina Mağribi tarzda bir kule ile taçlandırılmıştır.

Binanın içi de dışı gibi “modernisme” tarzında tasarlanmıştır ve içerideki konser salonu ile sahnesi bir bütünlük içindedir. Ağırlıklı olarak cam, seramik gibi doğal ve sıra dışı malzemelerin kullanılması ile son derece özgün bir tasarıma sahiptir. Yılda yarım milyon insanın konser dinlediği Katalan Müzik Sarayı (Palau de la Musica Catalana) konser salonunu 50 dakikalık turlar ile gezilebilir. Turlarda kişi sayısı 55 ile sınırlı olduğundan biletinizi bir hafta önce almanız gerekmektedir. Tur saatine yetişemezseniz tura katılamazsınız ve para iadesi yapılmaz.

Leave a Comment