Katalonya Meydanı

Last Updated on 9 February 2017 by TT

Las Ramblas Caddesi’ni İstiklal Caddesi yerine koyarsak, Plaça de Catalunya da (Katalonya Meydanı) Barcelona’nın Taksim Meydanı’dır. Katalonya Meydanı, La Ribera, Gotik Mahalle ve El Raval’dan oluşan Eski Şehir (Ciutat Vella) ile şehrin 19. yüzyıl sonlarında inşaa edilmiş olan modern kesimi (Eixample)ni hem birbirinden ayırır hem de birleştirir. Meydanda iki büyük alışveriş merkezi (El Corte Ingles ve Fnac), Hard Rock Cafe, Apple Store, Metro Plaça Catalunya, taksi durakları, şehrin dört yanına gece ve gündüz çalışan belediye otobüsü durakları ile taksi durakları bulunur. Meydan üzerindeki en önemli anıt, ters merdiven şeklinde yapılmış olan Frances Macia anıtıdır. Bu anıt Katalan özgürlük hareketinde çok önemli bir rol oynamış olan 122. Katalonya cumhurbaşkanı Frances Macia’ya adanmıştır.

Francesc Macia Anıtı

Meydandaki en önemli anıt La Rambla yönüne bakan ve ters ve bitmemiş merdiven şeklinde tasarlanmış olan anıt, 1932’den Monument Francesc Macia, Plaça de Catalunya, Catalonia Square, Subiraschöldüğü 1933’e dek Katalonya’nın ilk cumhurbaşkanlığını yapmış olan Francesc Macia’ya adanmıştır. Anıtın ters ve bitmemiş olması Katalonya’nın özgürlük yolunda devam eden siyasi süreci temsil eder ve önünde Macia’nın bronz bir büstü vardır. Anıt La Sagrada Familia Bazilikası’nın Tutku Cephesi’ni de tasarlamış olan ünlü Katalan mimar Josep Maria Subirasch tarafından yapılmıştır.

Plaça de Catalunya, Barcelona/Spain

La Deessa o l’Enigma Anıtı

Meydandaki bir kaç anıttan en önemli ikincisi ise orjinali 1928’de Joseph Clara tarafından beyaz mermerden yapılmış olan havuzun (Francesc Macia Anıtı’nın arkası) ortasındaki beyaz mermerden yapılmış olan “Tanrıça ya da Enigma” adındaki nü kadın heykelidir.

Leave a Comment