Montjuic Tepesi

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Montjuic Tepesi Ulaşım: Otobüs İle; 55, 150. Metro + Funiküler İle: L-2, L-3 Metro Paral-lel + Füniküler. Teleferik İle: Barceloneta’dan binilen Montjuic Teleferiği ile. Barcelona’nın Eski Limanı’nda yüzünüzü denize döndüğünüzde sağ kolunuzda kalan ağaçlık tepe Montjuic Tepesi’dir. Barselonalıların piknik ve spor için, turistlerinse şehri panoramik fotoğraflamak için çıktıkları bu yeşil tepe 19. YY’a dek otlak olarak kullanılıyordu.

Üzerinde bulunan tarihi Musevi mezarlıkları sebebi ile Romalılar tarafından Mont Jois olarak adlandırılmış olan bu tepe zamanla Montjuic (Yahudi Tepesi) ismini almıştır. Şehir merkezinin kenarında konumlu 173 metre yükseklikteki bu basık ve geniş bir tepe üzerindeki görmeye değer yerlerden en önemli ikisi birbirinden çok da uzak olmayan Olimpiyat Alanı ve Joan Miro Müzesi’dir.

Montjuic Tepesi’nde Gezilecek Yerler

Montjuic Tepesi’nde görülmeye değer en önemli 3 yer;

  • Olimpiyat Kompleksi ve Müzesi
  • Joan Miro Müzesi
  • Gözlem Platformu (Mirador)
  • Montjuic Kalesi

Gezilecek Diğer Yerler

– Prestijli Miramar Hotel ve manzaralı kafeteryası
– İki gözlem platformu
– Botanik Bahçesi
– Tropik Bahçe / Kaktüs Bahçesi
– Olimpiyat Ringi (Alanı)
– Mossen Cinto Verdaguer Parkı
– Laribal Bahçesi
– Joan Maragall Bahçesi & Albeniz Sarayı
– Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi
– Montjuic Mezarlığı
– Montjuic Kalesi
– Kale ve Askeri Müze

Mossèn Costa i Llobera Kaktüs Bahçesi / Jardi Mossèn Costa i Llobera

Montjuic Tepesi, Barcelona
Montjuic Tepesi, Kaktüs Bahçesi

Adres; Ctra de Miramar 1. Montjuic Tepesi’nin limana bakan tarafı kuzeyden gelen soğuk rüzgarlara kapalıdır ve hava sıcaklığının şehrin diğer bölgelerine göre iki derece daha fazla olduğu bir mikroiklime sahiptir. Bu mikroiklim sayesinde bu kaktüs bahçesinde dünyanın dört bir yanından gelmiş 800’den fazla kaktüs çeşiti yetişmekte ve sergilenmektedir.

Laribal Parkı / Jardin de Laribal

Laribal Parkı: Avinguda de l’Estadi, Montjuic. Giriş ücretsiz. Turistler tarafından yeterince bilinmeyenBarselona Laribal Parkı, Barcelona Laribal Park, Montjuic bu park şehrin ve Montjuic’in küçük saklı cennetlerinden biridir. Yeşillikler ve sessizlik içinde bir mola vermek için idealdir. 1929 Dünya Ticaret Fuarı için Fransız tasarımcı Forestier tarafından dizayn edilen bahçede öğlen ve öğleden sonra servis veren bir kafe-bistro da vardır.

Katalonya Arkeoloji Müzesi / Museu d’Arqueologia de Catalunya

Katalonya Arkeoloji Müzesi: Adres; Passeig de Santa Madrona 39-41, Montjuïc Tepesi. Giriş ücreti, 4.5 €. Ulaşım: Belediye otobüsü 13, 55, 150. Katalonya Arkeoloji Müzesi 1929 Dünya Ticaret Fuarı için Grafik Sanatlar Sarayı olarak inşaa edilmiştir. Müzede ağırlıklı olarak Katalunya ve Akdeniz İspanya’sında bulunmuş palaeolitik dönemden, Grek, Kartaca, Roma ve Vizigot dönemlerinden parçalar sergilenir. Bunların yanında bir Roma lahdi, tıbbın ve sağlığın tanrısı olan Asklepios’un büyük bir heykeli de görülebilir. Yarımadanın ilk yerleşimcileri olan İberler’e ait ve Mayork’nın Talayotik mağara kültüründen eserler de vardır.

Barselona Arboretumu (Botanik Bahçesi) / Jardí Botànic de Barcelona

Barselona arberatum, botanik bahçe, Barcelona montjuic, Jardí Botànic de Barcelona
Olimpic Stadyum ile Montjuic Kalesi arasında 14 hektarlık Barcelona Arboretumu ya da Botanik Bahçesi’nde Avustralya, Güney Afrika, Şili, Kaliforniya, Kanarya Adaları ve üç farklı Akdeniz iklim havzasında yetişen bitkilerden örnekler görebilirsiniz. Bahçe1999 yılında kurulduğu için bazı bitkiler yeterince büyümemiş olabilir fakat yine de 1350 bitki türünden oluşan bu bahçe aynı zamanda şehrin en büyük parklarından biridir. Bir tarafı Montjuic Tepesi’ne, diğer tarafı ise Llobregat Deltası’na bakar.

Dr. Font i Quer, 2, Montjuic. Giriş ücreti 3.5 €. Her pazar 15:00’ten sonra ve her ayın ilk pazarı ücretsiz. Tel: 0034 932 564 160. Ekim-Mart arası 10:00-18:00. Nisan, Mayıs, Eylül 10:00-19:00. Haziran, Temmuz, Ağustos 10:00-20:00. 01.01, 01.05, 24.12, 25.12 kapalı. Engellilerin gezmesine uygundur. Otobüs; 13, 55, 150.

Montjuic Kalesi

Montjuic Kalesi: Ctra. de Montjuïc, 66. Giriş ücreti; 5 €.  Montjuic Kalesi Montjuic Tepesi’nin zirvesinde yer alır, Askeri Müze de bu kalenin içindedir. Bu zirve 360 derecelik konumu ile bir kale için çok idealdir. Bu son derece stratejik konumuna rağmen İspanya ile 1640 yılında yapılan kanlı Orak Savaşı’na dek buraya bir kale yapılmamıştı. Daha önce yerinde bir gözlem kulesi bulunan bu kale 1652 yılında İspanya Krallığı’na geçmiş ve 1705-1714 arasında yaşanan İspanyol Veraset Savaşları sürecinde stratejik konumu ile önem kazanmıştır.

Savaşlarda oldukça hasar gören kale 18. yüzyılda ordu mühendisi Juan Martín Cermeño
tarafından yenilenerek bugünkü halini almıştır.

Tarihin belli dönemlerinde kaleden şehre top ateşi açılmış ve bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır. 15 Ekim 1940’da Katalonya’nın en sevilen hükümet başkanlarından Lluís Companys, Diktatör Franco tarafından bu kalede kurşuna dizilerek idam edilmiştir. Kale şehre iade edildikten sonra 1960’a dek hapishane ve askeri üs olarak kullanıdı ve 3 yıl sonra da General Franco kalenin içine bir silah müzesi açtı. 2007 yılında ise kale Berselona Şehir Meclisi’ne geçmiş dolayısı ile Barselonalı’lara ait olmuştur.

Askeri Müze (Museu Militar)

Montjuic Kalesi içindeki Askeri Müze’de geniş bir eski – modern silahlar, minyatür asker ve kale modelleri, üniformalar, askeri haritalardan oluşan koleksiyon sergilenmektedir. General Franco’nun kendisinin açılışını yaptığı müzenin avlusunda yer alan at üstünde Franco heykeli depoya kaldırılmıştır.

Montjuic Mezarlığı / Cementiri de Montjuic

İlk 1886’da açılan, Montjuic Tepesi’ninin arka sırtlarında, denize bakan sessiz ve tarihi Montjuic Mezarlığı sayısız ilginç, duygu yüklü ve ince işçilikli sanat eserine ev sahipiliği yapıyor. 1900’lerin başlarında şehirdeki modernist malikaneleri inşaa ettiren zengin ailelerin nasıl mezarlarda yattığını görmek ilginç olabilir. Jujol, Cadafalch gibi sanatçıların eserlerini de barındıran sayısız mozeleler, mermer heykeller ve vitraylar…Frances Macia, Isaac Albeniz, Rusinol ve Joan Miro gibi önemli şahsiyetlerin mezarları da buradadır.

Mare de Déu del Port, 56-58. Sadece resmi tatillerde 21 ve 107 nolu otobüs çalışır. Açık saatler her gün 08:00-16:00. Her ayın ikinci ve dördüncü pazar günü Katalanca (11:00) ve İspanyolca (11:15) ücretsiz turlara katılabilirsiniz.

Leave a Comment