Plaça de Espanya, Barcelona

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Plaça de Espanya (İspanya Meydanı); Ulaşım: Metro L1 and L3 Plaça de Espanya. Tren (FGC): L8, S33, S4, S8, R5, R6 Estacio Espanya. 1715 yılına dek halka açık idamların yerine getirildiği, zamanının uğursuz meydanı “İspanya Meydanı” bugün şehrin en önemli ikinci meydanıdır. Bugünkü düzenlemesini 1929 Dünya Ticaret Fuarı’na (yeni adı ile Expo) borçlu olan Plaça de Espanya’nın yakın çevresinde Barcelona Fuar Alanı (Fira de Barcelona), oteller, müzeler ve bir büyük alışveriş merkezi vardır. 1928 yılında meydanın ortasında durmakta olan dört dev iyonik sütun Katalan bayrağının dört kırmızı çizgisini sembolize etmesi sebebi ile Diktatör Franco ve İspanya Merkezi Hükümeti tarafından yıktırılmıştır. Bugün bu sütunlar Katalan Milli Sarayı’nın önünde durmaktadır.

Meydanın ortasında bulunan üç cepheli, havuzlu “Tanrılara Adanmış İspanya Anıtı” 1927 yılında Antoni Gaudi’nin beraber çalıştığı meslektaşı Josep Maria Jujol tarafından, heykeller ise Miguel Blay Fabregas tarafından yapılmıştır. Anıttaki üç kadın figürü İspanya’yı çevreleyen üç denizi (Akdeniz, Atlas Okyanusu ve Kantabriya Denizi) simgeler.

Venedik Kuleleri

Barcelona Fuar Alanı’na ve Katalan Milli Sarayı’na giden bulvarın iki başında kırmızı tuğlalardan inşaa edilmiş olan Venedik Kuleleri bulunur. Kuleler Mimar Nicolau Maria Rubió i Tudurí tarafından Venedik San Marco Katedadrali’nin çan kulelerinden esinlenerek yapılmıştır. 47 metre yüksekliğindeki kuleler Barcelona’da düzenlenmiş olan 1929 Dünya Ticaret Fuarı’nın ana giriş kapısını oluşturuyordu.

Las Arenas Boğa Güreşi Arenası / Alışveriş Merkezi

plaça de espanya
Venedik San Marco Kulelerinden esinlenen fuar girişi, ortasında “Tanrılara Adanmış İspanya Anıtı” ve sağında Las Arenas AVM.

Plaça de Espanya Meydanı’nın bir köşesinde, bugün bie alışveriş merkezi olarak kullanılan “Las Arenas Boğa Güreşi Arenası” yer alır. Mağribi öğeler ile İspanyol mimarisinin birlikteliğinden oluşan “mudejar mimari” tarzındaki bu gözalıcı boğa güreşi arenası 1960’lı yıllardan bu yana amacına uygun biçimde kullanılmamıştır. Katalonya’da boğa güreşleri düzenlenmesi de yasaktır.

Miro’nun Kadın ve Kuş Anıtı

Ünlü Katalan sanatçı Joan Miro’nun Kadın ve Kuş Anıtı, İspanya Meydanı’nına yalın bir mesafedeki (Las Arenas AVM’nin arkasına doğru 300 m. mesafede, Carrer de Tarragona üzerinde) Parc de Joan Miro’da yer alır. Parkta Joan Miró’nun 22 metre yükseklikteki en büyük ve en ünlü eseri olan “Dona i Ocell (Kadın ve Kuş) adındaki eserini açık havada görebilirsiniz.

miro, dona i ocell, barcelona
Miro’nun Kadın ve Kuş Heykeli

CaixaForum Sanat Galerisi

Avenida Marquès de Comillas, 6-8. Giriş ücretsiz. Caixa Forum Barcelona, İspanya’nın en büyük bankalarından olan La Caixa’nın İspanya’nın başka şehirlerinde de benzerlerini oluşturduğu sanat galerilerinden biridir. Çoğunluğu ücretsiz olan sanat ve kültür etkinliklerinin şehrin kültür hayatında önemli bir yeri vardır. Yapı Puig i Cadafalch tarafından tütün fabrikası binası olarak mudejar-art-nouveau tarzında yapılmıştır.

Miles Van Der Rohe Pavilyonu (Pavello Miles Van Der Rohe)

Avenida Marquès de Comillas s/n. Giriş ücreti 5 €. 1929 Dünya Ticaret Fuarı için Almanya’nın pavilyonunu inşaa etmiş olan Miles van der Rohe, dünya modernist mimarisinin ilk temsilcilerinden biridir. Fuardan sonra kaldırılan pavilyon 80’li yıllarda bire bir inşaa edilerek yerine konulmuştur.

Modernist mimarinin bir simgesi olarak görülen bu pavilyon günümüze dek modernist çizgide ilerleyen mimari tasarımlar için ilham kaynağı olmuştur.

Miles Van der Rohe Pavilyonu, Barselona, Barcelona, Pavello Miles Van Der Rohe

Pavilyonun yapımında cam, çelik ve dört farklı taş çeşidi bir arada kullanılmıştır. Bu taş çeşitleri, Roma travertini, Alpler’in yeşil mermeri, yeşil Yunan mermeri ve Fas’ın Atlas Dağları’ndan gelen onyx taşıdır.

Kullanılan malzeme seçimi, mükemmel simetri ve geniş alan kullanımı modernist tasarımın ana öğelerini oluşturur. Tasarımı van der Rohe tarafından beyaz deriden yapılan oturma üniteleri dünyada “ Barselona Sandalyesi” olarak tanınır ve kopyaları tüm dünyada özellikle resepsiyon alanlarında yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Leave a Comment