Santa Maria Del Mar Kilisesi, Barcelona

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Santa Maria del Mar Kilisesi / Adres; Plaça Santa Mara, 1, La Ribera. Giriş Ücreti; Yok. Aynı zamanda La Ribera Katedrali olarak da bilinen Santa Maria del Mar Bazilikası orjinal bir bazilika tarzında yapılmıştır. Binanın dış görünümü iç mimarisine ters bir biçimde kaba bir görünümdedir. Dar sokakların ortasında bulunuyor olması da yapının uzaktan bütün biçimde algılanmasını güçleştirir. Buna rağmen mimari oranlarının uyum ve dinginliğiyle tüm gotik kiliseler arasında en mükemmel olanlardan biri olarak kabul görür.

santa-maria-del-mar-kilisesi

Tarihte katedral ve büyük kiliselerin inşaatları bir asrı geçen uzun sürelerde olmakta ve dolayısı ile farklı mimari tarzları barındırmakta idi. Fakat bu kilise sadece 55 yılda (1329-1384) tamamlandığı için tümü Katalan gotik tarza sahip olan tek yapıdır.

Santa Maria del Mar Bazilikası, birbirinden uzaklığı on üçer metre olan, oldukça yüksek zarif görünümlü sütunlar üzerine oturtulmuş, eşit yükseklikte üç neften oluşur. Başka hiçbir ortaçağ yapısında göremediğimiz bu sütun açıklıkları dışarıdan görünen imajının aksine yapının içine ferah ve görkemli bir atmosfer verir. Antoni Gaudi, ünlü La Sagrada Familia’yı tasarlarken bu kiliseden de etkilenmiştir.

Leave a Comment