Les Corts Ve Pedralbes Semtleri

Last Updated on 9 February 2017 by TT

Les Corts ve Les Corts’un bir kısmını oluşturan Pedralbes semti Barselona’nın 10 bölgesinden birini oluşturur. 82.500 nüfusu olan bölge Katalonya Meydanı’na 6 km mesafededir. Otobüs, metro ve tramvay bağlantısı vardır. Pedralbes ve Les Corts şehri boydan boya kesen Diagonal Bulvarı’nın üzerindedir.

Les Corts ismi genellikle zannedildiği gibi “kort” kelimesinden değil Latince “Cohors”’dan gelir. “Cohors”, 20. yüzyıla dek kırsal alan olan bölgenin Roma döneminden kalan köy evlerine verilen isimdir.

Görmeye değer bir çok yer, şık alışveriş merkezleri, mağazalar, restorantlar, Barselona Futbol Kulübü’nün resmi stadyumu Camp Nou ve Katalunya Politeknik Üniversitesi, Pedralbes semti ve çevresinde toplanmıştır.

FC Barcelona Müzesi ve Stadyumu

FC Barcelona Stadyumu “Camp Nou” ile yanındaki FC Barcelona Müzesi Les Corts semtinde yer alır. Buraya ulaşmak için Les Corts yerine Collblanc metrosu’nda inerseniz stadyuma daha yakın bir noktada, 5 dakikalık yürüme mesafesinde inmiş olursunuz. Müzeye uzun bilet kuyruğunda beklemeden girmek istemezseniz biletinizi aynı fiyata, önceden buradan alabilirsiniz. Otelden alınarak yapılan özel FC Barcelona turuna da buradan katılabilirsiniz.

Pedralbes Manastırı / Monestir de Pedralbes

Pedralbes Manastırı: Baixada Monestir 9, Pedralbes. Tel: 0034 93 2039282. Pedralbes Manastırı Güncel Giriş Saatleri. Giriş ücreti, 4.40 €. Açık Günler: Ekim-Mart arası Salı’dan Cuma’ya 10:00-17:00. Cumartesi 10:00-19:00. Pazar 10:00-20:00 ve 15:00’ten sonra ücretsiz.

barcelona pedralbes manastırı, les corts, monastery pedralbes, monesterio
Pedralbes Manastırı’nın Avlusu

Bu rahibeler manastırı 1326 yılında Katalunya Bağımsız Kontu II. Jaume’nin dul eşi Kraliçe Elisenda tarafından eşinin ölümü üzerine yaptırılmıştır. Revaklı avlusu Barselona’dakilerin içinde en güzel olanıdır. İçeride halen ayrı kapalı bir bölümde yaşayan rahibeler olmasına rağmen manastırın büyük bölümü ziyarete açıktır. Müze kısmı genel olarak manastır hayatını tanıtıcı şekilde düzenlenmiştir. Üç katlı avlu Katalan Gotik sanatının en zarif örneğini oluşturur.

Pedralbes Manastırı’nın avlusu meyve ağaçları ile yeşilendirilmiştir ve eksi rahibelerin odaları buradan başlar. Bu odalardan en güzeli San Miguel Şapeli’dir. Bu şapel İtalyan rönesansından etkilenmiş olan, dönemin ünlü Katalan sanatçısı Ferrer Bassa’nın 1346’da resmettiği fresklerle süslüdür. Ortaçağ’dan kalma yaşam alanlarını ve mutfak bölümünü de ziyaret edebilirsiniz.

Müze kısmından ayrılıp binanın üst yanına geçerseniz bina ile bitişik olan manastıra ait kiliseye ulaşırsınız. Sade bir Gotik yapı olan kilisede Kraliçe Elisenda’nın mermerden mozelesini görebilirsiniz.

Güell Çiftliği / Pavellons de la Finca Güell

Güell Çiftliği: Avenida Pedralbes 15, Tel: 0034 93 317 76 52, Metro Palau Reial. Güell Çiftliği’ne giriş ücreti; 4 €. Zamanın varlıklı tekstilcisi Kont Eusebi Güell 1884 yılında, yazlık olarak kullandığı Pedralbes’teki geniş çiftlik arazisine kapı, bekçi kulübesi ve ağıl yaptırmak üzere mimar Antoni Gaudi ile anlaştı. Bu iş Gaudi’nin Güell Ailesi’nden aldığı ilk iştir.

gaudi, barselona, güell çiftliği, finca de güell
Finca de Güell “Güell Çiftliği”nin dış duvarları

Gaudi, bugün büyük kısmı Barselona Üniversitesi’ne ait olan bu geniş çiftliğe üç adet kapı girişi yaptı. Bunlardan dökme demirden yapılı Porta del Drac (Ejderha Kapısı) en etkileyici olanıdır ve Güell Ailesi’nin özel giriş kapısıdır. Bu kapı aynı zamanda ailenin şehirdeki evine giden, etrafı duvarlarla çevrili, sadece Güell ailesinin kullandığı bir yola açılıyordu. İlginç bir şekilde Güell ailesinin bahçıvanlarından biri halen bahçe içindeki bir binada yaşamını sürdürmektedir. Gaudi’nin İslam mimarisinden etkilenerek inşaa ettiği, çiftliği bekçi kulübesini, hayvan ağılını ve ferforje kapıyı gezebilirsiniz.

Pedralbes Kraliyet Sarayı / Palau Reial de Pedralbes

Pedralbes Sarayı: Avenida Diagonal 686, Pedralbes. Metro: L-3 Palau Reial. Tel: 0034 93 2563465. Giriş ücreti; 5 € (iki müzeyi de kapsar). Açık Günler: Salı-Pazar 10:00-18:00. 01.01, 01.05, 25.12, 26.12 günleri kapalı. Pazar öğleden sonraları ve her ayın ilk pazarı ücretsiz.

Bu 20. yüzyıl sarayı 1926’da İspanya kralınının kullanımına bırakılıncaya dek Güell ailesine ait idi. Ardından bina Kral XIII. Alfonso, Katalunya Başbakanı ve General Franco tarafından Kraliyet Sarayı olarak kullanıldı. İki müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

* Seramik Müzesi (Museu de Ceramica); Picasso ve Miro’nun eserlerini de dahil olmak üzere 13. ve 19. yüzyıllar arasında yapılmış İspanyol seramiklerini kapsayan tatmin edici bir kolleksiyona sahiptir.

* Dekoratif Sanatlar Müzesi (Museu de les Arts Decoratives); Romanesk dönemden bu yana, mobilyalar, süslemeler, biblolar gibi her türden dekoratif objelerin sergilendiği bir müzedir.

Leave a Comment