Passeig de Gracia Bulvarı, Barcelona

Last Updated on 28 November 2019 by TT

Passeig de Gracia Caddesi ve çevresi Katalan Modernizm (Modernisme) Sanatı’nın açık hava müzesidir. Eixample Bölgesi’nin orta kısımılarında yer alan Passeig de Gracia Bulvarı çevresinde Carrer Aribau ve Passeid de Sant Juan arasında kalan 100 blokluk alan “Quadrat d’Or” (Altın Bölge) olarak anılır. Bu şehrin en zengin bölgesi aynı zamanda şehrin en alımlı 120 modernist yapısını barındırır.

Şehir planlamacısı Cerda’nın Eixample şehirleşme projesi kabul gördükten sonra şehrin burjuva aileleri bu bölgede en estetik ve rafine “modernist” binalarının yapımı için adeta birbirleri ile yarışmışlardır. Binaların içinde ve dışında ahşap, seramik, cam ve dökme demir gibi farklı malzemeler ile yoğun biçimde ilginç dekoratif öğeler kullanılmıştır. Bölgeyi gezerken sıra dışı ve muhteşem çiçek desenleri, neo-gotik detaylar, ferforje ve vitray işçilikleri ile bu dünyada başka örneği olmayan binaları gözleriniz kolaylıkla ayırt edecektir.

Passeig de Gracia’da Art Nouveau Yapılar ve Gaudi’nin Evleri

Casa Batllo (Gaudi’nin ünlü eseri için tıklayın)
La Pedrera (Casa Mila) (Gaudi’nin ünlü eseri için tıklayın)

Uyumsuzluk Bloğu / Manzana de la Discordia

Passeig de Gracia üzerindeki Uyumsuzluk Bloğu aynı sırada dizilmiş 3 önemli yapıdan oluşur; Casa Batllo, Casa Lleo Morera, Casa Amatler Passeig de Gracia Bulvarı’nın en ilginç üç yapı örneğinin bir araya geldiği bu blok adından da anlaşılacağı gibi, birbiri ile uyumsuz, farklı tarzlardaki “modernisme” yapılarının bir arada bulunduğu bir bloktur.

İspanyolca’da “manzana” kelimesi hem “şehir bloğu” hem de “elma” anlamında kullanılır. “Manzana” kelimesinin kullanımı ile Yunan mitolojisinde uyuşmazlık tanrısı Eris’in, üzerine “en güzel tanrıçaya” notu yazarak Olimpos Dağı’ndaki tanrıçalara bir elma atması ve bunun tanrıçalar arasında uyuşmazlığa sebep olarak Truva Savaşı’nın çıkmasına sebep olması efsanesine gönderme yapılmaktadır.

Casa Batllo

Quadrat d’Or (Altın Bölge)’un en dikkate değer üç binası burada yan yanadır. Bunlar sırası ile soldan sağa doğru; Casa Lleo Morera, Casa Amatler ve Gaudi’nin ünlü eseri Casa Batllo’dur.

Casa Lleó Morera

Casa Lleo Morera, 1905 yılında Katalan Müzik Sarayı’nı da tasarlayan dahi mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından varolan bir binanın üzerinde çalışılarak yapılmıştır. İslamik öğeler taşıyan ve Katalan Müzik Sarayı’nın aile boyu olarak anılan bina ziyarete kapalıdır. Döneminde içinde kullanılmış olan orijinal oturma odası takımları Katalan Milli Sarayı’nda (Museo Nacional d’Art de Catalunya) sergilenmektedir.

Passeig de Gracia 41, Metro Passeig de Gracia

Casa Amatller

Casa Amatler Passeig de Gracia üzerindeki en görmeye değer yapıların başında gelir. Uyumsuzluk Bloğu içinde yer alan ve “modernisme” akımının öncü mimarlarından Puig i Cadafalch bu eserinde neo-gotik tarz ile geleneksel Hollanda evlerinin bir kombinasyonunu ortaya çıkartmıştır. Çikolata imalatçısı Amatller ailesi için 1900 yılında yapılan bu ev de Gaudi’nin Casa Battlo’su gibi mevcut bir binanın üzerine giydirme şeklinde ortaya çıkartılmıştır.
Binanın giriş katı geçici sergiler için kullanılır. Ayrıca binanın ücretsiz görülebilecek giriş katında bulunan yönetici ofisi bölümü, modernisme döneminin en ince vitray pencere çalışmalarına ev sahipliği yapar. Diğer bölümler ancak önceden rezervasyonlu rehberli geziler ile yapılabilir.

Passeig de Gracia 41, Metro Passeig de Gracia

Barselona’da Gaudi Sanatı & Mimarlık Turu

İğneli Ev / Casa de les Punxes /Casa Terrades

Barselona’nın en uzun caddesi olan Diagonal üstündeki Casa de les Punxes (Casa Terrades) son derece etkileyici bir yapıdır ve ünlü modernisme mimarı Josep Puig i Catafalch’ın en önemli eserlerinin başında gelir. Dekoratif amaçla çatılarına dikilmiş olan sivri demir uçlu kulelerinden dolayı Katalanca “İğneli / Çivili Ev” anlamına gelen “Casa de les Punxes” adı verilmiştir. Diğer ismi “Terrades” ise binayı yaptıran ailenin isminden gelmektedir. 1905 yılında inşa edilen binanın yerinde Terrades kardeşlere ait üç farklı ev bulunuyordu. Mimar Catafalch bu üç binayı dışarıdan geniş tuğla duvarlarla birleştirmiş ve ihtişamlı dört kule ilave ederek masal şatolarını andıran bu eşsiz yapıyı ortaya çıkartmıştır. Bina özel mülktür, içeriden ziyarete kapalıdır.Cadafalch, modernisme, barselona

Baro Quadras Malikanesi / Casa Asia

Diagonal Caddesi yakınındaki Baro Quadras Evi, ön yüzünden bakıldığında neo-gotik Kuzey Avrupa mimari tarzını anımsatırken diğer cephesinde modernisme bir çizgiye sahiptir. Mimar Josep Puig i Catafalch tarafından 1904 yılında Baron Quadras adına inşa edilmiştir. Binanın Diagonal Bulvarı’na bakan cephesindeki, özgün bir İspanyol mimari tarzı olan “neo-plateresque” taş oyma işçilikleri binaya soylu bir karakter vermektedir. Betimlemeler arasında, ortaçağ ve Rönesans figürleri, floral motifler ve hanedanlık armalarının yanında Aziz George’un ejderhayı öldürme efsanesi de dikkat çekmektedir. Hamam kısmı ile ve bina iç duvarlarını süsleyen geleneksel seramikler görülmeye değer güzelliktedir.

Asya İş ve Kültür Merkezi olarak kullanılan binanın ana girişi ile sanat galerisine ücretsiz girilebilir.

Fundacio Suñol Çağdaş Sanat Müzesi

Katalonya’nın varlıklı ailelerinden gelen ve 1936 yılında İspanya İç Savaşı sırasında Franco taraftarlarınca öldürülen gazeteci, politikacı ve eski Barcelona Futbol Kulübü Başkanı Josep Sunol’a ait olan Fundacio Sunol Çağdaş Sanat Müzesi sanat severler için bulunmaz bir fırsattır. Aralarında Warhol, Miro, Dali, Picasso, Tapies, Man Ray, Gargallo, Calder, Giacometti, Gardillo, Zuch, Boetti, Solano, Lootz, Plensa, Garcia-Alix, Colomer ve Abad gibi önemli çağdaş ressamların resimlerini de içeren 1200 parçalık bu geniş koleksiyonu kendiniz gezebilir ya da rehberli turlara katılabilirsiniz.

Passeig de Gràcia 98. Giriş ücreti, 4 €.

Antoni Tapies Müzesi / Fundacio Antoni Tapies

barcelona antoni tapies müzesi

Antoni Tapies Müzesi’nin “modernisme” tarzındaki binası 1880’lerde mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından kardeşinin yayınevi için tasarlanmıştır. Günümüzde müze, sanat evi ve kütüphane olarak kullanılmaktadır. Bina, eserleri içeride sergilenen ünlü Katalan “soyut-empresyonist” sanatçı Antoni Tapies’nin adını taşımaktadır. Yapının çatısındaki “bulut ve sandalye” isimli alüminyum-çelik karışımı ilginç enstelasyon da bu sanatçıya aittir. Ressam, heykeltıraş ve sanat düşünürü olan Tapies büyük boyutlu çalışmalarında kum, çakıltaşı, kil, toz mermer gibi farklı üç boyutlu malzemeleri sık sık kullanır. Sanatçının özgün çalışmalarının az bir kısmı bu müzede sergilenmektedir. Bina, daha çok geçici sergiler için kullanılmaktadır.

Carrer Arago 255. Giriş ücreti, 7 €.

Parfüm Müzesi / Museu del Perfum

1963 yılında açılan Barcelona Parfüm Müzesi, parfüm ve şişelerinin farklı dönem ve coğrafyalarda geçirdiği evrimi anlamamıza yardımcı oluyor. Müze, Mısır, Yunan, Roma ve Kartaca dönemlerinden, Ortadoğu ve Uzakdoğu coğrafyaları da dahil olmak üzere pek çok dönem ve coğrafyadan 10.000 parça içermektedir. Koleksiyon içerisinde Fransa Kraliçesi Marie-Antoinette’in parfüm şişesi ile Salvador Dali’nin tasarladığı Le Roi Soleil markalı şişe en özel parçalardan ikisidir.

Passeig de Gracia 39. Phone; +34 93 2160121.

Barselona’da Gaudi Sanatı & Mimarlık Turu

Leave a Comment