Sitges Gezi Rehberi

Last Updated on 26 February 2022 by TT

Sitges Gezi Rehberi

Sitges Gezi Rehberi; Barselona’nın 35 km güney batısındaki Sitges kasabası uluslararası film festivali, karnavalı, plajları ve marjinal gece hayatı ile son yıllarda dünyada Mikonos, İbiza ve Saint Tropez’ye rakip gösterilen bir sayfiye yeridir. Sitges, denize doğru inen dar sokakları, beyaz badanalı geleneksel ve sahil boyunca uzanan plajları ile sihirli bir Akdeniz ruhuna sahiptir.

Bu rehber sayfadaki bilgilerde zamanla değişiklikler olmuş olabilir. Tren saatleri gibi kritik bilgileri bir kez daha kontrol etmeniz tavsiye olunur.

Sitges, genç, yaşlı, aile, lgbt…herkesin kendini iyi hissettiği, Barcelona’dan trenle 25 dakika güney sahilindeki bir kaçış noktasıdır. Sitges, sahip olduğu mikro-iklim sayesinde yılın 300 günü güneşlidir. Kasabanın önünde sıra sıra dizilen 17 ince kumlu plaj Haziran ayından itibaren dolmaya başlar. 26.000 kişilik yerli nüfusunun 3’te biri Batı ve Kuzey Avrupa ülke vatandaşıdır. Sitges, özellikle sezon ortasında ve hafta sonları son derece kalabalıktır. Barselona’da bulunan bar ve gece kulüplerini bir kısmı yazlık mekanlarını Sitges’e taşır. Bu sebeple gece hayatı da son derece hareketlidir.

Sitges turistler için güvenli bir yer iken son yıllarda kapkaç ve yankesicilik olaylarında artış vardır. Özellikle akşam ve gece saatlerinde ıssız sokaklarda tek veya grup halinde gezen gençlere karşı tedbirli olmanız önerilir.

Sitges’e Nasıl Gidilir?

Tren İle Ulaşım

En pratik ve ekonomik ulaşım yolu trendir. Trene Estacio de França, Passeig de Gracia veya Estacio Sants istasyonundan binebilirsiniz. Fakat gidişte de dönüşte de her tren bu 3 duraktan kalkmaz ya da geçmez. Estacio de Franca’dan daha az tren çalışır. Sitges son durak olmadığı için Sitges’ten ziyade Vilanova i Geltru veya St Vincenç de Calders trenine binmeniz gerekir.

Tren bileti tek yönde 4 €’dur. Gidiş-dönüş bileti indirimli değildir. Bu yüzden kaçta döneceğinizi bilmiyorsanız tek yön bilet alabilir, son treni kaçırırsanız otobüsle de dönebilirsiniz. İlk tren 6-7 gibi erken saattlerde başlar. Dönüş tren saatleri sezona göre değişkenlik gösterir.

Yolculuk Sants Estacio’dan yaklaşık 30 dk, Passeig de Gracia’dan 37 dk sürer. Passeig de Gracia’dan binerseniz trende oturma şansınız daha yüksektir, aynı zamanda fazla bilet kuyruğu olmaz.

Otobüs İle Ulaşım

Tren ile hemen hemen aynı fiyata otobüsler gün boyu çalışır. Otobüsler yarım ya da saatte bir kalkar. Tatil ve pazar günleri daha seyrektir. Gece 00.55-04:50 arasında da 4 gece seferi (nitbus) vardır. Ödemeyi otobüste yapabilirsiniz. Otobüsler tren istasyonuna yakın olan Paseig de Vilafranca Caddesi‘ndeki Parc Can Rober‘ten kalkar (Turist İnformasyon’dan sonraki köprünün altı). Güncel otobüs sefer saatleri.

Sitges Karnavalı

Dünyaca ünlü Sitges Karnavalı Liturjik takvime göre her yıl Şubat-Mart ayları arasında, paskalyadan 40 gün önce başlar ve bir hafta sürer. Hristiyan köklere dayanan bu kutlama her bir gün farklı şekilde kutlanır;

 1. Perşembe (Dijous Gras); bu günde bol miktarda yerel yiyecekler yenir. Sembolik karnaval kralı Carnestoltes Barselona’nın yedi tarihi semtinin temsilcisi ile birlikte belediye sarayına yürüyerek karnavalı açar (l’arribo).
 2. Cuma; Kral Carnestoltes ve kraliçe şehir içinde yürüyüşe çıkar, okulları ziyaret eder.
 3. Cumartesi; Kortejler ve müzikler eşliğinde ziyaretler devam eder.
 4. Pazar; gündüz çocuk korteji. Akşam saatlerinde (Rua de la Disbauxa) karnaval çılgın ve eğlenceli halini alır.
 5. Pazartesi; kutlamalar ve eğlenceler devam eder
 6. Salı; gündüz çocuk korteji ve akşam saatlerinde drag queenler ve çılgın kortejlerle (Rua de l’Extermini) uç bir hal alır (çocuklar için uygun değildir)
 7. Çarşamba; Belediye meydanından karnaval kralının cenazesi kaldırılır. Karnavalın bitiş, büyük perhizin başlamasını sembolize eden sardalya plajda kuma gömülür.

Sitges’in Tarihçesi

Sitges’te ilk insan yaşamı Neolitik çağa dayanır. MÖ 4. YY’dan itibaren İberler ve Romalıların yaşadığı Sitges o dönemlerde çok küçük bir balıkçı köyü idi. Bugün de ayakta olan Sitges Kalesi 1041’de Barselona Piskoposu Mir Geribert tarafından inşa ettirilmiştir. Şehir 12. ve 14. YY’lar arasında ise köye adını veren Sitges Ailesi’nin yönetiminde kalmıştır. 1814’e kadar ise yönetim çeşitli ailelerin ve vakıfların eline geçmiştir. Sitges ekonomisi turizmin patlama yaptığı 1960’lı yıllara dek şarapçılığa bağlı idi. Sitges 20. yüzyılda bir çok İspanyol ve Katalan sanatçının yaşam ve buluşma mekanı olmuştur.

Sitges’te Gezilecek Yerler

* Sant Bartomeu i Santa Tecla Kilisesi (Esglesia Sant Bartomeu i Santa Tecla); 17. YY’a ait Sitges’in en büyük ve sembolik dini yapısıdır. 13. yüzyıldan kalma bir kilisenin üzerine inşaa edilmiştir ve içinde aynı dönemden kalma iki gotik mezar bulunur. Vaftizhanesi çağdaş Katalan ressam Pere Pruna’nın resimleri ile süslüdür. Altar panosu rönesans tarzdadır.

* Cau Ferrat Müzesi (Museu Cau Ferrat); Hayatının bir dönemini Sitges’te geçirmiş olan ünlü Katalan Modernist ressam ve yazar Santiago Rusiñol’un (1861-1931) evi ve stüdyosu.

* Maricel Müzesi ve Maricel Sarayı (Museu Maricel i Palau Maricel); Carrer Fonollar, Sitges. Tel; 003493 8940364. 01.03-30.06 ile 01.10-31.10 arası sadece pazar günleri 12:00-14:00 arası açık. 01.06-30.09 arası pazartesi dışında hergün 12:00-14:00 arası açık. 01.11-28.02 arası sadece cumartesileri 12:00-14:00 arası açık. Müze girişi 10 €, saraya giriş ücreti 5 €. Amerikalı milyoner sanayici Charles Deering’e (1852-1927) ait bu gözalıcı güzellikteki malikanenin kendisi ve içindeki koleksiyon sanatseverlerin gözünü şenlendirecek. El Greco, Zurbaran, Goya, Casas, Sunyer, Llimona, Casanovas gibi çok ünlü ressam ve heykeltraşların eserleri ile çoğu Katalan ortaçağ sanatına adanmış çok değerli özel koleksiyonu görülebilir.

* Romantizm Müzesi (Museu Romàntic); Sant Gaudenci, Sitges. Giriş ücreti; 5 €. Bu ev müze “romantizm” dönemlerinde yaşamış Katalan bir ailenin yaşam tarzını göz önüne serer.

* Eski Şehir (Ciutat Vell); Şehrin Bartomeu Kilisesi’nin ardında kalan bölümüdür. Plaça Ayuntament (Belediye Meydanı) üzerinde bulunan belediye binası 1889’da inşaa edilmiştir. Aynı meydanda bugün kültür merkezi olarak kullanılan eski pazar (Mercat Vell) 1890’da yapılmıştır. Ayrıca meydanda, 1915’te ev olarak inşaa edilmiş olan halk kütüphanesi (biblioteca Santiago Rusinol) ve Sitges’in eski (1906) belediye başkanı Doktor Robert’in heykeli görülebilir.

Sitges’in Plajları

Sitges merkezinden iki yana doğru birbirinden farklı karakterde, merkeze yaklaştıkça kalabalıklaşan 17 plaj vardır.

 • Platja Sant Sebastiá; kilisenin doğusundaki bu plaj karmadır.
 • Platja de la Fragata; kiliseye bakan bu plajı daha çok aileler tercih eder.
 • Platja de la Ribera; merkezde, en uzun ve en kalabalık plajlardan birisidir ve karmadır.
 • Platja d’Aiguadolç; en doğudaki bu gözden ırak plajda nudistler de vardır.
 • Platja dels Balmains; kilisesin doğusundaki üç plajdan biridir. Daha çok nudisttir ve çevresinde daha az bina vardır.
 • Platja de la Rodona; her zaman kalabalıktır ve en popüler gay plajıdır.
 • Platja de l’Estanyol; uzun ve kalabalık bu plaj her gruptan insana hitab eder.
 • Platja de la Riera Xica; dar ve uzun bu plaj karmadır.
 • Platja de la Barra; merkezin dışında kalan koy şeklindeki bu plaj daha az kalabalıktır ve karışıktır.
 • Platja de Terramar; merkezden uzaktadır, sakindir ve karmadır.
 • Platja de les Anquines; en batı uçtaki bu küçük koy-plaj huzur ve sessizlik arayanların yeridir ve karışıktır.

Sitges’te ne yenir?

Deniz mahsullü yiyeceklerin ağırlıkta olduğu Sitges mutfağının en tipik yiyeceği “Xato”dur. Endiv marulu, morina, ton balığı, sardalya, patlıcan ve zeytinden yapılan bu salata badem, acı biber ve sarımsaklı bir sos ile servis edilir. “Malvasia” adındaki likör şarabı ise daha çok tatlılarla birlikte yenilir.

Sitges’te Nerede Yenir;  Restaurantlar, Tapas Barlar

Davalla 9 Restaurant Cafeteria; Carrer Davallada 9, Old Town, Sitges. Bu tarihi bir binanın içindeki küçük restoranda ev tarzı İspanyol yemekleri yiyebilirsiniz. Tapas çeşitlerinin yanında eğer hala denemediyseniz burada lezzetli bir paella yiyebilirsiniz. Kahvaltı servisi de veren mekanın fiyatları gayet ehven. Öğlen veya akşam fix menü (menu del dia) fiyatları 12-16 € civarlarında.

El Trull; Mossen Felix Clara 3, Old Town, Sitges. Tel: +34 938 94 47 05. Burası Davalla 9’a göre biraz daha pahalı fakat verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alacağınız bir restorandır. Yemek tarzı geleneksel İspanyol mutfağı. Az sayıda yerel Katalan mutfağından örneklerle bolca deniz mahsullü yemekler de servis ediliyor. Porsiyonlar oldukça büyük, akşam fiks menü fiyatı (3 seçenek ve içki dahil) 22 €. Çok popüler bir yer olduğundan özellikle yüksek sezonda akşamları yer bulmanız zor olabilir.

Fragata; Paseo de la Ribera 1, Old Town, Sitges. Phone: +34 938 94 10 86. Sitges içindeki en şık ve özel restoranlardan biri. Eski şehrin kurulduğu burnun üzerinde, Santa Tecla Kilisesinin hemen yakınında modern tarza, açık havada deniz manzarasına karşı romantik bir yemek yiyebileceğiniz son derece kaliteli bir restoran. Foie Gras, süt domuzu ve deniz mahsulleri çok beğenilen restoranda porsiyonlar büyük değil ve fiks menü uygulaması yok. Ana yemek fiyatları 15-30 € arasında.

Leave a Comment