Tibidabo Tepesi

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Sırtınızı denize döndüğünüzde karşınızda duran, şehri karasal iklimden ayıran ve çok yüksek de olmayan sıradağlar Collserola Dağları olarak anılır ve en yüksek noktası Tibidabo Tepesi’dir (512 m).

Etrafı yeşil ve sık ormanlarla çevrili olan bu dağlık alan aynı zamanda şehrin akciğerleridir. Tepede bir lunapark, bir telekominikasyon kulesi ve bir kilise bulunur. Bu yapılar şehirden bakıldığında rahatlıkla görülebilirler.

Tibidabo’ya ulaşım biraz meşakkatlidir, vaktiniz sınırlı ise öncelikler listenizin sonlarına koymanızı öneririm. Taksi ile çıkış aşırı maliyetli alacağı gibi dönüşte taksi de bulamayabilirsiniz.

Tibidabo’ya Nasıl Gidilir?

1. Yol: Bu en kolay ve ekonomik ulaşım yoludur. Lunapark’ın açık olduğu günlerde (genellikle yaz ayları) saat 10:30’dan itibaren Plaça Catalunya’dan T2A veya Sant Genis’ten T2B, Tibibus otobüsüne binin. Bilet 2.95 €’dur (2014), bilet ücreti satın alacağınız lunapark biletinden düşülür. Tibidabo Otobüsü Güncel Saatleri

2. Yol: Tren L-7 hattına binin ve Av. Tibidado’da inin, Tramvia Blue’ya binin, Finucular Tibidaboda inerek tekrar füniklere binin. Sagrat Cor Kilisesi ve lunaparkın olduğu tepede ineceksiniz. Füniküler masrafınız lunapark giriş ücretinizden düşülür.

3. Yol: Buradan satın alabileceğiniz Hop On Hop Off otobüsü ile Tibidaboya da gidebilirsiniz.

Tibidabo Ne Demek?

Tibidabo ismi Latince İncil’deki bir pasajda geçer; şeytan Hz İsa’yı kendi tarafına çekmek için tüm dünyayı ayaklarının altına sermiş ve ona “tibi-dabo” (dünyayı) “sana vereceğim” demiştir. Tibidabo Tepesi’ndeki Sagrat Cor Kilisesi’nin tepesindeki İsa da ellerini dünyaya açarak, insanları, ayakları altındaki dünyayı vereceğini söyleyerek yanına çağırmaktadır.

Tibidabo Lunaparkı / Parc d’Atraccions del Tibidabo

Plaça Tibidabo, 3-4. Tel: 00 34 93 2117942. Giriş ücreti; 23.5 €, 1.20 cm’den küçükler için 10.,30 €, 90 cm’den küçükler için ücretsiz. Belgeli ve en az % 33 engelliler için 5.60 €. Bilet karşılığı tüm oyuncaklara binilebilir. Açık Günler: Tarihler değişkendir. Kış ve bahar aylarında ya kapalıdır ya da hava ve tatil durumuna göre açık olabilir. Lunaparkın açık olduğu gün ve saatleri buradan görebilirsiniz.

Kentin simgelerinden olan bu lunapark 100 yıldan fazla bir zamandır insanları şehrin en yüksek noktasında eğlendirmeye devam ediyor. Deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte verdiği ekstra heyecan duygusu, şehre hakim konumu ile büyükler için de unutamayacakları bir deneyim olabilir. Nostaljik atlı karıncadan, kalbi sağlam olmayanların binmesini önermediğim “talaia”ya ve roller coastera dek pek çok alet var.

Kutsal Yürek Kilisesi / Temple de Sagrat Cor

Lunapark ile yanyana olan bu kilise geceleri aydınlatılır ve şehirden tepeye doğru baktığınızda kolaylıkla görünebilir. Mimar Enric Sagnier tarafından 1902 yılında yapılmaya başlanmı ancak 60 yılda tamamlanabilmiştir. Modernist ve Neo-Gotik tarzlarının karışımı olan yapı Barselona’nın mutlaka görülmesi gereken yapılarından biri olmasa da üzerindeki İsa anıtının ayaklarına dek asansörle çıkılabiliyor olması ziyarete değer kılıyor.

CosmoCaixa Bilim Müzesi / CosmoCaixa Museu de la Ciència

Isaac Newton, 26. Tel; 0034 93 2126050. Açık Günler: Salı-Pazar, 10:00-20:00. Pazartesi günleri (tatil günleri dışında) ve 01.01, 06.12 ve 25.12 tarihlerinde kapalıdır. Giriş Ücreti: 4 €. Ulaşım: Otobüs ile; 60, 123, 73, 196. Tren (FGC) ile L5 ile, Av. Tibidabo’da inin ve Tramvia Blau’ya veya 196 nolu otobüse binin.

Tibidabo’nun sırtlarındadır. 2005 yılında açılan bu interaktif bilim müzesi kendi alanında Avrupa’nın en iyisi sayılmaktadır. 50.000 m2 sergi alanı, muazzam konu çeşitliliği ve farklı bir müzecilik anlayışla tasarlanan salonlar kendi alanında dünyanın en modern müzelerinden biridir.
Sergiler, Amazon Ormanları, Jeolojik Duvarlar, Planetaryum gibi konulara ayrılarak farklı salonlara dağıtılmıştır. Ziyaretçilerin gözlemlenebilen bir çok deneye interaktif katılımları ile özelikle çocuklar için hem eğlenceli hem de eğiticidir.

Collserola Kulesi ve Gözlem Noktası / Torre i Mira dor de Collserola

Barselona Tibidabo Tepesi, Collserola Kulesi, Barcelona Tibidabo Hill Collserola Tower
Tibidabo Tepesi. Gözlem Platformu giriş ücreti; 5.60 €. Tel: 0034 93 2117942.

Tibidabo Tepesi zirvesindeki Lunapark ile Sagrat Cor Kilisesi’nin bulunduğu noktadan yürüyerek yaklaşık 800 metre uzaklıktadır. 1991 yılında inşaa edilen 288 metre yükseklikteki kule 1992 Olimpiyatları için telekominikasyon kulesi olarak inşaa edilmştir. Şu anda radyo ve televizyon vericisi olarak kullanılmaktadır. Kulenin ortasına 13 katlı yerleşim bölümü vardır ve 10. kat gözlemevi (mirador) olarak halkın kullanımına açıktır. Burası deniz seviyesinden 560 m yükseklik ile Barselona’yı gözlemleyebileceğiniz en yüksek noktadır.

Leave a Comment