Endülüs

Last Updated on 27 November 2019 by TT

EndülüsEndülüs, İspanya’nın 17 özerk bölgesi arasında nüfus açısından en büyük (8.400.00), yüzölçümü açısından ise ikinci en büyük (87.268 km2) olan bölgesi olup yaklaşık olarak bizim Ege veya Akdeniz bölgemiz büyüklüğündedir. Endülüs Bölgesi İber Yarımadası’nın ve İspanya’nın en güneyindedir. Başkenti Sevilla’dır ve 8 ilden oluşur; Sevilla, Malaga, Granada, Cordoba, Cadiz, Almeria, Huelva ve Jaen.

Memnuniyet Oranı Yüksek Konaklama Alternatifleri;

Endülüs Niçin Bu Kadar Popüler?

Endülüs Özerk Bölgesi yıllık 30 Milyon ziyaretçi sayısı ile İspanya’nın en çok turist alan ikinci bölgesidir. Bunun en önemli sebebi İspanya’yı İspanya yapan tapas yemek kültürü, flamenko, boğa güreşleri gibi bir çok zenginliğin kaynağı Endülüs’tür. Bunun üzerine 770 yıllık müslüman geçmişini, dünyada eşi benzeri olmayan incelikteki sanat eserlerini, yüzlerce kilometre uzunlukta plajları ile Costa del Sol sahillerini ekleyecek olursak bu sonuç size hiç de şaşırtıcı gelmeyecektir. Elbette tüm bu faktörlere İspanya’nın terörden uzak güvenli bir bölge olmasını ve Endülüs insanının sıcakkanlılığını da eklememiz gerekir.

Endülüs Bölgesi’nin İklimi, Coğrafyası, Geçim Kaynakları

İklim

Azor Yüksek Basıncı’nın etkisinde kalan bölge yazları çok kuru, kışları ılıman bir iklime sahip, zaman zaman şiddetli yağmur geçişleri görülen bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Kış aylarında tropik iklimin güneye çekilmesi ve kutup soğuklarının etkisinde kalması sebebi ile kış aylarında, özellikle iç kesimlerdeki bazı şehirlerde ısı en soğuk sıfır derecelere kadar düşebilir. Granada ve Cordoba şehirlerinde kış aylarında ısı 0 derecelere dek düşebilirken, Granada, Cordoba ve Sevilla’da Mayıs ayından itibaren 40 derecelerin üstüne çıkabilir.

Endülüs Haritası

Coğrafya

Endülüs çok zengin bir topografya ve coğrafi özelliklere sahiptir. Bölgenin kuzey ve güneyi dağlık alanlardan oluşurken ortada kalan verimli düz topraklar Quadelquivir Nehri tarafından sulanır. Almeria yakınlarındaki Doğu Endülüs’ün bir kısmı çölleşmiş topraklardan oluşurken Batı Endülüs’te Ronda yakınlarındaki dağlar Okyanus rüzgarları tarafından getirilen bulutlar sayesinde İspanya’nın en fazla yağmur alan topraklarıdır.

Yüzölçümünün % 15’i denizden 1000 metre yükseklikte bulunan Andülüs Özerk Bölgesi İspanya’nın en yüksek zirvesini barındırır (Granada yakınlarındaki Sierra Nevada’nın Mulhacen Zirvesi, 3428 metre). Endülüs’ün kuzeyindeki Sierra Morena Dağlık Bölgesi ile güneyin dağlık bölgeleri arasında kalan düz tarım arazileri (Meseta Central) Endülüs’ün en büyük nehri olan Quadelquivir ile sulanır. Güneydeki dağlık alanlar birbirine paralel iki dağ silsilesinden oluşur; Sistemas Subbeticos ve Sistemas Penbeticos. Dağlık olmayan topraklar genellikle tarım yapılan ve birbirine benzeyen tarım topraklarıdır.

Geçim Kaynakları ve Ekonomi

Endülüs geçmişte de bugün de yoğun bir tarım bölgesidir. Tarım alanındaki en önemli ürün zeyticiliktir. Dünyaki 750 milyon zeytin ağacının % 40’ı İspanya’da iken İspanya’daki ağaçların çoğu Endülüs Bölgesi’ndedir. Endülüs dünyanın en fazla zeytin ağacı olan bölgesidir. Fakat günümüzde servisler sektörü (özellikle turizm) tarımın önüne geçmiştir. Granada, Sevilla, Cordoba, Ronda ile Costa del Sol Sahillerindeki Malaga, Marbella, Torremolinos, Estepona, Nerjas gibi yerler çok önemli turizm merkezleridir. Katalonya’dan sonra İspanya’nın en çok turist çeken bölgesi olan Endülüs’ü her yıl 30 Milyon turist ziyaret eder.

Ciddi bir darbe aldığı 2009 yılına dek inşaat sektörününde bölge ekonomisinde çok önemli bir yeri vardı. Sanayii sektörü ise İspanya’nın diğer bölgelerine dek daha az gelişmiştir.

Tüm bu zengin tarım ve turizm aktivitelerine rağmen Endülüs yıllık ortalama kişi başı 20.000 € gelir ile İspanyanın en fakir ikinci bölgesidir.

2014 itibarı ile tüm ülke enerjisinin % 12’sini (Türkiye toplam enerji tüketiminin %24’ü) güneşten elde eden İspanya, Endülüs’te ve diğer bölgelerde kurduğu güneş santralleri ile bu alanda dünya lideridir.

Leave a Comment