İspanyolca

Last Updated on 5 March 2018 by TT

İspanyolca Nasıl bir Dildir, İspanyolca’nın Temel Dilbilgisi Kuralları

İspanyolca’ya Genel Bir Bakış

Hint-Avrupa Dil Grubu Ailesi’nin Roman Dilleri alt kolundan olan İspanyolca dünyanın en çok konuşulan 3. dilidir. İspanyolca aslında İber Yarımadası’nın gerçek yerel dili değildir. Romalılar İber Yarımadası’nı 2. YY’da ele geçirdiklerinde kendi dilleri olan zamanın İtalyanca’sını yarımadaya getirip hakim kılmışlardır. Böylece İber Yarımadası’nın kendi dilleri olan pek çok dil zamanla yok olmuştur. Bugün kullanılan İspanyolca gelişimini ve en ari halini İspanya’nın da kalbi sayılan Kastilya bölgesinde borçludur. En makbul ve aksansız, şehirlilerin konuştuğu Yüksek İspanyolca Kastilya bölgesine aittir. Bu sebeple İspanyolca tüm dünyada Kastilyan (Castillan) dili olarak da adlandırılır.

Fiyat Memnuniyet Oranı En Yüksek Oteller, Apartlar;

Barselona     Madrid     Valensiya     Sevilla     

Granada     Malaga     Marbella     Mallorca     

İbiza     Costa Brava     Benidorm     Alicante     

San Sebastian     Bilbao     Zaragoza     Minorka     

Tenerife     Gran Canaria     Lanzarote    

Fuertaventura

Aşağıdaki bazı temel dil kuralları İspanyolca bilmeseniz de bazı kelimeleri doğru telaffuz edip, anlamanıza yardımcı olacaktır.

Telaffuz ve Dil Kuralları

İspanyolca’da bazı harflerin ses karşılığı Türkçe’de kullandığımızdan farklıdır. Bu kuralları öğrenmeniz telaffuz ettiğiniz İspanyolca kelimelerin daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır.

İspanyolca Özel Haflerin Telaffuzu

“b” kelime başında iken veya m,n harflerinden önce geldiğinde Türkçe’deki “b” harfi gibi, aksi taktirde “v” sesine yakın okunur.
“c” bir sessiz harften önce gelmiş ise (örnek, cuanto) “k” olarak okunur
“ch” ç olarak okunur
“d” kelime başında iken türkçedeki “d” şeklinde okunur, kelime içinde iken ise bulunduğu konuma göre peltek okunur, örnek; madrid
“g” kelime başında iken ve a, o, u sessizlerinin önünde iken Türkçe’deki g şeklinde, e ve i sessizlerinden önce ise gırtlaktan okunur. j e ve i sessizlerinden önce geldi ise üstteki g harfi gibi gırtlaktan okunur
“ll” yanyana iki “l” harfi y okunur
“ñ”ny okunur
“z” her zaman peltek okunur

İspanyolca’da Vurgu

Sözlükte kelimelerdeki vurgu italik harfler ile belirtilmiştir.

Genellikle sesli harfle ya da “n” ve “s” sesleri ile biten kelimelerde vurgu sondan bir önceki hecededir. Diğerlerinde ise vurgu son hecededir (gato ve mujeres kelimelerinde olduğu gibi). Buna rağmen bu kurala uymayan pek çok kelime de vardır.

İspanyolca’da Cinsiyet

İspanyolca’da her ismin “eril veya dişil” olarak bir cinsiyeti vardır, dolayısı ile sıfatlar da ismin cinsiyetine göre değişim gösterir. Cinsiyeti belirleyen belli kurallar olmasına rağmen kurala uymayan durumlar da vardır. Dişil isimler genellikle “a” ile biter. Sion, -cion, -dad, -tad, -umbre ile biten isimler de dişil kabul edilir (örnek, television, universidad). Bunun dışında kalan ve sonu “o” ile biten isimlerin çoğu erildir. Sıfatların sonu da önüne geldiği ismin cinsiyetine uygun olarak “a” veya “o” ile biter.

İspanyolca’da Çoğullar

Bir isim veya sıfat sesli harf ile bitiyor ise çoğul hale getirmek için sonuna “s”, sessiz harf ile bitiyorsa “es” eklenir (Örnek, casas blancas ve ciudades grandes)

İspanyolca’da Artikeller

İspanyolcada belirtici artikelin “eril, dişil, çoğul ve tekil” olmak üzere dört ayrı formu vardır; el, los, la, las (örnek el gato, los gatos, la gata, las gatas).

Leave a Comment