Stockholm’e Ne Zaman Gidilir?

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Stockholm’e Ne Zaman Gidilir? Stockholm 10 milyon nüfuslu bir İskandinavya ülkesi olan İsveç’in başkentidir. Yüzölçümü Türkiyenin yaklaşık 5’te 3’ü büyüklüğünde olan İsveç dünyanın refah oranı en yüksek ülkelerinden biridir. İsveç’te kişi başına düşen milli gelir 51.000 dolardır (2017 yılı itibarı ile Türkiye’nin 5 katı). Özellikle İsveç Kralı Demirbaş Şarl sebebi ile tarihte yakın ilişkiler kurduğumuz İsveç ile şaşırtıcı derecede bazı ortak kültür paydaşlarımız vardır.

Stockholm’e Ne Zaman Gidilir?

Stockholm’ü gezmek için en iyi zaman havanın daha sıcak, günlerin daha uzun olduğu yaz aylarıdır. En sıcak ay olan Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-21 derecelerdedir. Fakat bazen 10 dereceye kadar düşebilmektedir. Bu sebeple yanınıza üşümemek için ekstra kıyafet almanızda fayda var. İlkbahar ve sonbahar ayları ise daha soğuk olur. Mayıs ve Eylül aylarında sıcaklıkların 15 derecelere çıkması nadirdir. Kış ayları ise tahmin edileceği gibi oldukça soğuk geçer. Fakat kış veya yılbaşı tatili için gidiyorsanız Stockholm’de kar ve soğuk havanın da ayrı bir keyfi olduğunu söylemeliyiz.

stockholm'e ne zaman gitmeli, en uygun zaman
Stockholm’de Kış Mevsimi

Mart-Mayıs Arası

Bu aylarda otel ve uçak fiyatları kış aylarına göre biraz daha yüksektir fakat yaz aylarına göre oldukça ucuz sayılır. Fakat bu aylarda 3-5 gün kalacak olsanız dahi soğuk günlere denk gelme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Sıcaklıklar Mart ayında genellikle sıfırın altındadır, Nisan’da ise 8-12 derecelere kadar çıkabilir. Mayıs ayı en sıcak bahar ayıdır. Mayıs’ta gündüz sıcaklıkları 15-17 dereceye dek çıkarken gece 4-5 derecelere dek düşebilir.

Haziran-Ağustos Arası

Yaz ayları Stockholm’ün turizm açısından yüksek sezonudur. Tüm yıl içerisinde iklim açısından şehri gezmek için en konforlu zamanlar yaz aylarıdır. En sıcak zamanlarda gündüz sıcaklıkları 22 derecelere kadar çıkabilir. Yaz ayları aynı zamanda günlerin en uzun olduğu zamanlardır. Temmuz’da güneş sabah 03:40‘da doğarken akşam 22:00‘ye dek batmaz. Dahası yaz ayları Stockholm’ün kültürel ve sportif etkinliklerin ve kutlamaların en yoğun olduğu dönemdir. Kötü olan nedir diye soracak olursanız bu kısa dönem için uçak ve otel fiyatlarının aşırı yükselmesi denilebilir.

Stockholm’de Beyaz Geceler

Saint Petersburg ile aynı paralelde bulunan Stockholm’de de beyaz geceleri yaşayabilirsiniz. Gün ışığının en uzun olduğu zaman 21 Haziran‘dır. Haziran ortasından itibaren Stockholm’de gece sadece 2.5 saatliğine yaşanır ve bu gece de tam karanlık olmaz. Bu zamanda güne gece 00:00 gibi batar ve sadece 2.5 saat sonra tekrar doğar.

Eylül-Kasım Arası

Yoğun ve hareketli yaz sezonu bittiğinde etrafta daha az insan görürsünüz ve sıcaklıklar hızla düşmeye başlar. Eylül ayı boyunca yağmurlar başlar ve hava ısısı çok ender 18-20 derecelere çıkar. Ekim ve Kasım aylarında ise gündüz ısıları 3-5 derecelerde olurken gece ısıları sık sık sıfırın altına düşebilir. Bu sezonda uçak ve otel fiyatları yaz döneminde göre kesinlikle daha ucuzdur fakat en ucuz aylar için kış aylarını beklemeniz gerekir.

stockholm noel zamanı
Gamla Stan’da Noel Pazarı

Aralık-Şubat Arası

Dondurucu soğukların, az gün ışığı ve kısa günlerin hakim olduğu bu kış aylarında turistler Stockholm’e pek uğramaz. Hava ısısı genellikle sıfırın altındadır ve bu soğuklara karın da eşlik etmesi olağan bir durumdur. Buna bir de günlerin kısalmasını eklemeniz gerekir; güneş sabah 09:00’a doğru doğarken, hızlıca saat 15:00 gibi batmaya başlar. Bu dönemde çeşitli promosyonlar sonucu uçak ve otel fiyatları en düşük noktadadır. Fakat yine de az da olsa İskandinavya’yı kış halinde iken görmeyi seven insanlar da vardır. Özellikle Noel zamanı bir hareketlenme başlar. Skansen Noel Pazarı ve glögg şarabı turistleri cezbeder. Noel zamanı fiyatlarda tekrar kısa bir dönem için yükselme olur.

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Comment