Semadirek Adası’na Nasıl Gidilir?

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Semadirek Adası’na Nasıl Gidilir?

Semadirek Adası’na Nasıl Gidilir; Yunanistan’ın Semadirek Adası (Yunanca’da Samothraki, İngilizce’de Samothrace) / Samadirek Adası, Ege Denizi’nin en kuzey kısmında, Gökçeada ile Dedeağaç arasında kalan büyükçe bir adadır. İstanbul’a en yakın Yunan Adası olan Semadirek Adası’na gitmek için en pratik yol İstanbul’dan 300 Km mesafedeki Yunanistan’ın Dedeağaç (Alexandropoli) şehrine gitmek ve buradan feribota binmektir. Dedeağaç’a gitmek için Keşan yolu ile İpsala sınır kapısından geçerek Odos Egnetia otobanından yol almanız gerekir.

İpsala sınır kapısından geçişin yoğun dönemlerde 1 saati aşabileceğini hesaba katmanızı yararınıza olacaktır. Dedeağaç’a yaklaşınca Dedeağaç sapağından ayrılarak şehre girmekniz gerekiyor. Semadirek Adası’na kalkan feribotlar (Saos Ferries) Dedeağaç şehrinin merkezindeki limandan kalkmaktadır. Feribot yolculuğu 2.5 saat sürmektedir. Feribotlar yolcularını adanın liman yerleşimi olan Kamariotissa‘da indirir. Adanın merkez şehri ise denizden 6 km içerideki Hora‘dır. Günde en az bir, bazı günler ise iki feribot kalkar. Tek yön bilet fiyatı 2017 yılı itibarı ile yetişkinler için 16 €’dur. 5 yaşa kadar çocuklar ücretsiz, 5-10 yaş arası ise %50 indirimlidir. Gidiş dönüş şeklinde alınan biletler az bir miktar indirimli olmaktadır.

Semadirek Adası, Konaklama Tavsiyesi; OROESSA BEACH APARTMENTS & SUITES HOTEL

semadirek konaklama tavsiyesi

Dedeağaç – Semadirek Adası arasındaki güncel sefer gün ve saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

semadirek Adası şelale
Semadirek Adası’ndaki yüzülebilir şelalelerden biri

Semadirek Nasıl Bir Adadır?

Yunanca’da “Trakya’nın Zirvesi” anlamına gelen Samothraki ismi Türkçe’ye eşi benzeri olmayacak bir uyum ile çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi Semadirek adası yüksek dağlardan müteşekkil bir adadır. Adanın en yüksek Dağı olan Fengari Dağı‘nın zirvesi 1611 metre yüksekliktedir. Ada, uzaktan bakıldığında adeta göğe yükselen dik bir dağ şeklinde görünür. Yunanistan’da bu büyüklükte olup da bu kadar az turist ağırlayan başka bir ada yoktur. Bu durum bazıları için son derece aranılan bir durum olabilir. Özellikle de yoğun turist akınından kaçıp, doğa ile içiçe, uygun fiyatlarda tatil yapmak isteyenler için. Semadirek vahşi doğası, termal kaynakları, nehirleri ve içinde yüzülebilen şelaleri ile diğer Yunan adalarından oldukça farklıdır. Sadece 2.500 kişilik nüfusuna rağmen çoğu kumluk olmayan, berrak denizi olan güzel plajlara sahiptir. Adanın az sayıdaki turistik tesisleri kuzeye bakan kıyıları üzerine kurulmuştur. Adanın denizi Haziran ortasından Eylül sonuna dek denize girilebilir sıcaklıktadır.

Semadirek Adası'na Nasıl Gidilir
Adanın denizden 6 km içeride kalan merkez yerleşimi “Hora”

Semadirek Adası’nın kuzeye bakan kıyıları daha fazla yağmur aldığından güneye kıyasla çok daha yeşildir. Dağların üst yamaçları kestane, meşe ve sedir ormanları ile dolu iken alt yamaçlar maki ormanları ile kaplıdır. Bu yamaçlardan akan sayısız dere türkuvaz rengi denize karışmadan önce doğal göller ve şelaleler oluşturmuştur. Bu şelaleler arasında en ünlüleri Kakia Plaka, Karia ve Gria Vathra‘dır.

Samothraki büyüklü küçüklü pek çok güzel ve temiz plaja sahiptir. Bu plajların bir çoğu çakıl taşlarından oluşur. Kumluk plajlar da mevcuttur.  Pachia Ammos en sevilen kumluk plajların başında gelir. Bu plajdan kalkan teknelerle ulaşımın olmadığı insan eli değmemiş Katarti, Spilies, Vato, Kremasto, Gria Pania ve Giali gibi koylara gezilere katılabilirsiniz.

Semadirek Adası, Paris Louvre Müzesi’nde sergilenen en önemli eserlerden biri olan Kanatlı Zafer Tanrıçası (Nike) Heykeli‘nin bulunmuş olduğu adadır.

Bu arada, uyarılmadık denilmesin, adaya gelenlerin bir kısmını Almanlar, hippiler ve nüdistler oluşturuyor.

Leave a Comment