Yunanistan ve Yunan Adaları Seyahat Bilgileri

Last Updated on 9 February 2017 by TT

Yunanistan’a, Kos Adası’na veya Yunan Adalarına yapacağınız seyahatte sizi rahat ettirecek, ülkeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olup keyifli bir seyahat geçirmenize yardımcı olacak kritik seyahat bilgileri aşağıdadır;

1- Yunanistan’a yanınızda getireceğiniz 2 paket (40 tek sigara) sigaradan ve 1 litreden fazla alkollü içecek gümrük vergisine tabiidir, girişte gümrük memuru yanınızda ne kadar sigara olduğu sorulabilir.

2- Yemek porsiyonları Türkiye’ye kıyasla % 30-50 oranında daha büyüktür.

3- Sayısız ortak yanımız olan Yunan komşularımızın bir çoğu Türklere karşı sıcak, ilgili ve yardımseverdir. Fakat milliyetçi söylemle hassas tarihi, politik konulara girmeniz ortamı gerebilir.

4- Yunanca’da İstanbul kelimesinin karşılığı “Konstantinopoli”dir. Bir çok Yunanlı ağız alışkanlığı ile İngilizce konuşurken de İstanbul yerine Konstantinopoli kelimesini kullanabilir.

5- 1974 yılında Yunanistan’la aramızda geçen husumetlere tepki olarak Türk Kahvesi’nin Yunanistan’daki ismi “Yunan Kahvesi” olarak değiştirilmiştir.

6- Giros denilen Yunan döneri ve fast food hamburgerler ve köftelerde domuz eti / kıyması veya karışımı olabilir.

7- Yunan yetkili birimlerine mazeret bildirmeksizin vize süreniz dolmasına rağmen ülkede kalmaya devam ederseniz ülkeden çıkışta deportasyon işlemine tabii olabilir ve bir sonraki Şengen vizesi talebiniz reddedilebilir.

8- Kos’un Türkiye’ye bakan sahillerinden Türk GSM operatörleri çekebilmektedir fakat yinede Turkcell üzerinden yapacağınız görüşmeler ile internet bağlantısı uluslararası fiyattan ücretlendirilir.

9- Kos’taki restoran ve kafelerin çoğunda kredi kartı geçmediği için sık sık nakit para kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

10- Bazı bar, gece kulübü gibi mekanlarda sahte içki kullanılıyor olabilir. Bira, şarap ve Yunanistan’da üretilen sert içkilerde sahte içki olma ihtimali çok düşüktür.

11- Kos Adası turistler açısından genel olarak güvenli olmasına rağmen değerli takı ve eşyalarınızı, fazla paranızı ve pasaportunuzu otelinizin güvenlik kasasına bırakmanız tavsiye olunur.

12- Paranızın tamamını, kart, bilet, değerli belge ve eşyalarınızın tamamını aynı yerde taşımayın.

13- Pasaportunuzun ön-arka ve vize sayfasının bir fotokopisini, ikinci bir kimliğinizi, seyahat sağlık sigortanızı, paranızı güvenle taşıyacağınız bir çantayı, kredi kartınızın çalınması durumunda iptal edeceğiniz telefon numaralarını ve ilaç kullanıyorsanız reçetelerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Leave a Comment