New York Özgürlük Anıtı

Last Updated on 1 March 2024 by TT

New York Özgürlük Anıtı

New York Özgürlük Anıtı (Statue of Liberty) (giriş bileti ve tekne ulaşımı için tıklayın) Adres; Liberty Adası (Liberty Island), New York, NY 10004. Ziyaret günleri ve saatleri; anıt haftanın yedi günü 09:00 – 17:45 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pandemi sebebi ile taç kısmına çıkış mümkün olmayabilir. Anıtın kaidesine son giriş saati ise 16:30’dur. 

Giriş bileti, tekne turları

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek başlı başına heyecanlı bir deneyim. Bununla birlikte müzeyi gezmek isteyenlerin, heykelin kaidesine girmek isteyenlerin veya heykelin tacına dek çıkmak isteyenlerin biletlerini önceden alarak girişlerini garantilemeleri gerekir (bilet veya turları buradan satın alabilirsiniz). Milli Parklar Servisi biletleri oldukça farklı bir sistemle dağıtıldığı için biletlerin önceden alınmasını tavsiye etmektedir. Bu şekilde ziyaretçiler anıtın hangi bölümlerini ziyaret etmek istediğini önceden belirtmeli ve biletini ona göre önceden almalıdır. Anıtın tacına çıkmak için tek bilet alım biçimi ise önceden rezervasyon yapmaktır. Anıtın müzesini, kaidesini ve Ellis Adası’nı kapsayan 4 saatlik tekne turuna katılabilirsiniz.

özgürlük heykeli

New York Özgürlük Heykeli’ne nasıl gidilir?

New York Özgürlük Heykeli Manhattan Adası’na bir kaç mil uzaklıktaki Liberty Adası’ndadır ve tekneler ile gidilmektedir. Tekneye binmeden önce bilet almanız gerekmektedir . Tekneler iki farklı noktadan kalkmaktadır; Manhattan’ın güneyindeki Battery Park’tan ve New Jersey’deki Liberty State Park’tan. Bu tekneler aynı zamanda Ellis Adası’na da yolcu ve turist taşır. Özel teknelerin ise Liberty Adası’na çıkmasına müsaade edilmez.

özgürlük adasına tekne ile nasıl gidilir, bilet nasıl alınır
New York Özgürlük Heykeli tekne turu ve bileti

new york özgürlük anıtı giriş bileti ve fiyatı

Özgürlük Heykeli nedir ve neyi temsil ediyor?

Diğer bir adı “Liberty Enlightening the World / La Liberté éclairant le monde” olan Özgürlük Heykeli 1886 yılında neo-klasik tarzda Fransa’da bakırdan yapılmış olan devasa bir anıttır. Fransız halkının Amerika’ya bir hediyesi olan bu anıt Roma mitolojisinde özgürlüğü simgeleyen tanrıça Libertas’ın bir tasviridir. Libertas elinde bir meşale ile kanun ve yasaları simgeleyen bir tablet tutmaktadır. Tabletin üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz 1776 ibaresi vardır. Heykelin ayaklarında özgürlüğü temsil eden kırılmış zinciler görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir numaralı simgesi olan heykel yüzünü limana doğru dönerek Amerika Kıtası’na gelen göçmenleri selamlamaktadır. Anıtın bakırdan oluşan ana kısmı 46 metre, sonradan Amerika’da inşaa edilen kaidesi ile birlikte toplam yüksekliği 93 metredir. Anıtı her sene 4 milyona yakın kişi ziyaret eder.

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Русский

Leave a Comment