Uffizi Galerisi

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Floransa Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi / Uffizi Müzesi (Galleria della Uffizi) / Adres ve Konum; Piazza della Signoria 6, Floransa. Şehrin merkezinde Signoria Meydanı ile Arno Nehri arasındadır. Ziyaret Saatleri; Salı-Pazar arası 08:15-18:50 arası (ziyaretçi kabulü; 16:30’da kapanır). 1 Temmuz – 30 Eylül arası saatler; Salı günleri 21:00’e, cumartesi günleri 23:00’e dek uzatılır (güncel saatleri resmi web sitesinden kontrol ediniz). Kapalı Günler: Pazartesi günleri, 01.01, 01.05 ve 25.12. Giriş Ücreti; 25 €. 18 yaş altı ile her ayın ilk pazarı ve 25.04, 02.06, 04.11 tarihlerinde ücretsiz. Önemli Notlar: Erken saatlerde giderseniz, özellikle bahar ve yaz aylarında son derece kalabalık olan müzeyi daha rahat gezebilirsiniz. Not; Uffizi Galerisi çıkışında yakındaki Galileo Bilim Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Floransa’nın en önemli müzesi olan Uffizi Galeri’de özellikle yaz aylarında 5 saate kadar uzayan bilet kuyrukları olabilmektedir. Bu sebeple giriş biletinizi önceden buradan alabilirsiniz.

Uffizi Galerisi (Galleria della Uffizi) İtalya’nın Roma’dan sonraki en önemli sanat şehri olan ve aynı zamanda Toskana Bölgesi’nin en büyük kenti olan Floransa’nın en önemli sanat müzesidir. Yıllık 2 milyon ziyaretçisi ile İtalya’nın en çok ziyaret edilen 2., dünyanın ise 25. müzesidir. Uffizi Kompleksi 1560 yılında Toskanalı mimar Giorgio Vasari tarafından Floransa Dükü 1. Cosimo di Medici adına mahkeme / yargı ofisleri ve arşiv binası olarak tasarlanmıştır. Bu sebeple müze bugün ofis anlamına gelen “uffizi” adını taşır. Binanın dorik tarzlı bir kapı ile Arno Nehri’ne açılan uzun bir avlusu vardır. Solu Medici ailesinden gelen Dük 1. Francesco ailenin topladığı resimlerin en değerlilerinin binanın bir odasında sergilemeye başlamıştır. Bu sergi, Grand Tour olarak bilinen, Avrupalı zenginlerin 1660’lardan itibaren çıktığı gezi turlarında önemli bir durak noktasını oluşturmuştur. Yıllar içinde eklenen sanat eserleri ile koleksiyon gittikçe zenginleşmiştir. Uzun bir aradan sonra döneminin son Medici ailesi üyesi olan Anna Maria Luisa, 1765’te o ana dek toplanan muhteşem resim ve heykel koleksiyonunu halka açtı. 2006’da 6000 m2 olan sergi alanı 13.000 m2’ye çıkarılarak, başka müzelere verilmiş olan ve depolarda duran pek çok eser de sergiye alındı.

Uffizi Galerisi; Önemli Sanat Eserleri, Tablolar

50 salondan oluşan Uffizi’ni çok zengin sanat koleksiyonu arasında dünyaca ünlü, kaçırmamanız gereken baş yapıtlardan bazıları önem sırasına göre aşağıdadır;

Primavera (Bahar) / Sandro Botticelli

Primavera, Sandro Botticelli

Bahar Alegorisi ismi ile de bilinen bu suluboya tablo dünyanın en ünlü ve üzerine fikir yürütülen resimlerinden biridir. Bir çok sanat eleştirmenine göre bahçe içindeki figürler mitolojiye aittir.Bazı yorumculara göre ise resim yeni-platonik aşkı simgeler.

The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu) / Sandro Botticelli

Venusun Dogusu Botticelli

Botticelli’nin Medici Ailesi için yaptığı düşünülen bu tabloda denizden çıkan ve bir istiridye kabuğu üzerinde kıyıya doğru yanaşmış bir Venüs Tanrıçası (Afrodit) resmedilmiştir.

Doni Tondo (Doni’nin Dairesel Resmi) / Michelangelo

Michelangelo Tondo Doni

Michelangelo’nun muhtemelen Agnolo Doni için resmettiği bu tablo Hz. Meryem, Hz. İsa ve Hz. Yusuf’tan oluşan kutsal aileyi betimlemektedir.

Portraits of Duke and Duchess of Urbino (Urbino Dük ve Düşesi’nin Portresi) / Piero della Francesca

duke duchess urbino, uffizi müzesi

İtalyan Rönesans Sanatı’nın en ünlü tablolarından olan bu iki tablo Urbino şehrini bir kültür merkezi haline çeviren yetenekli ve işbilir Dük Montefeltro ve eşi Düşes Sforza’ya aittir. Resimler klasik portre tarzındadır ve vakur bir duruş sergiler.

Madonna and Child (Meryem ve Bebek İsa) / Filippo Lippi

Meryem Ve Bebek Isa Filippo Lippi

1450-1465 yılları arasında yapıldığı düşünülen bu tabloda Lippi’nin yarattığı Meryem ve İsa figürü ilerleyen yıllarda kendisi ve Botticelli dahil bir çok ressam tarafından kullanılacak ya da esinlenilecektir.

Uffizi Müzesi’ndeki Diğer Önemli Sanat Eserleri

 • Adoration of the Magi (Mecusilerin Kulluğu) / Gentile da Fabriano
 • Presentation at the Temple (Tapınakta Taktim) / Ambrogio Lorenzetti
 • Annunciation (Tebliğ) / Leonardo da Vinci
 • Madonna del Cardellino (Saka Kuş’lu Meryem) / Raphael
 • Portinari Altarı / Hugo Van der Goes
 • Venus of Urbino (Urbino’lu Venüs) / Titian
 • Lamentation of Christ (İsa’ya Matem) / Van der Weyden
 • Sacrifice of Isaac (İzhak’ın Kurbanı) / Caravaggio
 • The Baptism of Christ (İsa’nın Vaftizi) / Verrocchio
 • Flora / Titian
 • Bacchus (Baküs) / Caravaggio
 • Medusa / Caravaggio
 • Self Portrait As a Young Man (Gençken Otoportre) / Rembrandt

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Comment