Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli

Last Updated on 23 May 2023 by TT

Vatikan Müzeleri Giriş Bileti; Sıra Beklemeden Nasıl Girilir?

Roma’ya giden hiç kimse Vatikan Müzeleri’ni görmeden dönmek istemez. Yılda 6 milyon ziyaretçi ile Vatikan Müzeleri İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Biletsiz giden ziyaretçiler Vatikan’a girişte saatlerce bilet kuyruğunda beklemek zorunda kalabilir. Biletinizi buradan alarak beklemeden girebilirsiniz (bilet fiyatı gişe fiyatı ile aynı veya biraz daha fazla olabilir).

vatikan bileti

Vatikan’ın Yeri / Vatikan’a Nasıl Gidilir?

Vatikan Roma şehrinin içinde, Tevere Nehri yakınındaki Borgo semti ile komşudur.

  • Yürüyerek; Navona Meydanı’ndan 2,6 km (ortalama 25 dk), Poppolo Meydanı’ndan 3 km, Venezia Meydanından ise 3,5 km yürüyüş mesafesindedir.
  • Metro ile; kırmızı (Line A) hatta binerek Ottaviano – San Pietro Durağı’nda inmeniz gerekiyor. Bu durak Vatikan Müzesi’nin girişine 2 dakika, Saint Pietro Bazilikası’na ise 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Bu metro hattı Termini Tren Garı ile İspanyol Merdivenleri’nin yakınındaki metro durağından da geçer.
  • Tramvay ile; Villa Borghese / Piazza Poppolo yakınından kalkan 19 numaralı Villa Borghese-Piazza Risorgimento (Vatican) hattına binmeniz gerekiyor.
  • Belediye otobüsü ile; 40 (ekspress), 64, 62, 81 numaralı hatlar Vatikan’dan geçer.
  • Hop-on hop-off  otobüsleri ile; çift katlı tur otobüslerine Roma’nın pek çok turistik noktasından binebilirsiniz.

Vatikan Devleti, Vatikan Müzesi ve Vatikan’nın Tarihi

Vatikan Devleti; Yüzyıllardır Katolik Mezhebi’nin merkezi olan Vatikan 1929 Lateran Anlaşması ile bağımsız devlet statüsü kazanmıştır. Etrafı duvarlarla çevrili Vatikan Devleti’nin daimi nüfusu 920 (çalışanlarla birlikte 3000), yüzölçümü ise sadece 0.44 km2’dir. Hem nüfus hem de yüzölçümü açısından dünyanın en küçük devletidir.

Vatikan Müzesi / Vatikan Müzeleri; İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Vatikan Devleti’nin müzeleridir. Müzelerde yüzyıllar boyunca papalar tarafından toplanmış olan, özellikle de Rönesans Dönemi’ne ait muazzam zenginlikte bir sanat koleksiyonu vardır. Ziyaretçiler, aynı bilet ile, Papa II. Julius tarafından 16. Yüzyılda kurulan müze ile birlikte tavanları Michelangelo ve Rafael’in resimleri ile süslenmiş olan dünyaca ünlü Sistine Şapelini de görebilirler. Müzede Sistine Şapeli de dahil 54 galeri ya da salon (sala) vardır.

Vatikan’da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Vatikan Şehri’nde görülmesi gereken yerleri dört bölüme ayırabiliriz.

This post is also available in: Deutsch

Leave a Comment