Maldivler Hakkında Bilgiler

Last Updated on 12 July 2021 by TT

Maldivler Hakkında Bilgiler

Maldivler Hakkında Bilgiler; Maldivler ile ilgili seyahat öncesi bilmeniz gereken önemli ve ilginç bazı bilgileri sizin için topladık;

Kalınacak en güzel Maldiv Adaları ve fiyatları

1- Maldiv Adaları nerededir? Hint Okyanusu’nda, Hindistan ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güney batısında yer alan tropik bir adalar ülkesidir. Nasıl ve kaç saatte gidilir? İstanbul’dan uçakla aktarmasız 8 saatte ulaşılır.

2- Maldivler’de kaç ada vardır? Maldivler 1200 adadan oluşur. Bu adaların 300’ünde yerel halk yaşar. 500’e yakın ada üzerinde ise, çoğunda bir tane olmak üzere oteller yer alır.

3- Maldivler 26 mercan atolünden (adalar grubu) oluşur. Bu adalar 298 km2’lik bir alana yayılmış olup 427.000 nüfus barındırır. Bu nüfusun 155.000’i sadece 5.8 km2 büyüklüğündeki başkent Male Adası’nda yaşar. Bu açıdan Maldivler dünyanın en dağınık ülkelerinden biri iken Male şehri dünyanın nüfusu en yoğun adasıdır.

4- Maldivler bağımsız bir ülke midir? Maldivler 1965’te İngiltere’den bağımsız olmuştur ve bugün cumhuriyetle yönetilmektedir. Halkının % 97 müslümandır. Maldivliler 1200 ile 1600’lü yıllar arasında adalara gelen Hintli Müslümanlar yolu ile Müslümanlığı seçmiştir. Maldivliler dinlerine bağlı ve koyu müslüman bir halktır. Fakat turistlerin giyim kuşam ve hareketlerine bir yere kadar hoş görülüdürler.

5- Maldivlerde hangi dil konuşulur? Maldivlilerin konuştuğu dil Dhievis Dilidir ve köken olarak Hint-Aryan dil grubuna aittir. Fakat Arap alfabesi ile kendilerine has bir biçimde yazılır. Hemen hemen herkes iyi derecede İngilizce konuşur.

6- Maldivliler hangi ırktandır? Maldivliler etnik olarak Hint, Asya ve Afrika halklarından karışık genler taşır.

7- Maldivler’de alkol serbest mi? Maldivler’de turistik yerler dışında alkol satışı ve tüketimi yasaktır. Ülkeye alkol ve domuz eti sokulması yasaktır.

8- Maldivler’de göl nehir var mı? Ülkede tatlı su gölleri veya nehirleri yoktur. Topraklarındaki tatlı su kaynağı oranı sıfırdır. İçme ve kullanma suyu az sayıdaki kuyulardan sağlanır, ithal edilir ya da deniz suyundan arıtılır.

9- Maldivler’de dağ var mı? Maldivler deniz seviyesinden ortalama 1.5 metre yüksekliktedir. Bu açıdan dünyanın en basık ülkesidir. İklim değişikliği ve global ısınma sebebi ile Maldivlerin 20 yıl içinde ülke olarak dünya haritasından silineceği öngörülmektedir. Bu sebeple Maldivler hükümeti halkın üzerinde yaşayacağı yüzer adalar inşaa etmeyi planlamaktadır.

10- Maldivler zengin bir ülke mi? Maldiv halkının gelir seviyesi orta düzeydedir. Kişi başı ortalama 10.000 USD ile yaklaşık Türkiye ile aynı seviyededir.

11- Maldivler’in para birimi nedir? Maldivler’in yerel para birimi Rufiyaa‘dır (RFY) fakat bir çok yerde Amerikan doları kabul edilmektedir.

12- Maldiv ekonomisi neredeyse tamamen turizm ve balıkçılığa bağlıdır.

13- Maldivler’de deniz soğuk mudur? Okyanus suyunun sıcaklığı yıl boyu 25 derece civarındadır. Otel ve özel villaların havuzlarının suları genellikle bir kaç derece daha soğuk olur.

14- Maldivler çok sıcak mıdır? Maldivlerin adalarını çeviren dünyaca ünlü beyaz plajları aslında kumdan değil mercan kayalarının erimesi ile oluşmuştur. Bu sebeple hava ne kadar sıcak da olsa ayağınız yanmadan kumlara basabilirsiniz.

15- Maldivler müslüman mıdır? Halk müslüman olduğu için “marhaba, selamun aleykum” gibi ortak kelimeleri sıklıkla duyacaksınız.

16- Maldivler’de “coconut guru” olarak adlandırılan bir meslek var. Coconut guru’lar yüksek hindistan cevizi ağaçlarına çıkıp meyveleri toplayabilen kişilerdir.

17- Maldivler’de köpekbalığı var mı? Maldivler’de gerek tüplü gerek şnorkel ile dalış yapabilirsiniz. Zararsız köpekbalıkları, vatoslar, mantalar dahil insan yüzlerce deniz canlısının insanlara ne kadar alışık ve zararsız olduklarını göreceksiniz. Bir vatosu sevip beslemeniz bile mümkün.

18- Maldivleri oluşturan mercan resifleri Maldivler ve dünyamızın doğal yaşamı için çok önemlidir. Dünyada mercan resiflerinin yok olması tüm denizlerdeki canlı yaşamının sonunu getirebilir.

19- Maldivlerin uluslararası telefon kodu 960‘tır.

20- Maldivler Türkler’den vize istiyor mu? Evet “Madivler Hakkında Bilgiler” listesinin son maddesi; Maldivler TC vatandaşlarından vize istemiyor.

Leave a Comment