Marsilya’da Nerede Ne Yenir, Ne İçilir?

Last Updated on 5 February 2024 by TT

Marsilya Yeme İçme Rehberi

Marsilya’da Nerede Ne Yenir, Ne İçilir?; Marsilya ve Provans mutfağı taze sebzeler, deniz mahsulleri, şarap, ve zeytinyağı gibi Akdeniz’in tüm sağlıklı malzemelerini temel alır. Marsilya geleneksel mutfağının olmazsa olmaz tadları arasında deniz mahsullü çorba Bouillabaisse, kayık şeklindeki navette kurabiyesi, aioli sosu, Fransız rakısı da denilen rakıya benzeyen pastis likörü ve Banon peynirini sayabiliriz. Marsilya’da gerek Güney Fransa / Provance mutfağından örnekler sunan gerekse Akdeniz ve dünya mutfağına ait yemekler servis eden son derece kaliteli ve uygun fiyatlı restaurantlar da bulmak mümkündür.

Otantik Marsilya mutfağının yanında etkileşimde bulunduğu çevre mutfaklar (İtalyan ve İspanyol) ile Fransız kolonilerinden (Cezayir, Orta Doğu gibi) gelenlerin Marsilya mutfağına kattığı egzotik tadları da es geçmemek gerekir. Özellikle Kuzey Afrika (Fas ve Cezayir) mutfağına ait kuskus ve tajin gibi yemekler ile Ermeni mutfağına ait yemekleri de en otantik halleri ile Marsilya’da deneyebilirsiniz.

Pastis rakısı

Fransız rakısı denilebilir. Bizim rakımızdan farkı yapım sırasında meyan kökü ve şeker ilave edilmiş olması. Rengi sarıdır, su ilave edildiğinde beyazlaşır. Fransızlar Marsilya’ya has bu likörü yemekten sonra dijestif olarak tüketirler. Geleneksel bir içecek olmasına rağmen Marsilya’da dahi çok yaygın biçimde tüketilmez. Buna rağmen pastis Marsilya’da sık sık yemeklere, tatlılara, keklere ve bisküvilere konulur ve bu şekilde sevilerek tüketilir.

Yerel Biralar

Provans bölgesi sadece roze şarapları ile ünlü değildir. Arkeologların Marsilya yakınlarında Helenistik dönemden öncesine tarihlenen bira imalatı ile ilgili kanıtlar bulmuş olması bira üretiminin bu bölgede çok eski bir gelenek olduğunu gösteriyor. Bölgede en sevilerek tüketilen yerel bira markaları Marsilya’da üretilen La Cagole ve Avignon’da üretilen La Biere des Cigales‘tir. Her ikisi de 4.7 derece alkol oranına sahiptir ve tüm barlarda ve bir çok yerel markette rahatlıkla bulunabilir. 2013’te bu iki markaya rakip Biere de la Plaine adında bir yerel bira markası daha piyasaya girmiştir. Bu yeni birayı piyasaya süren iki alternatif şahsın taze bira çeşitlerini servis ettikleri birahanelerinin Course Julien semtinde (16 Rue Saint Pierre) deneyebilirsiniz. Ayrıca her yıl yerel bira üreticileri tarafından Haziran ortalarında düzenlenen bira festivali de (Festival de la Biere de gout) ilginizi çekebilir.

Bouillabaisse Çorbası

“Buyabez” şeklinde okunan meşhur deniz mahsullü çorba. Marsilya’ya has ve dünyaca tanınan bu çorba aslında yahni-çorba arası zengin içerikli bir yemektir. İçinde iskorpit, orfoz gibi balık çeşitleri, midye, kalamar, karides gibi deniz mahsulleri bulunur. Bazen midye, karides ve hatta yengeç gibi deniz mahsulleri kabukları ile de pişirilip servis edilebilir. İlaveten soğan, sarımdak, defne yaprağı, kereviz sapı, rezene gibi ilaveler, bazen beyaz şarap, bazen brendi bazen de pastis likörü konulabilir. Bouillabaisse pahalı bir yemektir ve bazı yerlerde en az 2 kişilik servis edilir.

marsilya geleneksel deniz mahsullü çorba, bouillabaisse çorbası

Aioli Marseillais

son derece lezzetli, sağlıklı, hafif ve herkezin yiyebileceği bir yemek. Buharda pişmiş sebzeler, sebzelerin yanına bazen haşlanmış yumurta, balık veya diğer çeşit buharda pişmiş kabuklu deniz mahsulleri. Bu şekildeki karışık bir tabağın yanında sarımsak, yumurta, zeytinyağı ve hardal ile yapılan “aioli” sosu ile birlikte servis edilir.

Bourride

Marsilya’ya has geleneksel balık yahni. Pisi balığı, karides, beyaz şarap gibi malzemelerle yapılan ve sarımsaklı aioli sosu ile kıvamı arttırılan bu yemek Boullabaisse kadar bilinmese de Marsilya’da çok sevilerek yenilen baş yemeklerden biridir.

Piets et paquets a la Marseillaise

“işkembe ve paça” anlamına gelen bu yemek bizim işkembe ve paça çorbamızdan farklı olarak çorba şeklinde değil sulu yemek biçimindedir. Çok lezzetlidir, sakatat severlerin deneyebilir.

Navettes de Marseille

Kayık biçimli, portakal çiçeği aromalı geleneksel büsküviler. Bazıları galete gibi uzun da olabilir. Çok serttir ve genellikle bizim damak tadımıza uymuyor. Navette’ler yıl boyunca bulunabilmesine rağmen aslında 2 Şubat’ta dini kortejler tarafından tüm şehride dolaştırılır, kutsanır ve ardından yenilir.

Marsilya navette biküvi
Navette Kurabiye

Lavantalı Yemekler

Provans’ın bir lavanta cenneti olduğunu biliyoruz. Fakat lavanta burada sadece sabun üretiminde kullanılmıyor. Lavanta balı bölgede sevilere tüketilir. Çok yoğun kullanılmasa da lavanta yemeklere tad vermek için diğer baharatlarla karıştırılır, bazen aroma vermek için bir tatlının içine katılabilir veya kuru çiçekleri tatlının üstüne serpilebilir. Lavantalı tatlıları Marsilya’da Cafe des Epices’de deneyebilirsiniz. Çok yaygın olmasa da lavantalı keçi ve koyun peynirine de rastlayabilirsiniz. Tüm yemekler lavantalı olsun istiyorsanız Gorges du Verdon’daki Restaurant Auberge du Teillon’a gitmeniz gerekiyor.

Banon Keçi Peyniri

Marsilya’nın kuzeyindeki Banon Köyü’nde üretilen bu küçük topak şeklindeki hafif kekremsi peynir ceviz yaprağı içinde saklanır ve Marsilya’nın en değerli ve Marsilyalı’ların en sevdiği peynir çeşitidir. Banon peyniri üretimi katı üretim koşulları altında yapılır; örneğin sütün üretildiği keçiler Provans bölgesinden olmalıdır ve yılın en az 210 günü açık havada otlamalıdır. Bu peynir olgunlaşma aşamasında ceviz yaprağına sarılmadan önce brendi içinde bekletilir. Marketlerden satın alabilirsiniz fakat sınırlı üretim olduğundan Provans dışında bulunmayabilir. Beyaz şarap ile tüketilmesi önerilir. Cachaille peyniri ise Banon peynirinin başka bir çeşitidir ve şarap, brendi, zeytinyağı, sirke ve biber ile daha güçlü şekilde aromalandırılmıştır.

Marsilya’da Ne Nerede Yenir, En İyi Restaurantlar

Le Grain de Sel; 39 Rue de la Paix Marcel Paul, Vieux Port. Tel; +33 491 54 47 30. Bu küçük bistro turistlerden ziyade gurme Fransızlarla her zaman dolu olan bir mekan. Yemek çeşitleri az olmasına rağmen her gün değişir ve her biri özel düşünülmüş ve üstüne çalışılmış tarifler gelenleri fazlasıyla memnun eder. Menüdeki yemeklerden kiraz domatesli ve yeşil domates gazpacho çorbası, yöresel brousse peyniri, badem sütü dondurması ile kayısılı clafoutis tatlısı, biberiye tatlısı…Fiks menü 22-26 €, ana yemekler 18 € – 25 €. Açık gün ve saatler; salı-perşembe arası 12:00-14:00 ile Cuma-Cumartesi 12:00-14:00 ve 20:00-22:00. 18:00 – 21:30 arası açık. Pazar, Pazartesi kapalı.

Le Gout des Choses; 4 Place Notre Dame du Mont. Tel: +33 491 48 70 62. Vieux Port’tan 20-25 dakika yürüme mesafesi (Metro Notre Dame du Mont). Temiz ve mütevazi, uygun fiyatlı, lezzetli ve sıradan olmayan özel yemekler arıyorsanız bu restoran tam size göre. Menüde Provans usulü boullabaisse soslu yarı tuzlu morina, porto şarabında sote edilmiş dana ciğer, tartar soslu veya karides soteli pavuryalı börek gibi yemekler yer alıyor. Öğlen fiks menü 14 € ve 25 €. Akşam fiks menü 25 € ve 33 €. 12:00 – 13:45 ile 19:30 – 22:30 arası açık, pazar ve pazartesi kapalı.

Le Cafe des Epices: 4 rue du Lacydon, Le Panier, Marsilya. Tel: + 33 4 91912269. Açık Saatler; Salı-Cuma 09:00-15:00, 18:00-00:00. Ctesi; 09:30-16:00. Öğlen fix menü 24 € – 30 € arası, akşam fiks menü 45 €. 2004’ten bu yana Le Panier’de açık olan bistro tarzı bu küçük restoran çevre akdeniz ülkelerinden ve Marsilya mutfağından yemekler servis ediyor. Yemek çeşitleri her gün değişiyor. Özellikle escalivada soslu kalkan ızgara ve lavantalı tatlı varsa kaçırmayın.

Sur Le Pouce; 2 Rue des Convalescents. Tel: + 33 491 56 13 28 (Vieux Port’dan yürüyerek 10 dk). Burası ana yemek fiyatlarının 10 €’nun altında olduğu, uygun fiyatlı ve son derece lezzetli, Afrika kuskusu, tajin ve ızgara etler yiyebileceğiniz mütevazi ve sevilen bir lokantadır. Kuskus fiyatları 6 €’dan başlıyor. Yemeğinizin üstüne 1 €’ya naneli çay da içebilirsiniz. Çarşamba kapalı.

Le Cercle Rouge; 41 Rue Adolphe Thiers. Tel: +33 491 63 00 53 (Canabiere Caddesi’nin sonuna yakın, Viex Port’tan yürüyeren 15 dk). Burası orta fiyat kategorisinde sofistike atmosferli popüler bir Korsika restoranı. Ana yemek fiyatları 12-20 € arasında değişiyor. Biftek, Korsika şarapları ve peynirleri…Arka bahçesi de açık havada yemek için son derece cazip.Pazartesi kapalı.

Le Grain de Sable; 34 Rue Baignoir, Marsilya. Tel: +0033 491 90 39 51 (Vieux Port’dan yürüyerek 10 dk). Burası orta fiyat kategorisinde son derece lezzetli yemekler yapan vejateryen bir lokanta. Ana yemek fiyatları 10-20 € arasında değişiyor. Sıcak bir atmosferde, dost canlısı bir servisle lezzetli Fransız mutfağına ait vejateryan yemekler için şehirdeki ilk adres.Sadece öğlen yemeği için 14:30’a dek servis veriliyor. Uygun fiyatlı fiks menüleri de var. Cumartesi ve Pazar kapalı.

Le Table; Tel: +33 491 59 25 92.MuCEM, 7 Promenade Robert Laffont. Vieux Port’tan 15 dk yürüme mesafesindeki Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (MuCEM)’nin en üst katındaki bu şık restoranın menüsü Marsilya’nın en ünlü şefi olan 3 Michelin Yıldızlı şef Gerald Passedat tarafından hazırlanıyor. Çok zengin olmayan fakat Akdeniz’in ve Fransa’nın özel yemeklerinden oluşan gastronomik menüsü ve muhteşem panoramik manzarası ile ile gurmeler için denemeye değer bir özel bir mekan. Menüde ahtapot cappaccio, kinoalı ve harissa soslu pavurya antiboise soslu günün ızgarası, Nice usulü socca (nohut unundan krep) ve Sicilya usulü caponata ile tavuk paupiette gibi yemekler yer alıyor. Daha uygun fiyata manzaralı olmayan masalarda self servis olanağı da vardır. Pazar ve pazartesi kapalı. Kişi başı ortalama 50 €.

Marsilya’da En İyi Bouillabaisse Nerede Yenir?

Chez Michel; 6 Rue des Catalans. Tel: +33 491 52 64 22. Vieux Port’tan 1.7 km (yürüyerek 25 dakika) uzaklıktaki Catalan Plajı yakınındaki bu 1946’dan beri açık olan eski ve klasikleşmiş balık lokantası Michelin yıldızlıdır ve Marsilya’nın en iyilerinden biridir. Özellikle boullabaisse yemek istiyorsanız garson yemekte kullanacağı balığı size gösterecek ve size özel pişerek servis yapılacak. Boullabaisse dışında yine Marsilya’ya has balık yahni bourride yemek içik Marsilya’daki en doğru adres burasıdır. Burası pahalı bir restorandır ve hesabı kişi başı ortalama 100 € olarak düşünebilirsiniz.

L’Epuisette; Vallon des Auffes. Tel: +33 491 52 17 82. Vieux Port’tun 2.5 km güneyindeki eski bir balıkçı köyü olan ve derin bir koy içinde bulunan Vallon des Auffes’un denize açılan kayalık burnunun üstündeki Michelin yıldızlı bu balık lokantası sadece Marsilya’nın değil tüm Güney Fransa’nın en iyi balık lokantaları arasındadır. Restoranın şefi 2003’te 3 Michelin yıldızının tehlikeye girmesi sebebi ile intihar etmiş olan ünlü Fransız aşçı Bernard Louseau’nun öğrencisidir. Karides yahni, yavaş pişmiş levrek, bouillabaise gibi yemekler denemeye değer. Kişi başı 70 € – 130 €. 12:00-13:30 ile 17:30-19:30 arası açık, pazar, pazartesi kapalı.

Leave a Comment