Helsinki ve Finlandiya’da Türkçe Rehber

Last Updated on 14 August 2021 by TT

Helsinki Finlandiya’da Türkçe Rehber

Helsinki Finlandiya’da Türkçe Rehber; Finlandiya’ya ve Helsinki’ye olan seyahatlerinizde Türkçe rehber ihtiyacınız için bize buradan yazınız. Helsinki imajlarda “soğuk bir İskandinav şehri” olarak bilinse de yılın her mevsimi kendine özgü bir karakteri vardır. Örneğin Helsinki dünyada kışı en güzel yaşayan şehirlerden biri olarak bilinir. Kavurucu yaz aylarında da serin bir yere kaçmak için son derece ideal bir tatil destinasyonudur. Ayrıca Helsinki, son yıllarda kış aylarının popüler turlarından olan Lapland turlarının da başlangıç noktasıdır. Dünyanın ilk alttan ısıtmalı caddesi olan Aleksanterinkatu üzerindeki butiklerde kışın alışveriş keyfini yaşayabilir, sanat müzelerini, parkları ve özel tasarım butikleri gezebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları ise Helsinki’nin en çok turist ağırladığı ve Helsinkili’lerin kendini en mutlu hissettiği aylardır. Aylarca saklanan güneş kendini gösterir, ağaçlar yeşerir, kafeler masalarını dışarıya atar ve şehre canlılık gelir. Tercih sizin, yaz mı kış mı?

rehberli lapland kış turu
Lapland Turları

Helsinki’de Tur Önerileri

1. GÜN – Helsinki Şehir Turu ve Porvoo (7-8 saat)

Özel araç ve Helsinki’de yaşayan Türk rehber eşliğinde gezip görebileceğiniz yerler; Kauppatori Açık Hava Pazarı, Esplenadi Bulvarı, Sibelius Parkı ve Anıtı, Kaya Kilise “Temppeliaukio”, Vanhakauppahalli “Yeme İçme Pazarı”, Uspenski Ortodoks Katedrali, Senato Meydanı, Luteryan Katedrali, Alexanterinkatu Caddesi, Mannerheimintie Bulvarı, Rautatientori  Tren Garı, Finlandia Hall, Ullanlinna Semti, Olimpiyat Köyü & Stadyumu, Seurasaari Açık Hava Müzesi. Öğlen yemek molasından sonra Helsinki’ye 55 km mesafedeki Porvoo şehrini gezebilirsiniz. Tarihi Helsinki’den daha eski olan bu şehir, ortasından geçen nehri, nehir üstündeki ahşaptan yapılmış geleneksel Fin evleri ile gezmeye değer güzelliktedir. Ayrıca Finlilerin milli marşını yazan Runeberg’in evi de Porvoo’dadır.

finlandiye ve helsinkide türkçe rehber
Porvoo

2. GÜN – Günübirlik Tallinn Gezisi

Sabah Helsinki’den bineceğiniz feribotla karşı kıyıdaki Estonya’nın başkenti Tallin’e gidip, Tallinn’i de Türkçe konuşan profesyonel bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Tallinn’den aynı günün akşamı veya bir gece sonra da dönebilirsiniz. 4 saatlik şehir turu sırasında görebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır; Kadriorg Parkı ve Kadriorg Sarayı (Rus Kraliçesi Katarina’nın eski sarayı), Russalka Anıtı, eski şehirde yürüyüş turu, Belediye Meydanı, Toompea Tepesi, Alexandre Nevski Ortodoks Katedrali, Dünyanın en eski eczanesi, Şişman Margaret ve Uzun Herman Kulesi, Şarkı Festivali Alanı..

finlandiyadan günübirlik estonya, talinn turu

3. GÜN – Turku Şehir Turu ( 7-8 saat)

Helsinki’ye yaklaşık 2 saat mesafedeki bu güzel şehir hem Finlandiya’nın eski başkenti hem de en eski şehridir. Turku’yu, özel araç ve Türkçe rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Auro Nehri’nin ortasından geçtiği eski mahallesi, arnavut kaldırımlı sokakları, sarı tuğlalı yapıları, buharla çalışan nehir gemisiyle burası otantik bir şehirdir. Ayrıca nehirde tekne turu yapabilir, ortaçağdan kalma kalesini de gezebilirsiniz.

KIŞ TURU – Lapland ve Kuzey Işıkları

Kış tatilinizi Noel Baba’lı yeni yıl kartpostalları kadar sürrealist bir ortamda geçirmek ister misiniz? Husky köpekleri veya geyikler tarafından çekilen kızaklar ve kuzey ışıkları…Aralık ayından Mart ayına dek süren Lapland turları için ana konaklama şehri Rovaniemi ve çevresidir. Turlar genellikle 2, 3 veya 4 gün sürmektedir. Bu turlara dilerseniz 1 veya 2 gün Helsinki konaklaması da ekleyebilirsiniz. Otel rezervasyonlarınız için de bize fiyat sorunuz.

lapland turu türkçe rehber

Helsinki’de Gezilecek Diğer Yerler

Helsinki büyük bir şehir olmamasına ve 630.000 nüfusuna rağmen Avrupa’nın en geniş alana yayılmış olan şehridir. Her yanı yemyeşil parklarla dolu olduğu için size büyük bir parkın içinde yaşıyormuş duygusu verecektir. Buna rağmen gerek şehrin merkezinde gerekse çevresinde gezmeye görmeye değer yerlerin sayısı az değil. İşte size şehir turunda gezdiğiniz yerlere diğer gezilecek yerler;

  • Soumenlinna Adası ve Kalesi
  • Tasarım / Dizayn Müzesi
  • Atheneum Müzesi
  • Finlandiya Milli Müzesi
  • Kiasma Modern Sanat Müzesi

helsinki ve finlandiyada özel rehber ve araç ile şehir turu

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

Özellikle dünyanın hayranlıkla örnek aldığı özgün eğitim sistemi sayesinde ciddi ekonomik atılım yapmış olan Finlandiya elbette sadece başkent Helsinki’den oluşmuyor. 5,5 milyon nüfuslu ülkede Helsinki’ye çok da uzak olmayan tarihi Porvoo ve Turku şehirleri de tur programına alınmalı. Kış aylarında gitmeyi düşünüyorsanız kuzey ışıkları,  husky veya ren geyikleri tarafından çekilen kızaklar, Santa Claus (Noel Baba) Köyü deneyimi yaşamak istiyorsanız Lapland bölgesinin Rovaniemi şehri gidilmesi gereken destinasyonunuz olmalı.

Helsinki’de Türkçe Rehberlik

Helsinki’ye veya Finlandiya’nın diğer bölgelerine yapacağınız her türlü seyahatiniz için Finlandiya’da yaşayan profesyonel rehber ihtiyacınız için bize aşağıdaki form yolu ile ulaşabilirsiniz. Küçük büyük gruplar, aile ile veya iş gezileriniz için, Helsinki ve çevresi için, araçlı veya araçsız şehir turu veya Lapland turları için bize danışabilirsiniz.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

This post is also available in: English Español Deutsch Français Italiano Português Polski العربية Русский

Leave a Comment