Joan Miro Müzesi, Barcelona

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Barselona Joan Miro Müzesi: Parc de Montjuïc s/n. Giriş ücreti; 11 €. Ulaşım: Belediye otobüsü 13, 55, 150. Resmi tatiller dışında pazartesi günleri kapalıdır (değişebilir).

Montjuic Tepesi’nde Olimpiyat Stadyumu’ndan 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde ünlü Katalan sanatçı, sürrealist ressam Joam Miro Vakfı Müzesi yer alır. Franco’nun diktatörlüğü döneminde Harvard Üniversitesi Sanat Bölümü Dekanlığı’nı yapan Josep Lluís Sert ülkesine döndüğünde dünyanın en güzel müze binalarından birini tasarlayarak şehrine hediye etti. Beyaz, sıcak, aydınlık ve havadar bir duygu veren bu bina bugün çağın en ünlü modernist ressamlarından Joan Miro’nun 225 resmine, 150 heykel çalışmasına ve 5000 çizimine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu geniş kolleksiyonun bir kısmı Miro’nun en karakteristik çalışmalarında gördüğümüz, canlı renkler, basit organik formlar, sık sık kullandığı ay, yıldız, kuş ve kadın figürlerini kullandığı sanat eserlerine ayrılmıştır.
Heykel galerisine giden yol üzerinde Alexander Calder’in Merkür Çeşmesi adlı reprodüksüyonu yer alır. Bu eserin orijinali 1937 Paris Fuarı’nın İspanya Pavilyonu’nda kullanılmıştır.

Joan Miro Müzesi nde yer alan sanatçının diğer kısımlarında ise sanatçının farklı tarzlardaki eserlerine yer verilmiştir; “ Pedralbes Sokağı” tablosunda kübist, “Bir Genç Kız Portresi”’nde naif, “Pislik Yığını Önündeki Kadın ve Adam” tablosunda ise sürrealist. Üst galerilerde Miro’nun son dönemlerine denk gelen büyük siyah çerçeveli resimleri ile politik konulu çalışmaları sergilenir. Geçici sergilerin olduğu bölümde sık sık Miro’nun sanatı ile kontrast oluşturan eserlere yer verilmektedir. Binanın dışında ise çağdaş Katalan heykeltraşlarından bazı örnekler görebilirsiniz.

Leave a Comment