Montserrat Manastırı (Monestir de Montserrat)

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Montserrat Manastırı’na Nasıl Gidilir?

* Barselona’dan Trenle Ulaşım: Plaza Espanya’da bulunan Espanya Tren İstasyonu’ndan Manresa’ya giden R5 hattına binin. Bu tern istasyonu biraz karışıktır, R5 peronunu bulmak biraz zahmetli olabileceğinden ve genellikle bilet kuyruğu olmasından dolayı biraz erken gitmenizde fayda var. En erken tren 8.30 civarında kalkar ve günde 12-15 arası gidiş-dönüş sefer vardır. Sefer saatleri değişkenlik gösterdiği için önceden bakmanızda fayda var. Montserrat Dağı’nın eteğinde trenden indikten sonra Montserrat Manastırı’nın yer aldığı yüksekliğe çıkmak için iki alternatifiniz var;

montserrat dağı, ulaşım, teleferik

1-Teleferik (Aeri) veya 2- Funiküler (Cremallera). Barselona’da tren biletinizi ilk alırken yukarıya ne ile çıkmak istediğinizi belirtmeniz gerekecektir. Her iki biletin de ismi ve fiyatı aynı olmasına rağmen daha sonra fikir değiştirerek diğer araca binemezsiniz. “Aeri” ile çıkmayı tercih ettiyseniz “Aeri de Montserrat” durağında, funiküler ile çıkmayı tercih ettiyseniz bir durak sonra “Monistrol”de ininiz. Şehre dönen son tren seferleri 18:00-18.30 civarındadır. Tek yönde toplam yolculuk süresi yaklaşık 1,5 saattir. Tren istasyonunda yankesicilere karşı uyanık olun.

Eğer yükseklik korkunuz yoksa ve ayakta yolculuk ederim diyorsanız 5 dakikada çıkılan teleferikle muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Finükülerde ise oturma avantajınız var ve yolculuk 15 dk sürer. Bilet ücreti; trenle gidiş-dönüş ve yukarıya çıkış-iniş toplam yaklaşık 20 € (2015).

Montserrat Dağı, Monserrat Manastırı, Bazilika ve Müze

Montserrat Dağı

Akşam saatlerinde büründüğü gerçeküstü kızıl rengi ile Gaudi dahil pek çok Katalan sanatçıya ilham kaynağı olmuş olan Montserrat Dağı ilginç kayalık formları ile Kapadokya’yı anımsatır.

Monserrat Dağı
Montserrat Dağı

Gaudi La Sagrada Familia’yı ve onun çağdaşı mimar Jean Nouvel, Torre Agbar Binası’nı tasarlarken Monserrat’ın bu etkileyici kızıl halinden esinlenmiştir. Montserrat, kelime anlamı olarak “dişli dağ” anlamına gelir. Yer seviyesinden 1236 metre yükseklik ile Pireneler’den sonra Katalonya’nın en yüksek dağıdır. Katolonya’nın nüfusu en yoğun bölgesinin ortasında kalır. Bu ideal konumu ile Katalonya’nın kültürel ve spiritüel hayatında önemli bir yere sahiptir.

Santa Cova ve Hz Meryem Mucizesi

Montserrat Manastırı ‘nın mucizelerle dolu ilginç öyküsü günümüzden 1100 yıl öncesine, 880 yılına dek gidiyor; çobanlık yapan bir grup çocuk gökyüzünden meleklerin söylediği ilahiler eşliğinde dağa bir ışık hüzmesinin indiğini görür ve içlerine bir huzur doğar. Çocuklar koşarak koşarak yaşadıklarını ailelerine anlatırlar. Önce kuşkuyla yaklaşan aileler çocuklarına inanarak olayın olduğu yere bakmaya giderler ve onlarda aynı olaya şahit olurlar. Bu olay bir ay boyunca her cumartesi gözlemlenir. Halk bunun tanrının bir işareti olduğuna inanır. Bölgeye çağırılan yerel bir papaz da aynı olaya şahid olur. Bu görüntülerin dağdaki bir mağarada yoğunlaştığı görülür. Yakındaki Manresa şehrinin başpiskoposu ve ileri gelen dün büyükleri ile dağa çıkılıp mağaraya girildiğinde burada Hz Meryem’in bir görüntütüne şahit olurlar. Bu olaydan itibaren bu kutsal mağara hristiyanlar için bir hac yeri haline gelir. Bu mağara bugün manastırın yakınındadır ve yürüyerek ziyaret edebilirsiniz.

Santa Maria de Montserrat Manastırı

Giriş ücretsiz. Katalunya’nın inanç hayatında önemli bir yeri olan manastır sarp kayalıkların üzerine kurulmuştur. Burası adeta küçük bir köyü andıran ihtişamlı bir Benedikten manastır

Santa Maria Montserrat Manastiri1
Santa Maria de Montserrat Manastiri

kompleksidir. Böylesine ulaşılması zor bir yerde kurulmasının sebebi ise yukarıda rivayet edilen mucizenin burada gerçekleşmiş olmasıdır. Manastır Hz Meryem’in görüldüğü mağaranın yakınına 1025 yılında inşaa edilmiştir. Bu sebepledir ki ismi de Hz. Meryem’in Manastırı anlamındadır. 1811 yılında Katalonya’yı işgal eden Napolyon orduları tarafından harap edilen manastır, 1835 yılında tekrardan inşaa edilmiştir. 80 rahibin sürekli yaşadığı manastır kutsal Siyah Meryem ( La Moreneta) heykeli ile dünyanın dört bir yanından hacıları kendine çeker.

Manastır aynı zamanda dünyanın en eski matbaalarından birini barındırır. İlk kitabı 1499’da yayımlayan bu matbaa (Publicacions de l’Abadia de Montserrat) halen çalışmaktadır.

Bazilika ve Siyah Meryem (La Moreneta)

Giriş ücretsizdir. Bu bazilika manastırın kilisesidir ve 16. yüzyılda yapılmıştır. Girişte sağdaki düz çatılı kare biçimli çan kulesi yapının en eski bölümüdür ve 14. YY’da yapılmıştır. Binanın siyah meryem, moreneta, montserratfasadında yer alan, görmeye değer güzellikteki “Hz İsa ve 12 Havariler” taş işleme frez 1900 yılına aittir. Yine 1990’larda restorasyondan geçmiş olan kilisenin içi gotik-rönesans karışımı ince işlemelerle süslüdür ve 16. YY’ın ilk yarısına tarihlenir. Nef kısmı ise Katalan-Gotik anlayışına uygun olarak yapılmıştır. Bir cam ile korunan ünlü “Siyah Meryem” heykeli ise bazilikanın ana altarının üst kısmında görülebilir. Heykelin önemi hristiyanlığın doğduğu yıllarda yapılmış olduğuna inanılmasıdır. Ahşaptan yapılmıştır ve yüzyıllar boyunca özellikle de aydınlatmada kullanılan mumların islerinden dolayı renk değiştirmiştir. Bunun yanında yine bu heykele atfedilen bazı mucizelerden de bahsedilir.

Heykelin bir eli cam korumanın dışında olup elinde dünyayı temsil eden bir küre tutmaktadır. Hacılar sıraya girerek heykelin eline dokunur veya öperler. Eğer çok fazla sıra varsa öğleden sonra veya saat 13:00’teki koro saatinde daha az bekleyerek Siyah Meryem’i görebilirsiniz.

Ayrıca bazilikada hergün günün farklı saatlerinde ayinler düzenlerinir. Katılım serbesttir. Ayinlerin en önemli olan üç tanesi 11:00, 12:00 ve 19:30’dadır.

Montserrat Müzesi (Museu de Montserrat)

Plaça de Santa Maria. Hergün açıktır. Giriş ücreti 7 €. Mısır mumyalarından, Gotik kilise altarlarına ve El Greco, Dali, Monet, Renoir, Degas, Caravaggio, Fortuny, Picasso gibi ünlü ressamların resimlerine dek değeri bilinmeyen 1300 parçalık çok zengin bir koleksiyondur. Müzenin diğer bir bölümü olan Espai Audiovisual’de ise multimedya araçları ile manastırın tarihi ve rahiplerin manastırdaki yaşamı anlatılır.

Tanrı’nın Annesi’nin Odası / Cambril de la Mare de Deu

Giriş ücretsizdir. Bazilikanın avlusunda göreceğiniz “Cambril de la Mare de Deu” yazısını takip ederseniz manastırda hacılar için en önemli ikinci heykel olan, romanesk tarzda siyah Hz Meryem büstünü görebilirsiniz. Odanın düzenlemesi Antoni Gaudi tarafından erken-modernist tarzda ve henüz öğrenci iken yapılmıştır.

Trans Montserrat Gidiş-Dönüş Bileti ve Müze Girişi

L’Escolania Montserrat Çocuk Korosu

Dünyanın en eskisi (kuruluş 1223), 100’den fazla albüm çıkarmış olan dünyaca ünlü

montserrat manastırı, çocuk korosu, bazilika
Bazilika ve çocuk korosu

Monserrat Çocuk korosunu bazilikanın içinde her gün saat 13:00’te ücretsiz dinleyebilirsiniz. Koro genellikle gregoryen ve dini temalı şarkılar söylüyor, kaçırmamanızı tavsiye ederim. Noel tatilinde, Haziran ayında ve diğer bazı resmi tatil günlerinde konser verilmez.

Montserrat Dağı’nın Zirvesi

Montserrat Manastır ‘ına çıktığınızda buradan gidiş-dönüş 10 € karşılığında daha da yukarı, Monserrat Dağı’nın en zirve noktasına füniküler ile çıkabilirsiniz. Açık havalarda buradan panoramik biçimde tüm Katalonya’yı ve hatta Mayorka Adası’nı dahi görme şansınız olabilir.

This post is also available in: English

Leave a Comment