La Ribera & El Born Semti

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Ortaçağda Eski Şehir (Ciutat Vella) bugün kesintili biçimde yer yer izlerini görebileceğimiz kale duvarları ile çevrili idi. La Ribera Semti 13. Yüzyıl’da kale duvarları dışına yeni bir yerleşim ihitiyacı duyulması ile oluşmuştur. Bu sebeple aslında doku olarak Eski Şehir’in bir uzantısı gibidir.

Via Laietana Caddesi ile Gotik Mahalle’den ayrılan semtin yerleşimi Katalan Gotik Sanatı’nın baş yapıtlarından biri olan Santa Maria del Mar Bazilikası çevreşinde genişlemiştir. Ortaçağda daha çok zanaatkarlarının, tüccar ve zengin ailelerinin yerleştiği La Ribera’nın sokak isimleri hala geçmişten izler taşır: Mirallers (aynacılar), Sombrerers (şapkacılar), Argenters (gümüşçüler) gibi. Günümüzde La Ribera Carrer Montcada ve çevresinde yerleşik sanat atelyeleri, stüdyolar, müzeler, restorantlar, kafeler, şarap evleri, gece kulüpleri ve butiklerle dolu yenilenmekte olan yaşayan bir semttir. Passeig del Born üzerinde ve çevresinde yer alan barlar, tapas barlar özellikle akşam saatlerinde hareketlenir. Alışveriş için de son yıllarda açılan ilginç tarzda alternatif çizgideki butikler ile de özellikle Carrer del Rec ve Argenteria Caddeleri ilginizi çekebilir.

La Ribera’da Gezilecek Yerler

El Fossar de les Moreres

Barselona La Ribera Görülecek Yerler
Fossar de les Moreres

Santa Maria del Mar Kilisesi’ne bitişik bir meydanda yer alan bu anıt 1714 yılındaki İspanyol Veraset Savaşları / Barselona Kuşatması sırasında şehri savunurken ölen Katalan askerleri anısına, mezarlarının üzerine inşaa edilmiştir. Ebedi yanacak bir ateş ve meşale şeklinde tasarlanan anıt üzerinde Katalan şair Frederic Soler’in bir kahramanlık şiiri olan “El Fossar de les Moreres (Dut Ağacı Gölgesi’nde)” şiiri yazılıdır.

El Born Bölgesi

La Ribera’nın Carrer Princesa ile Barceloneta arasında kalan kısmı El Born Bölgesi olarak adlandırılır. Picasso Müzesi, Tekstil Müzesi ve Santa Maria del Mar Bazilikası bu semt içinde kalır. El Born, yakın geçmişte gösterişsiz bir mahalle iken son yıllarda Barselona’nın en trend semtlerinden biri olma yolundadır. Özellikle Passeig de Born’da bulunan barlar restoranlar akşam saatlerinde oldukça hareketlidir.

Kolomb Öncesi Sanat Müzesi (Museu Barbier-Mueller D’Art Precolombi)

Carrer Montcada, 14, La Ribera. www.barbier-mueller.ch (0034 933104516  Salı-Cuma 11:00-19:00, Cumartesi 10:00-19:00, Pazar ve Resmi Tatiller 10:00-15:00, Resmi tatiller dışında Pazartesi günleri, Paskalya Kutsal Cuma, 01.05, 24.06, 25.12, 26.12. Ücret: 3 €. Her ayın ilk Pazar’ı 10:00-19:00 arası ücretsiz.

15. yüzyılda inşa edilmiş Palau Nadal (Nadal Sarayı) içinde yer alan Colom Öncesi Sanat Müzesi, İsviçre, Cenevre’deki Barbier-Müeller Enstitüsü’nün kardeş müzesidir ve Cristof Colomb öncesi Güney Amerika sanatına atfedilmiştir. Müze, İnsanlık tarihinin en gelişkin ve gizemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Mezo-Amerika, Orta Amerika, Andlar ve Amazon kültürlerinden, MÖ II. Yüzyıl ile 16. Yüzyıl arasına tarihlenen, çok zengin olmayan fakat göz kamaştırıcı sanat örneklerine ev sahipliği yapıyor. Kolleksiyon Pre-Hispanik kültürlerde yer alan sanatsal yaklaşımların bir çoğunu temsil eden heykel, seramik, maske, kumaş ve ritüel objelerinden oluşmaktadır.

Çikolata Müzesi (Museu de la Xocolata)

Carrer Comerç 36, La Ribera. Giriş ücreti 5 €. M Jaume I veya Arc de Triomf.

Sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekebilecek olan Çikolata Müzesi, Kristof Kolomb tarafından ilk defa Avrupa’ya getirilen kokao çekirdeğinden bugüne çikolatanın Avrupa’daki hikayesini anlatmaktadır. Aynı zamanda Aztek ve Mayalar’ın çikolatayı kullanış biçimleri, çikolatanın üretim teknikleri, aşamaları ve çikolatadan yapılmış Katalonya’ya özgü “mona” sanatından örnekler de görülebilir. Mona sanatı paskalya keklerinin zamanla farklı malzemeler kullanılması ve farklı biçimlere dönüşmesi ile son derece ilginç figürler ortaya çıkartılmasıdır.

Leave a Comment