Endülüs’te Gezilecek Yerler

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Endlüs’te gezilecek yerler diyince akla gelen ilk yer Elhamra Sarayıdır. Bu eşssiz saray şüphesiz ki kesinlikle görülmelidir. Fakat Endülüs gibi pek çok orta büyüklükte şehirden oluşan bu büyük bir bölge El Hamra Sarayı kadar görmeyi hakkedecek bir çok mücevher barındırıyor.  İspanya’nın en güney eyaleti olan Endülüs Özerk Bölgesi yaklaşık olarak bizim Ege veya Akdeniz bölgemiz yüzölçümündedir ve sekiz ilden oluşur. Bu sekiz şehir arasında en büyük ve en zengin olanı Endülüs’ün başkenti olan Sevilla’dır. Endülüs’ün diğer şehirleri ise büyüklük sırasına göre; Malaga, Granada, Cordoba, Cadiz, Huelva, Almeria ve Jaen’dir.

Endülüs tarih boyunca Tartassos gibi İber Yarımadası’nın en eski yerleşimlerine ev sahipliği yapmış, 800 yıl boyunca Müslüman hakimiyetinde kalmıştır. Çok zengin tarihi birikimi ve Müslümanlarla birlikte yaşayan çingene, musevi ve hristiyan nüfusunun da katkıları ile Endülüs’te çok zengin ve renkli bir kültür oluşmuştur. 1950’li yıllardan itibaren bir turizm patlaması yaşayan İspanya’nın yeni göçmenleri ise soğuk kuzey ülkelerinden deniz, güneş, kum için Costa del Sol sahillerine gelen turistlerdir. Tüm bu faktörlerin birlikteliği sonucu zengin Endülüs kültürü keşfedilmiş, yemek kültüründen dans ve eğlence kültürüne dek önce İspanya’nın diğer bölgelerine daha sonra da tüm dünyaya yayılmıştır.

Granada Müslüman Mahallesi
Granada’nın tarihi müslüman bölgesi Albayzin

Endülüs kültürünü görmek, hissetmek, geçmiş medeniyetlerin izinden gitmek istiyorsanız size tavsiyem en azından bir miktar hatta mümkünse daha fazla hazırlıklı gitmeniz. Çünkü kısa zaman içinde 3-4 şehri kapsayan Endülüs gezileri eğer kısa tutulur ve hazırlıksız gidilir ise görsel, yüzeysel bir şölenden öteye gitmez.

Endülüs’te Gezilecek Yerler Listesi

Granada

Garnada şehri Endülüs’te gezilecek yerler listesinin en başındaki Alhambra Sarayı ve Generalife Bahçeleri’nin olduğu şehirdir. Elhamra Sarayı’na günlük sınırlı sayıda ziyaretçi izni verilir, bu sebeple giriş biletinizi önceden buradan almanız önerilir. Granada‘nın merkezi olan Eski Şehir ve Katedral, Kraliyet Şapeli, Medrese, Kayseria Antik Çarşısı ve İspanya’da müslümanlardan kalma iki hamamdan biri olan El Banyo Arabe ile yakınlarındaki Albayzin Semti görülmelidir.

Sevilla

Sevilla, bir şehir olarak Endülüs’te gezilecek yerler arasında en ihtişamlı ve zengin olanıdır. Müslümanlardan kalma muhteşem Alkazar Sarayı, Sevilla Katedrali ve yakınındaki Eski Şehir Santa Cruz Bölgesi, Altın Kule ile Maria Luisa Parkı’ndaki Plaza de Espana Meydanı gezilmeli, Quadalquivir Nehri’nde Tekne Turu yapılmalıdır.

sevilla'da gezilecek yerler, ispanya
Sevilla, İspanya Meydanı “Plaza de Espana”

Cordoba

Katedrale çevrilmiş olan fakat büyük oranda sağlam kalmış olan Emevi Mezquita Camisi, caminin yakınındaki Eski Şehrin Sokakları ve özellikle bir müslüman mirası olan avluları (Patio’lar) ile şehrin dışındaki Medinet’ul Zahra Sarayı görülmelidir..

Malaga

Müslümanlardan kalma Alcazaba Sarayı ile Gibralfaro Kalesi, Picasso’nun Doğduğu Ev / Picasso Müzesi, Malagueta Boğa Güreşi Arenası, Malaga Katedrali, Belediye Sarayı “Ayuntamiento” ve Calle Larios trafiğe kapalı alışveriş caddesi görülmelidir. Geniş kumlu plajlar ise şehir merkezine yakındır. Malaga’da yılın en az 6-7 ayı denize girip güneşlenebilirsiniz.

Malaga'da görülecek yerler, malagueta
Malaga, Malagueta Boğa Güreşi Arenası

Ronda

İspanya’nın en eski Boğa Güreşi Arenası ve bu arena içindeki Boğa Güreşleri Müzesi, sarp kayalar üstüne kurulmuş olan Eski Ronda, ortaçağ hanlarından çevrilme parador oteller ve Puento Nuevo Köprüsü görülebilir.

Marbella

Eski şehrin beyaz badanalı çiçekli evleri, dolambaçlı sokakları, portakal ağaçları ile süslü meydanları ve eski şehre yürüme mesafesindeki geniş kumluk plajları, bir kaç km mesafedeki jet set Porto Banus Marinası.

Pueblos Blancos (Beyaz Köyler)

(Las Alpujarras, Sierra de Grazalema ve Sierra Nevada) – Dağlık bölgelerindeki beyaz boyalı evler son derece ilginç, fazla turistik olmayan fakat ulaşımı biraz zor olan Endülüs’ün tipik dağ köyleridir. Bu köylerden bazıları; Zahara de la Sierra, Ubrique, Olvera, Vejer de la Frontera…

Leave a Comment