Valensiya’da nerede ne yenir?

Last Updated on 15 July 2022 by TT

Valensiya’da nerede ne yenir?

Valensiya Usulü “Paella”

Paella, tüm İspanya’da sevilerek tüketilen bir çeşit safranlı pilavdır. Okunuş şekli “paeyya”dır. Paella’nın ana vatanı Valencia’dır. En otantik biçimi ise Paella Valenciana yani “Valencia Usulu Paella”dır. Paella Valenciana deniz mahsulleri, sebze ve tavuk ile hazırlanır. Fakat tavuk eti yerine tavşan veya ördek eti de konulabilir. Deniz mahsulü olarak genellikle, midye, karides, kalamar, nadiren de kum midyesi ve kerevit de konulabilir. Paella’nın vejateryan biçimi (sebzelisi) de yapılabilir ve buna “paella vegetable” denir.  Paella’ya kırmızı et konulmaz. Etli paella olmaz. Tüm bunlara rağmen paellanın en sevilen biçimi ise deniz mahsullü olanı yani “Paella de Mariscos”dur. Paella’da kullanılan deniz mahsulleri bazen kabukları ile pişirilebilir. Midyeler ve özellikle jumbo karidesler kabuklu biçimde olabilir. Valenia’da paella yiyebileceğiniz en otantik yer sahildeki La Pepica‘dır.

Paella’nın siyahı mı makarnalı paella mı?

Paella’nın iyisi sipariş üzerine hazırlanır ve en az iki kişilik hazırlanır. Pişmesi ve servis edilmesi ortalama 20 dakika sürer. Bir çok yerde dondurulmuş paellalar uygun fiyata servis edilir ve İspanyollar mecbur kalmadıkça bu tür paellaları pek tüketmek istemezler çünkü yeterince lezzetli olmaz. Bir de siyah paella “paella negro” vardır. Siyah paellanın rengi mürekkep balığının mürekkebinden gelir ve tadı normal paelladan çok da farklı değildir. “Fideua” ise pirinç yerine kırık spagetti ile yapılır. Paella’ya benzese de bu yemek paella değildir.  Valencia’da paella İspanya’nın diğer bölgelerine göre bir parça daha tuzlu yapılır.

Horchata içeceği

Bu soğuk içecek Türkiyede bulunmayan bir çeşit yer bademinden (chufas) yapılır. Susam, arpa veya kavun çekirdeği de katılabilir. Hafif şekerli, serinletici ve sağlıklı bir içecektir ve Valensiya’nın yaz aylarında tüketilen geleneksel içeceğidir. En iyi horchata’yı Santa Catalina Kilisesi’nin yakınındaki Horchateria Santa Catalina‘da içebilirsiniz.

valensiya'da ne içilir, gleneksel hochata içeceği
Horchata

Buñuelos; İspanyol usulü pişi..

Katalonya’da ve bir çok Latin ülkesinde benzerleri yapılan bu iki hamur tatlısının Valensiya’da yapılanı (Buñuelos Valenciana) biraz daha farklıdır. Valensiyalıların en çok bayramlarda (fiesta) yemeyi sevdiği halka şeklindeki bu tatlıları fiesta zamanı dışında bulmak çok kolay olmayabilir.  Buñoleria El Contraste‘da yıl boyu yiyebilirsiniz. Sıcak çikolataya batırılarak veya üzerine toz şeker serpilerek yenir.

Buñuelos valencianos, tatlılar
Buñuelos

Esgarrat (Esgarraet)

Esgarraet, Valensiya bölgesine ait tipik ve yerel bir yemektir. Izgara kırmızı biber, füme morina balığı, sarımsak, zeytinyağı ve siyah zeytinden oluşur. Yemeğin ismi biberlerin ve balığın uzun uzun parçalara ayrılarak servis edilmesinden gelir. Bu yemeği Valensiya’da tapas olarak da yemeyi severler.

valensiya yerel geleneksel yemekleri
Esgarrat

Valensiya’da en iyi restoranlar ve  yeme içme yerleri

Restaurante La Pepica “en iyi paella”

1898’den beri açıktır olan bu restoran Valencia’nın en köklü ve en bilinen paella lokantasıdır. Ernest Hemingway dahil, pek çok zengin ve ünlü şahsiyet burada yemek yemiştir. Paella’lar gözünüzün önünde pişer. Yeri şehir merkezinden biraz uzakça olan sahil-liman bölgesindedir (5-6 km). Merkezden buraya ya otobüs ya da taksiyle gitmelisiniz. Açık havada oturabilirsiniz. Rezervasyon önerilir. Tek kişilik paella 18 € civarı. La Pepica, Tel: 00 34 963 71 03 66

Restaurante Levante

Valensiya’nın en iyi ve uygun fiyatlı (kişi başı 16-18 € civarı) bir kaç restorandan biridir. Burada bazı paella çeşitlerine salyangoz veya tavşan eti de konulabilir. Öğlen servisi 13:30-16:00 arasındadır. Akşam yemeği için rezervasyon yapmanız tavsiye olunur. Lokasyon olarak, eski şehrin dışında, Mercat Central’den yürüyerek 2 km, taksi ile 3 km mesafededir. Valencia’da Paella’nın üzerine digestif olarak cin içilir. Bu restoran aynı zamanda cin içecekleri için de tercih edilir. Adres: Maestro Rodrigo esquina con Manuel de Falla. Rezervasyon: 00 34 962 780 721. Watsapp Rezervasyon: Tel: 00 34 650 193 279.

Restaurante Navarro

1950’lerden beri açık olan şehirdeki en iyi lokantalardan birisi de Restaurante Navarro’dur. Yeri eski şehrin içinde, belediye binasına (Plaça de Ayuntamiento) birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Burada özellikle paella, deniz mahsüllü yemekler ve tapaslar oldukça lezzetlidir. Temiz, şık ve orta fiyatlı bir restorandır. Katedralden 800 metre, Mercat Central’den 500 metre mesafededir. Adres: Calle Arzobispo Mayoral 5, Tel: 0034 963 52 96 23

Leave a Comment