Plaka Bölgesi, Atina

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Plaka ve Anafiotika Semtleri

Akropol’ün kuzey yamaçları ile şehrin merkezi sayılan Ermou Caddesi arasında Atina’nın en eski ve en sevilen semtlerinden biri olan Plaka bulunur. Plaka’nın cazibesi, kasaba sokakları havasındaki ambiansı, az katlı pastel renkli binaları, neşeli meydanları, begonvilli sokakları, davetkar tavernaları ve zengin alışveriş olanaklarıdır. Plaka’nın arkalardaki saklı sokaklarını keşif için yürüyüş yaparsanız sokak aralarında saklanmış Metamorfosis ve Kapnikarea Kiliseleri de ilginizi çekebilir.

atina plaka tavernalar
Plaka “Mnisikleus Sokağı”

Plaka semtinde dolaşırken gerek ana caddelerde gerek ara sokaklarda bir çok otantik taverna göreceksiniz. Bu arada taverna kelimesinin Yunanca’da lokanta anlamına geldiğini belirtelim. İçinde canlı müzik yapanlar olsa da taverna adı altındaki her yerde canlı müzik ve eğlence olmaz. Plaka’da tavernaları ile en ünlü sokak Mnisikleous Sokağı ve çevresidir. Ayartıcı derecede cazip görünmesine rağmen  bu tavernaların aynı derecede pahalı ve turistik olduğunu da belirtelim. Bu durum hoşunuza gitmiyorsa yapacağınız en iyi şey biraz daha üst sokaklardaki daha az turistik olan mekanları deneyebilirsiniz. Eğer Plaka bölgesi kadar turistik olmayan bir yerde yiyip içmek isterseniz bir alternatifiniz daha var; Anafiotika. Burası dar sokakları, beyaz evleri ile kendinizi geleneksel bir Yunan köyünde veya bir Ege adasında hissedeceğiniz mütevazi bir semt. Anafiotika’ya gitmek isterseniz Plaka’nın küçük bir bölgesi sayılan Anafiotika’ya bir kaç dakika yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Anafiotika’nın sokaklarında yürürken güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

atina plaka anafiotika
Anafiotika Bölgesi

Plaka bölgesi sadece yeme içme ve alışveriş değil elbette. Plaka semti içinde kalan ve tarih meraklılarının görmek isteyebileceği iki önemli tarihi cazibe noktası da vardır;

1- Roma Agorası; Pepopida Caddesi üstündeki bu Roma çarşı alanı MÖ 1. YY’dan kalmadır. Etrafı çevrili arkeolojik alana giriş ücretlidir (6 €). Ziyaret Saatleri 08:00-17:00. Roma Agorası Roma İmparatorları Jül Sezar

atina roma agorası
Roma Agorası; sağda rüzgar gülü ve güneş saati kulesi olarak kullanılmış olan “Rüzgarlı Kule” ve solda Fethiye Camii

ve Agustus‘un maddi destekleri ile inşaa edilmiştir. Döneminde yerler mermer ile kaplı olan bu genişçe alan Roma döneminde yönetim binaları ile çevrelenmiş olup Atina’nın çarşısı ve ana meydanı idi. Bizans ve Osmanlı döneminde ise gördüğünüz boş alan evler ve dükkanlar ile dolu idi. Yine bu dönemden kalma yapılardan biri olan Fethiye Camii 1456’da bir Bizans kilisesi üzerine inşaa edilmiştir. Caminin minaresi yıkık olsa da bugün Agora’nın içinde hala ayaktadır. Kapalı ve metruk halde olduğu için içeri girilemez. 19. YY’da Atina Belediyesi Agora üstündeki yapıları satın alınarak yıkmış ve arkeolojik kazılara başlamıştır. Roma Agorası’na para verip girmek istemezseniz, dışarıdan da sit alanının göründüğünü belirtelim.

Plaka Bölgesi Taverna Tavsiyesi

Taverna Psarras; Erechteous 16 & Erotokritou 12, Plaka, Atina. Tel; +302103218733. 11:00’den gece yarısına dek açıktır. Kredi kartı kabul edilir. Burası turistik Plaka’da gerçek Atinalılar tarafından işletilen ender lokantalardan biridir ve 1898’de bu yana açık çok eski bir mekandır. Akşap geleneksel masa sandalyelerde, Akropole çıkan merdivenlerin arasında gölgede keyifli bir yemek için ideal. Ana yemekler 10-25 €, deniz mahsullü ana yemekler 20-60 € arasında değişiyor. Bir çok ünlü burada yemek yemiş. Salı günleri hariç her akşam canlı müzik var.

Geros Tou Moria; Mnisikleus 27, Plaka, Tel: +30 21 0322 1753. Atina’nın en piyasa ve eğlenceli sokağı Mnisikleus’taki bu geleneksel tavernada fiyatlar ortalama, memnuniyet oranı yüksektir. Gece 03’e dek açık ve genellikle canlı müzik ve sirtaki var.

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Comment