Yunan içecekleri, Yunanistan’da Ne İçilir?

Last Updated on 1 March 2024 by TT

Yunan içecekleri, Yunanistan’da Ne İçilir?

Yunanistan içki kültürü zengin bir Akdeniz ülkesidir. Komşu Yunanistan’da ne içilir sorusu sık sık sorulur, cevabı ise oldukça renkli bir listeden oluşuyor, en iyi uzo markalarından, mastikaya, retsinadan, ünlü Yunan kanyağı Metaxa’ya dek uzanan bu liste Yunanistan’a yapacağınız gezide işinize yarayacak;

Yunanistan’ın en sevilen, en güzel ve popüler içkileri

Yunan rakısı uzo
Yunan rakısı “uzo”

 

UZO: Yunanistan’ın milli içeceği uzo, tat ve içim şekli olarak Türk rakısı ile benzeşir. Genellikle su katılmadan, buz ilavesi ve meze eşliğinde tüketilir. En iyi uzo markaları Midilli Adası’ndan çıkar. Türk rakısına göre biraz daha tatlı ve yumuşak içimlidir. Barbayanni ve Plomari, Türk rakısına en yakın tada sahip olan ve bir çok kişi tarafından en çok beğenilen uzo markasıdır.
Yunan kanyağı
Yunan kanyağı “Metaxa”

METAXA: Metaxa firmasının ürettiği kanyak daha çok kahve yanında veya yemek sonrası tüketilir. 3, 5 ve 7 yıldız, üzümlerin fıçıdaki bekleme yılına denk gelir.

Yunan içkileri
Retsina

RETSINA: 2000 yıldır çam reçinesi ile aromalandırılan retsina şarabı sıcak yaz günlerinin serinletici içeceklerinden biridir. En sevilen markalar Boutaris, Kourtakis, Malamatina, Gaia ve Tsantalis’tir.

TSIPURO (Çipuro): Tsipuro, grappa gibi üzüm posasından imal edilen bir brendidir. Daha çok shot bardaklarında meze, kuruyemiş veya helva eşliğinde soğuk tüketilen sert bir kutlama içeceğidir.

TSIKOUDA: Rakı veya Girit Rakısı olarak bilinen bu sert içecek genellikle evlerde hazırlanır, pazar veya dükkanlarda açıkta satılır. Üzüm posasından imal edilen bir brendidir. Alkol oranı % 35-% 60 arasında olup ismi dışında Türk rakısı ile bir benzerliği yoktur.

MASTİKA; Mastika Yunanistan’ın sakız rakısıdır. İçmede de, görmese de her Türk’in adını bildiği bu içki aslında yemek sonrası hazmettirici olarak içlen tatlı bir likördür. Sakız Adası’nın ünlü sakızları ile aromalandırılan bu içeceğin en iyi markaraları arasında Kleos, Fos Mastiha, Gatsios Mastiha en iyi markalardan bazılarıdır.

yunan birası

YUNAN BİRALARI: Solda; Mythos birası, açık renkli ve hafif içimi ile ülkenin en sevilen bira markasıdır. Üstte; Alpha birasının daha güçlü bir aroması vardır ve bazılarına göre Yunanistan’ın en iyisidir.

Kanelada, sumada, serinletici Yunan içeceği
Kanelada (solda ) ve sumada

KANELADA & SUMADA: Solda; kanelada, tarçından yapılan serinletici bir yaz içeceğidir. Alkollü kokteyllerde sıklıkla kullanılır. Sağda; soumada ise bademden yapılan ve soğuk içilen bir içecektir. Nysiros, Naphlio, Girit gibi bol badem yetişen yörelerde çokça tüketilir. Her iki içeceği de marketlerden cam şişelerde satın alabilirsiniz.

Yunan kahvesi, cafe frappe, kafe frape, yunanistan
Kafe frape (solda) ve Yunan kahvesi

KAFE FRAPPE & YUNAN KAHVESİ: Solda; “kafe frape”, isteğe köre şeker ve/veya süt ilave edilerek hazırlanan yaz aylarının en sevilen soğuk içeceğidir. Yunan kahvesi ise isteğe göre şekersiz, orta veya şekerli olarak servis edilir.

Türk Kahvesi mi, Yunan Kahvesi mi ?

“Türk kahvesi” terimi bir kahve pişirme yöntemidir. 1974 yılında Türkiye ile yaşanan Kıbrıs sorunundan sonra Yunanistan tepki olarak “Türk kahvesi” yerine “Yunan Kahvesi” terimini kullanmaya başlamıştır.
Bu iki kahve arasında ancak “uzo ve rakı” kadar bir fark vardır. Yunan kahvesi Türk kahvesine göre daha az kavrulduğu için içimi biraz daha yumuşaktır. Hazırlanma ve sunum biçimi aynıdır.

En iyi Yunan şarapları…

Aşağıdaki liste 2019 yılında hazırlanmıştır

 • 2013 Gaia Thalassitis Assyrtiko, Red, 20 €
 • 2013 Tetramythos Mavro Kalavritino, Red, 16 €
 • 2013 Domaine Sigalas Assyrtiko, White, 22 €
 • 2011 Tselepos Driopi Classic Agiorgtiko, Red, 19 €
 • 2008 Gaia Agiorgitiko, Red, 32 €
 • 2012 Thymipoulos Xinomavro, Red, 14 €
 • 2011 Voyatzis Kyklos Agiorgitiko, Red, 9 €
 • 2010, Kir Yianni Ramnista Xinomavro, Red, 21 €
 • 2008, Palivou Ammos Reserve, Agiorgiti.,Red, 42 €
 • 2005, Papaioannou Microclima Agiorgit., Red, 35 €
 • 2008, Domaine SigalasMavrotragano, Red, 42 €

1 thoughts on “Yunan içecekleri, Yunanistan’da Ne İçilir?”

 1. Bir cok ouzo markasini denedim.Sunu kesinlikle söyleyebilirim ki raziya bire bire yakin benzerlik gösteren en iyi marka MINI .Cunku uzumun damitilmasindan yapilan tek ouzo.

  Reply

Leave a Comment