Yunan Mutfağı

Last Updated on 23 September 2021 by TT

Yunan mutfağı, en güzel Yunan yemekleri ve mezeleri ülkemizde bir çok kişide merak uyandıran bir konu. Yunan mutfağı tipik Akdeniz mutfağı özellikleri taşırken Türk, Balkan, İtalyan ve Lübnan mutfakları ile pek çok ortak noktası vardır. Çağdaş Yunan mutfağında bolca zeytinyağı, taze sebze, baharatlar, balık ve diğer deniz ürünleri, dana, oğlak, tavuk, tavşan ve domuz etleri ile birlikte bolca şarap ve uzo tüketilir. Bunların yanında zengin zeytin ve peynir çeşitleri, patlıcanlı ve kabaklı yemekler, yoğurt ve Yunan salatası masalarda eksik olmaz.

 

ALEXA TOOL BAR YÜKLEYİN

Online alışverişte bir web sitesinin güvenirliliği için Alexa sıralamasına bakabilirsiniz. 

 

Yunan Mutfağı

“Mezedes” denilen sıcak veya soğuk mezeler sofraların vazgeçilmez başlangıç yemeğidir. Yemekler genellikle, kırmızı şarap, retsina veya uzo eşliğinde keyifle ve sohbetle yenililir. Bazen mezeler ana yemek yerine de tüketilebilir.

Yunan tatlılarında yoğurt, yufka, bal, ceviz, fındık gibi malzemeler sıklıkla yer bulur. En sevilen tatlılar arasında ballı yoğurt, baklava, kadayıf, ekmek kadayıfı, helva çeşitleri, kurabiyeler ve sütlaç (rizagalo)’ı sayabiliriz.

yunan mezeleri
Yunan Mezeleri

Yemekler Türklere mi Ait, Yunanlılara mı ?

Yunan-Ege Mutfağı’nın domuz etli seçeneklerini bir tarafa koyarsanız bazı nüanslar dışında Türk – Ege – İstanbul Mutfakları ile neredeyse aynıdır. Bazen sunum, yeme biçimi, malzeme ve yemek isimlerinde farklılıklar olabilse de iki mutfak arasındaki benzerlik şaşırtıcı derecede fazladır.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki tatlı çekişmelerden biri de hangi yemeğin kime ait olduğudur. 100 yıl öncesine kadar yüzyıllar boyu içiçe yaşamış olan Türk ve Yunan toplumlarının aynı yemek tariflerini paylaşmalarından daha doğal bir şey olamaz. Ortak yemeklerin birçoğu Bizans kültüründen ve Anadolu’nun yerli halklarından miras kalmış, bir kısmı Türklerle birlikte Orta Asya’dan gelmiş, bazıları da çevre coğrafya ve kültürlerden alınmıştır. Tüm bu yemek kültürlerinin bir potada erimesi ile bugünkü Türk ve Yunan mutfağı oluşmuştur.

Yunanistan’da En Sevilen Yiyecek ve İçecekler

  • Bizim rakı-balık beraberliğinin bir benzeri için Yunan mezeleri eşliğinde uzo için.
  • Bira şişesinde satılan marketten alacağınız buz gibi bir ucuz Malamatsina reçine şarabını yolda giderken, parkta oturuken için, serinleyin. Daha kaliteli bir retsina içmek isterseniz Kourtaki’yi deneyebilirsiniz. Uyarı; reçine tadını herkes sevmeyebilir.
  • Yunanistanda en sevilen soğuk mezeler; Yunan salatası, cacık, tarama ve patlıcan ezme, peynir ezme ve favadır.
  • Sıcak meze olarak kalamar tava, ahtopot ızgara, karides, kaşar peyniri ve beyaz peynir ile yapılan saganaki (sahan) çeşitleri çok sevilir.
  • Ana yemek olarak yemistes (dolma çeşitleri), lahanadolmades, moussaka, souvlaki (şiş kebap) size hiç yabancı gelmeyecek.
  • Kafe frape, Yunan kahvesi ve/veya sakız likörü mastika

Kos Adası’nın Geleneksel / Yöresel Yemekleri

* Krasotyri (şaraplı peynir)
* Karides Salatası ve sübye tava
* Xinomyzithra (ekşi peynir)
* Galomyzithra (inek peyniri)
* Sarsoymade, ballı bir çeşit tatlı
* Loukoumades ve xerotigana (yağda kızarmış tatlı çeşitleri)
* Pirinçli, domuz eti yahni
* Domates tatlıları ve reçelleri

Leave a Comment