Eyfel Kulesi’ne Çıkış

Eyfel Kulesi (Tour Eiffel) Paris: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris. (Uzun bilet kuyruğunda beklememek için biletinizi önceden buradan alabilirsiniz). Metro İle Ulaşım; 6 numaralı hatta binip Bir Hakem durağında inin ve 10 dakika yürüyün veya 9 numaralı hatta binerek Tracadero’da inin ve 10 dakika yürüyün. Tren (RER) İle Ulaşım; C Hattı’na binerek Champs de Mars Tour Eiffel’de inip 5-7 dakika yürüyün. Otobüs ile Ulaşım: Eyfel Kulesi yakınından geçen otobüs hatları; 82, 42, 87, 68 (Tour Eiffel veya Champ de Mars duraklarında inip 5-10 dakika yürüyün). Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri; yılın 365 günü açıktır. Haziran ortasından Eylül başına dek 09:00’dan gece yarısına dek, diğer zamanlarda ise 09:30’dan 23:00’e dek açıktır. Paskalya haftasonu ve bahar aylarına denk gelen tatillerde kapanış; 00:00. Tüm saatler önceden bildirimde bulunmaksızın değişebilir. Hava durumu uygun değilse Eyfel Kulesi’ne çıkış için (en üst kata) ara verilebilir.

Eyfel Kulesi bilet sırası

Eyfel Kulesi’ne Çıkış İçin Biletimi Önceden mi Almalıyım?

Şu ana dek 250 Milyon kişinin çıktığı Eyfel Kulesi Paris’in Louvre Müzesi ile birlikte en çok ziyaret edilen yeridir. Yılın her döneminde çok uzun bilet kuyruklarından dolayı bir çok kişi Eyfel Kulesi’nin yanına kadar gelip beklemekten vazgeçip geri döner. Biletini daha önceden almış olanlar beklemeden çıkabilir. Biletinizi önceden almak için tıklayın.

Eyfel Kulesi’nin Özellikleri

  • 1889’da Gustave Eiffel tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yılına denk gelen 1889 Dünya Ticaret Fuarı için (Exposition Universelle) için yapılmıştır. İnşaası 2 yıl, 2 ay ve 5 gün sürmüştür ve bu süre dönemin teknolojisi ile büyük bir başarıdır.
  • Öncelikle 20 yıl ayakta kalması planlanırken, bilimsel deneyler amacıyla kullanılması, ilk radyo vericisi ve telekomünikasyon kulesi olarak kullanılması gibi sebeplerle yıkılmamıştır.
  • 1980’den bu yana düzenli olarak yenilenme, bakım ve restorasyon altındadır.
  • Çağlar boyunca Eyfel Kulesi sıradışı ışık gösterilerine sahne olmuş ve prestijli kişiler tarafından ziyaret edilmiş, sanatçıları etkilemiştir.
  • 1889 yılından bu yana dünyanın dört yanından 250 milyon ziyaretçisi olmuştur.
  • Sadece Paris’in değil tüm Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi her yıl % 75’i yabancı olan 7 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu hali ile ücretli anıtlar arasında dünyanın en çok ziyaret edilen anıtıdır.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x