Maldivler Gezilecek Yerler

Maldivler Gezilecek Yerler

Maldivler Gezilecek Yerler; Maldivler gezilecek yerler açısından çok zengin olanaklar sunmuyor. Maldivler daha çok doğası, bozulmamış küçük tropik adaları masmavi denizi ve beyaz kumları için tercih edilen bir yer. Fakat yine de özellikle Maldivler gezilecek yerler açısından başkent Male’de bazı seçeneklere sahiptir. Ülkede gezilecek gezilecek görülecek yerleri üç başlıkta toplayabiliriz;

Başkent Male’de Gezilecek Yerler

Maldivler Cumburiyeti’nin başkenti Male ülkenin üzerine kurulduğu 1200 adanın en büyüğünün (5.8 km2) üzerine kurulmuştur ve 133.000 nüfusu ile dünyanın en nüfus-yoğun şehirleri arasındadır. Male şehri genellikle Maldivlere gelen turistlerin ya hiç görmeden geçtiği ya da ancak bir kaç saat geçirdiği turistik açıdan çok da cazip olmayan sıkışık bir şehirdir. Fakat yine de bazı meraklı gezginleri cezbedecek gezilecek yerleri yok değil. İşte Male’de gezilecek yerler arasında en önemlileri;

maldivler gezilecek yerler
Eski Cuma Camii
  • Eski Cuma Camii (Hukuru Miskiiy / Old Friday Mosque) – Ülkenin en eki camisidir ve 1665 yılında inşaa edilmiştir. En ilgi çekici özelliği mercan taşlarından oyma işçilikleri olmasıdır. İçeriye girerken İslami kıyafet kurallarına uymanız ve izinli olarak girmeniz gerekiyor. Bu küçük ama önemli camiinin çevresindeki eski mezar taşları ile içerisindeki ahşap tavan süslemeleri ilginizi çekebilir. Mezar taşlarının tepesi yuvarlak olanlar bayanlara, sivri olanlar erkeklere, altın kaplamalı olanlar ise sultanlara aittir. Küçük binalar ise aile kabristanlarıdır. Caminin minaresi yeni gibi görünmesine rağmen camii ile aynı dönemde inşaa edilmiştir.
  • Milli Sanat Galerisi (National Art Gallery) – Sultan Parkı’nın köşesindeki müze binasının içinde aynı zamanda Milli Kütüphane ve sergi salonları vardır. Binada maalesef sürekli bir koleksiyon yoktur, ancak geçisi sergiler için kullanılır.
  • Yeni Liman (Newport) – Male’nin hareketli sahili ve Yeni Liman liman bölgesi bölgesi şehirde yemek yemek için en uygun bölgedir. Felafelden deniz mahsullerine, hamburgere ve kahveye kadar lezzetli ve çeşitli yeme içme yerleri bir aradadır.
  • Ürün Pazarı (Product Market) – Bu pazar yerinde Maldivlerin gerçek geleneksel havasinı hissedebilirsiniz. Ülkedenin tüm adalarından insanlar burada ürünlerini satmak veya ithal ürün almak için toplanırlar. Hindistan cevizi, muz, çiğnenen betel ağacı yaprakları yerel ürünlerden bazılarıdır.
  • Balık Pazarı (Fish Market) – Temizlenen balıklar ve ağır kokuya rağmen burada gerçek Maldivlerin gerçek yerel ruhunu görebilirsiniz. Maldivler balıksız olmaz. Devasa ton balıkları, ahtapotlar, lagoslar, orfozlar..Maldiv’li kadınlar bu pazara gelmez ama turist kadınlar için bir sıkıntı yok.
  • Sala Thai Restaurant – Male’deki en iyi restoran olarak biliniyor. Noodle’lar, çorbalar, baharatlı yemekler..Thai mutfağı sevenler için..
  • Seagull Cafe House – Bahçesi ve terası ile son derece hoş ve sıcak bir dekora sahip bu kafede sandviç, hamburger, ızgaralar, makarnalar, dürüm çeşitleri, deniz mahsülleri, tatlılar ve şehirdeki en iyi dondurmayı tadabilirsiniz.
  • Diğer Yerler; Şehrin merkezindeki küçük bir park olan Sultan Parkı, Tsunami Anıtı, Büyük Cuma Camii, Cumhuriyet Meydanı (Jumhooree Maidhaan) diğer gezilecek yerler.

Male’den Çevre Adalara Geziler

Başkent Male’de kalmayı tercih edip her gün yakın çevredeki başka bir adaya gidip, denize girmek, güneşlenmek ve bu adalardaki yerel yaşamı keşfetmek isteyebilirsiniz. Bunun için Male’nin kuzey ve güneyindeki atollerde bulunan şu adalara günübirlik geziler yapabilirsiniz. Cuma günü dışında hergün bu adalara 2-3 USD karşılığında gidebileceğiniz yerel feribotlar çalışır. Maafushi (en popüler turistik adadır), Thulusdhoo (surfçülerin favorisi olan adadır), Guraidhoo (bir çok pansiyon vardır), Dhiffushi (yeni popüler olan bir adadır.

Kaldığınız Adada Yapılacak Aktiviteler için tıklayın

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x