Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Maldivler’e Nasıl Gidilir? Maldivler’e gitmenin en hızlı ve ucuz yolu uçakla gitmektir. Türkiye’den Maldivler’in başkenti Male’ye direkt veya aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. THY ile direkt uçuş süresi 8 saat iken aktarmalı uçuşlarda bu süre 23 saate dek çıkabilir. Qatar Airways ise aktarma ile birlikte 10-12 saate varan uçuş süreleri ve daha makul fiyatlara sahiptir. Qatar Airways’in bir avantajı da hem Ankara’dan hem de İstanbul’un Atatürk ve Sabiha Gökçen’den havalimanlarından uçmasıdır. En ucuz uçak biletlerini ise Fly Dubai ile Air Arabia‘dan alabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Emirates Havayolları‘dır.

Maldivler’e Türkiye’den Direkt ve Aktarmalı Uçuşlar

  • THY; İstanbul üzerinden direkt uçuş
  • Qatar Airlines; Ankara ve İstanbul üzerinden Doha (DOH) bağlantılı
  • Emirates Havayolları; İstanbul üzerinden Dubai (DBX) bağlantılı
  • FlyDubai Havayolları; İstanbul üzerinden Dubai (DBX) bağlantılı
  • Air Arabia Havayolları; İstanbul üzerinden Dubai (DBX) bağlantılı
  • Sri Lankan Airlines; İstanbul üzerinden Colombo (CMB) bağlantılı

İstanbul’dan en pratik ve hızlı ulaşım yolu THY’nın haftada bir kaç gün kalkan direkt uçak seferleridir. Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçaklar Maldivler’in başkenti Male’ye bitişik küçük bir ada üstündeki Velana Uluslararası Havalimanı‘na (uluslararası kodu MLE) iner. İstanbul ile Male arasındaki aktarmasız uçuş süresi yaklaşık 8 saattir. Uçak bileti fiyatları sezona ve yoğunluğa göre değişir. Maldivler’in yüksek sezonu bizim kış aylarımıza denk gelen aylardır. Aralık’tan’dan Nisan’a dek Male uçuşlarına yoğun talep olduğu için uçak bileti fiyatları yüksek olabilir. 2017 yılı itibarı ile THY ekonomi sınıfı uçak bileti gidiş-dönüş için ortalama 800 € civarındadır. Daha ucuza uçmak için Doha, Dubai veya Colombo aktarmalı (Flydubai, Srilankan Airlines, Arabian Airlines ve Emirates Havayolları) gibi havayolu firmalarının fiyatlarına bakmakta fayda var.

Male Havalimanı’ndan Otele Nasıl Gidilir?

Uçaktan indikten sonra kalacağınız tesise olan transferinizi mutlaka önceden rezerve edin. Bunun için otelinize transfer servisi istediğinizi belirtip uçuş bilgilerinizi bildirmeniz gerekir. Transfer alternatifleri ve fiyatları otel rezervasyonu sırasında size sunulur. Havalimanında sizi karşılayacak olan transfer elemanı sizi vakit geçirmeden kalacağınız otelinize getirecektir. Fakat gideceğiniz otel uzak ise ve transfer için deniz uçağı kullanacaksanız, gece deniz uçağı transferi yapılmadığını unutmayın. Male’ye varış saatiniz bu açıdan önemli.

Eğer başkent Male’de zaman geçirmek istiyorsanız bunun için ayrı bir program yapmalısınız. Dönüş uçak saatiniz muhtemelen geç bir saatte olabilir ve son gün otelden erken saatte ayrılacağınız için, kalan zamanınızı Male’yi gezerek değerlendirebilirsiniz. (Fakat Male’nin çok da cazip olmayan bir şehir olduğunu belirtelim. Müslüman ve biraz tutucu bir ülke olmasına rağmen turistlerin kıyafetleri ile aşırıya kaçmayan davranışlarına karışılmaz)

Maldivler’de irili ufaklı 1200 ada olduğunu söylemiştik. Bu adaların 300 tanesinde yerel halk yaşar. Diğer adaların her biri ise neredeyse bir ya da bir kaç resort otele tahsis edilmiştir. Bu adaların Male’den mesafesi çok değişkendir. Bazılarına sürat teknesi ile 15 dakikada ulaşabilirken bazılarına gitmek için ise deniz uçağına binmeniz gerekir. Maldivler turunu ucuza çıkarmak istiyorsanız kalacağınız adanın Male’ye olan mesafesini de hesaba katmanız önerilir. Genellikle Male’ye uzak olan adalar daha bakir, daha güzel fakat daha pahalıdır. Doğal olarak bu uzak adalara ulaşım da daha maliyetlidir. Elbette Male’ye çok uzak olmayan çok güzel adalar ve oteller de vardır. Bu adalara ulaşım sürat tekneleri ile yapılır ve deniz uçağına göre çok daha ekonomiktir.

Leave a Comment