Orsay Müzesi

Last Updated on 29 September 2021 by TT

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi (Musee d’Orsay) / Adres; 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris. Giriş Ücreti; 12 €. Buradan sıra beklemeden girmek için öncelikli giriş bileti alabilirsiniz. Nasıl Gidilir; Metro: 12 Numaralı hat ile (Solférino Durağı). Tren (RER) ile C hattı (Musée d’Orsay Durağı). Otobüs ile 24, 63, 68, 69, 73, 83, 84, 94 numaralı hatlar. Giriş; A Kapısı münferit girişler için, C Kapısı biletini önceden almış öncelikli giriş hakkı olanlar için. Açılış-Kapanış Saatleri; 09.30-18:00. Perşembe günleri kapanış 21:45. Pazartesi günleri kapalı. 1 Mayıs ve 25 Aralık günleri kapalı. 

orsay müzesi
Orsay Müzesi

Empresyonist sanatın mabedi sayılan ve 1986 yılında açılan bu dünyaca ünlü müze Paris’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Seine Nehri’nin sol kıyısında, müzenin içinde kurulduğu etkileyici ve büyük yapı 1900 başlarında, Belle Epoque döneminde Orsay Tren Garı (Gar d’Orsay) olarak kullanılmış. Orsay müzesi empresyonist ve post-empresyonist sanat akımlarına adanmış olan dünyanın en kapsamlı ve en önemli müzesidir.

orsay müzesi van gogh
Van Gogh – Ren Üstünde Yıldızlı Gece

Müzede empresyonist dönemin en önemli ressamlarının başyapıtlarını bir arada görebilirsiniz. Bu sanatçılar klasik empresyonist döneme ait olan Degas, Manet, Monet, Seurat, Sisley ve Renoir‘dan post-empresyonist ressamlar olan Bonnard, Cézanne ve Van Gogh‘a dek uzanıyor. Müzedeki en önemli eserler arasında Claude Monet tarafından yapılmış Saksağan (The Magpie) tablosu, Saint-Lazare Garı ve Kırda Piknik (Luncheon on the Grass) tabloları ile Renoir’ın Montmartre’da resmettiği Moulin de la Galette Balosu tablosu en önemlilerin başında geliyor. Orsay Müzesi empresyonist sanat tarihini Monet’nin yumuşak fırça darbelerinden Gauguin‘in sert çizgili renkli tasvirlerine dek baştan sona görebileceğiniz dünyadaki en kapsamlı sanat müzesidir. Müzede resim dışında dekoratif objeler, mobilyalar, heykeller ve fotoğraflar da sergileniyor.

orsay müzesine nasıl gidilir

Müzenin içinde yorulanlar için iki adet kafe ve kendini şımartmak isteyenler için bir tane üst sınıf bir restoran hizmet veriyor. Bu restoran daha önce müzenin yerinde olan Hôtel d’Orsay‘a ait idi ve altın kaplama tavanları ve ışıltılı avizeleri ile tarihi miras listesindedir.

Orsay Müzesi’ndeki Önemli Eserler

 • Gustave Courbet;  The Artist’s Studio (Sanatçının Stüdyosu), A Burial at Ornans (Ornans’ta Cenaze), L’Origine du monde (Dünyanın Merkezi)
 • Jean-François Millet; The Gleaners (Tarlada Çalışanlar)
 • Alexandre Cabanel; The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu)
 • Édouard Manet; Olympia, The Balcony (Balkon), The Luncheon on the Grass (Kırda Öğle Yemeği)
 • Edgar Degas; Portraits (Portreler), At the Stock Exchange (Borsada), L’Absinthe (Absent İçenler)
 • Paul Cézanne; tüm tabloları
 • Claude Monet; tüm tabloları
 • Pierre Auguste Renoir; tüm tabloları
 • Gustave Caillebotte; The Floor Scrapers (Sistreciler)
 • Vincent van Gogh; Eugène Boch, The Church at Auvers (Auvers Kilisesi),Starry Night Over the Rhone (Ren Nehri Üstünde Yıldızlı Gece) Portrait of Dr. Gachet (Dr Gachet Portresi), Bedroom in Arles (Arles’de Yatak Odası)
 • Paul Gauguin; Tahitian Women on the Beach (Plajda Tahitili Kadın)
 • Georges Seurat; The Circus (Sirk)
 • James McNeill Whistler; Whistler’s Mother (Annem)
 • William-Adolphe Bouguereau; The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu)
orsay müzesi önemli tablolar
Édouard Manet / Kırda Öğle Yemeği

Orsay Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Orsay Müzesi, Paris’in merkezinde, Seine Nehri‘nin sol kıyısındaki Gare d’Orsay binası içindedir. Mesafe olarak, Seine Nehri’nin diğer yakasındaki Louvre Müzesi’nden 15 dakika (1 Km) yürüme mesafesindedir.

This post is also available in: English

Leave a Comment