Barcelona Metro Saatleri, Toplu Ulaşım

Last Updated on 28 November 2019 by TT

Barcelona Metro Saatleri

  • Pazartesi-Perşembe arası ile Pazar ve tatil günleri: 05:00 – 00.00
  • Cuma: 05:00 – 02:00
  • Cumartesi, 01.01, 24.06, 15.08, 24.09: 24 saat açık
  • 24.12 Günü: 05:00 – 23:00

Metro ve Toplu Ulaşım Bileti, T-10 Kartı, İndirim Kartları

  • Bilette Senzille (Tekli Bilet): 2.15 €’luk fiyatı ile avantajı en az bilet, tek binişlik (bilette senzille) bilettir. Metro, otobüs ve tramvayın tekli biletleri birbirinden farklıdır, biri diğerinde geçmez, üstelik bu biletle başka bir vasıtaya aktarma da yapamazsınız. Bu bileti bilet makinelerinden, tobacco dükkanlarından, gazete bayilerinden ve şoförden satın alabilirsiniz .(20 € altı bozuk bulundurmalısınız).

bilet otomatı

  • T-10 Kartı (10’luk Bilet): % 50 indirimli 9.95 @ fiyatı ile 10 binişlik T-10 kartı en çok kullanılan toplu taşıma kartıdır. Birden fazla kişi tarafından kullanılabilir ve tüm toplu taşıma araçlarında geçer. Kart ücretleri seyahat edeceğiniz zone (bölge) lara göre değişir. Turistik bölgelerin çoğu Zone 1 (9.95 €) içinde kalır. T-10 kartı ile Zone 1 bölgesi içinde 1 saat 15 dk içinde otobüs, tren veya tramvaya ücretsiz aktarma yapabilirsiniz. Fakat istasyondan çıktıktan sonra tekrar metro aktarması yapamazsınız.
  • T-50/30 veya T-70/30: 30 günde 50 veya 70 binişlik kartlardır. Birden fazla kişi kullanabilir. Zone 1 Bölgesi için 42,50 € ve 59,50 €’dur. T-10 Kart ile aynı avantajlara sahiptir.
  • T-Mes: Bir ay içinde sınırsız indi bindi yapabilirsiniz. Pasaport karşılığında düzenlenir. Tek kişi kullanabilir. Zone 1 bölgesi için 52.75 €. T-10 Kart ile aynı imkanlardan faydalanır.

Not: Sants Estacio ve Plaça Catalonya Metro istasyonlarından veya turizm informasyon bürolarından ücretsiz metro haritası edinebilirsiniz.

Barselona metro haritası
Barselona metro haritası

Tramvay

Metronun çalışmadığı uzak semtlere iki hatlı (T1, T2, T3 ve T4, T5, T6) tramvay çalışır. T-10 kart veya tramvay duraklarındaki makinalardan alacağınız tek bilet (bilette senzille) ile binebilirsiniz. Biletinizi araca biner binmez işletmeyi unutmayın, işletmemenin veya biletsiz binmenin cezası 100 €’dur.

Tramvay hat haritası ve güncel işleyiş saatleri için:

Belediye Otobüsleri ve Gece Otobüsü Nitbus

tmb logoBarselona toplu taşıma şirketi “TMB” şehrin her yanına 24 saat otobüs ile ulaşım hizmeti verir. Otobüslerin çoğunun kalkış varış yeri Katalonya Meydanı’dır. Otobüs hatlarının bazıları tarifeli bazıları ise belli saatler içinde tarifesizdir. Tarifeli otobüsler için belirtilen kalkış varış saatleri yaklaşıktır.

Barcelona Belediye Otobüsü Hatları ve Sefer Tarifeleri (İngilizce, İspanyolca)

Gece Otobüsü (Nitbus)

Normal belediye otobüsü seferleri sonlandıktan itibaren şehrin en uzak noktalarına dek gece otobüsü (Nitbus) seferleri başlar. Otobüslerin çoğu Katalonya Meydanı’ndan 20-30 dakikada bir hareket eder.

Katalonya Meydanı’ndan gece otobüsünün çalıştığı semtler (2016): Badalona, Barcelona, Castelldefels, Cornellà de Llobregat, El Prat de Llobregat, Esplugues de Llobregat, Gavà, l’Hopsitalet de Llobregat, Montcada i Reixac, Montgat, Sant Adrià de Besòs, Sant Boi de Llobregat, Sant Feliu de Llobregat, Sant Joan Despí, Sant Just Desvern, Santa Coloma de Gramenet, Tiana, Viladecans.

Barcelona Güncel Gece Otobüsü Hatları ve Sefer Tarifeleri (ingilizce, ispanyolca)

Belediye Otobüsü ve Gece Otobüsü Ulaşım Haritası

Tren Saatleri, Tren Hatları ve Harita

Barcelona’da metro ve tramvayın ulaşmadığı banliyölere tren seferleri vardır. Bu tren hatları “R1, R2 South, R2 North, R3, R4 and R8” günde ortalama en az 10’ar servis yapar. Tren hatları metro hatları ile kesişir ve hepsi şehrin kalbi Katalonya Meydanı’na bağlantı verir. Tren servislerinin saatleri günden güne değişebilir o yüzden önceden buradan saatlere bakmanız iyi olur. Tren biletini metro bilet makinalarından farklı bir makinadan almanız gerekir. Bu makinalar gidilecek mesafeye göre fiyat çıkaratır ve bileti ona göre keser. “Renfe” kelimesi İspanyol Demiryolları Şirketi’nin kısaltılmış ismidir. “Cercanias” ve “Rodalies” kelimeleri ise İspanyolca ve Katalanca’da tren seferleri belirtmek için kullanılır.

Leave a Comment