Madrid’de Toplu Taşıma ve Ulaşım

Last Updated on 13 July 2022 by TT

Madrid’de Toplu Taşıma ve Ulaşım

Madrid’de ulaşım sayfasında Madrid metro haritası, metro çalışma saatleri, taksi ücretleri gibi bilgiler verilmiştir. Madrid toplu taşıma açısından son derece rahat bir şehirdir. En pratik ve çok kullanılan ulaşım aracı metrodur. Metro ile havalimanı-şehir arasında da gidip gelebilirsiniz. Bunun yanında şehrin en uzak noktalarına belediye otobüsleri ve gece otobüsleri etkin bir şekilde çalışır.

Madrid Metro Haritası

Madrid Barajas Havalimanı’na dek uzanan 293 Km uzunluktaki 301 istasyonlu Madrid Metrosu 13 hattan (L1, L2, L3…ve R1) oluşur. Bu 13 hat ile Metro Ligero (Hafif Metro) denilen 3 tramvay (ML1, ML2, ML3) hattı arasında da bağlantı vardır.

madrid metro haritasi
Zonelara Göre Madrid Metro Haritası

Madrid Metrosu Çalışma Saatleri

Madrid Metrosu’nun çalışma saatleri gayet basittir. Haftanın her günü 06:05 ile gece 02:00 arası. Bu saatler hafta sonu veya diğer tatil günlerinde de değişmez. 02:00 son sefer saati değil, metronun tamamen kapandığı saattir. Yani son sefere yetişebilmeniz için, bineceğiniz istasyona da bağlı olarak, daha erken bir saatte istasyonda olmanız gerekir. Ayrıca geç saatlerde metro geliş aralıklarının 15 dakikaya dek çıktığını da göz önünde bulundurun.

Metro Bilet Fiyatı ve İndirim Kartları

Metro çalışma saatleri ne kadar kolaysa, bölgelere göre metro bilet fiyatları da Madrid’de bir o kadar karmaşık. Şehir ulaşım açısından zone (bölgeler)’lara ayrılmış. Bilet fiyatları seyahat edeceğiniz zone’lara ve hatlara göre değişiyor. Eğer şehir merkezinde veya yakınında kalıyorsanız, gezilecek yerlerin çoğu ZONE A içinde kalıyor, bunun için daha ucuza gelen (12.20 €) 10’luk bir bilet almanız en akıllıcası.

  • Tek Bilet / Bilette Sencillo: ZONE A ve ML1 tramvay hattında geçer. Bilet fiyatı gideceğiniz istasyon sayısına göre 1,5 – 2 € arası değişir. Makinalardan biletinizi ineceğiniz istasyona göre satın alıyorsunuz. Seçilen istasyonlar arasında 1 kez kullanabilirsiniz.
  • Kombine Tekli Bilet (Bilette Sencille Combinado): 3 €. Havalimanı dışında TÜM ZONE’LAR’da geçerlidir. Tek sefer kullanılır.
  • İndirimli 10’luk Bilet (Tarjeta 10 Viages Metrobus): 12.20 €. Zone A + ML1 içindeki metro, tramvay ve otobüslerde geçer. Birden fazla kişi tarafından kullanılabilir.
  • Kombine 10’luk Bilet (Bilette Combinado 10 Viajes): 18.30 €. Havalimanı dışında TÜM ZONE’LAR’da geçer, metro ve otobüslerde kullanılabilir.
  • Havalimanı (Aeropuerto): Tek bilet 3 €.

Not 1: Madrid metrosunu karmaşık yapan zone’lar (bölgeler) hatlara göre değil km’ye göre sınırlandırılmıştır. Örneğin biletinizin izien verdiği istasyonda inmeyi unutup sonraki durakta indiniz ve zone atlamış oldunuz, bu durumda çıkışta aradaki farkı ödemeniz gerekecektir.

Not 2: Metro biletlerini metro istasyonlarındaki makinalardan nakit veya kredi kartı ile satın alabilirsiniz.

Madrid Belediye Otobüsleri (EMT), Gece Otobüsü (Buhos) ve Havaalanı Shuttle

170 hatlı Madrid belediye otobüsleri şehrin en uzak noktalarına dek sabah 06:00’dan itibaren 5-15 dakika aralıklarla sefer yapar. Belediye otobüslerinin çoğu mavidir. Dizelle ve hidrojenle çalışanlar ise kırmızıdır.

Madrid geceleri yaşamayı seven bir şehirdir. “Buhos (BMT)” olarak adlandırılan gece otobüsleri şehrin en uzak noktalarına den sabaha dek sefer yapar. Seferler 23:45’te başlar sabah 06:00’ya dek, 15-30 dk aralıklarla sürer. Gece otobüslerinin çoğu Cibeles Meydanı’ndan kalkar.

Otobüs Biletleri: Metrodaki makinalardan aldığınız 10’luk “metrobus” biletleri otobüslerde de geçer. Tekli biletleri nakit karşılığı şoförden de alabilirsiniz. Fakat şoför 20 €’dan fazla parayı bozmayabilir. Bilet fiyatları zone’lara göre değişir.

Havalimanına Express Otobüs: 24 saat boyunca Cibeles Meydanı’ndan kalkar ve tek yön fiyatı 5 €’dur.

Madrid’in tüm otobüs hatlarını, nereden kalktıklarını ve güzargahlarını buradan görebilirsiniz.

Madrid Taksi Ücretleri ve Havaalanı Ulaşımı

Madrid’te taksilerde 1,2 ve 3 tarife vardır; 1 normal gündüz tarifesi, 2 akşam tarifesi, 3 ise tatil günleri tarifesidir.

Tarife 1; Haftaiçi, Ptesi-Cuma 07:00 – 21:00. Açılış 2.40 €, km başına 1.05 €, 1 saat bekleme 20.50 €

Tarife 2: Haftaiçi, Ptesi-Cuma; 21:00 – 07:00, haftasonları ve tatil günleri. Açılış 2.90 €, km başına 1.20 €, 1 saat bekleme 20.50 €

Havalimanına Taksi: 30-40 € (minimum ücret 20 €).

İlave Ücretler

  • Otobüs, tren garı, IFEMA Fuar Alanı; biniş veya varış 3 €
  • 25.12 ve 01.01 günleri 21:00 – 07:00 arası minimum servis ücreti 7 €
  • 5 kişiden sonraki her bir yolcu için 1 €

Notlar: Müsait olan taksilerde yeşil “libre” yazısı yanar. Taksilerin hepsinde kredi kartı geçmeyebilir. Şoförün 50 € üstü para bozma mecburiyeti yoktur.

Leave a Comment