Barcelona’da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Last Updated on 28 November 2019 by TT

Elbette herkesin ilgi alanı ve Barcelona’da kalış süresi farklı. Fakat kısa bir kalış süreniz de olsa en azından aşağıdaki Barcelona’da Mutlaka Yapılması Gerekenler” listesinin en az yarısını yerine getirerek Barcelona’nın ruhunu yaşayabilirsiniz.

Barcelona’da Mutlaka Yapılması Gerekenler

1- Barselona ile özdeşleşmiş Gaudi’nin eserlerinden en önemlileri olan La Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell, Casa Batllo ve Casa Mila‘yı görün.

2- Gotik Mahalle (Barri Gotic)’nin ortaçağdan kalma sokaklarında tarihi içinizde hissedin. Katedralin içine girin.

3- 1920’lerde 2000 işçi tarafından 2 yılda inşaa edilen Sihirli Çeşme (La Font Magica)’un sihrini keşfedin.

barcelona sihirli çeşme la font magica
Sihirli Çeşme “La Font Magica”

4- Bir akşamı tapas yemeye ayırın, hatta ikinci ve daha uygun fiyatlı bir tapas deneyiminizi pintxos eşliğinde ile vermut ve elma şarabı (sidre) içerek yaşayabilirsiniz. Bunun için ayaküstü atıştırabileceğiniz ünlü Sagardi zincir restoranları veya Bilbao Berria iyidir.

5- Eixample’nin şık, marjinal ve avangard gece kulüplerine ya da Port Olimpic’teki hip lounge mekanlara takılın, birbirinden yaratıcı ve lezzetli kokteyllerin tadına bakın.

6- La Rambla’dan 20 dakika yürüme mesafesindeki ince kumlu plajlarda güneşlenin, kendinizi Akdeniz mavi bayraklı serin sularına bırakın.

7- 2 saat mesafedeki Salvador Dali Müzesi‘nde uç sınırlarını keşfederek sanata bakış açınızı değiştirin.

salvador dali müzesi, sanat eserleri, mae west
Salvador Dali’nin hayran olduğu Amerikalı aktrist Mae West anısına tasarladığı odanın odaklanmış görüntüsü

8- Carrer del Bany Nous 4 adresindeki salaş ve ucuz “churros (xurros) con chocolate” tatlısı yiyin ve bu lezzeti unutamayın.

9- La Rambla Caddesi üstündeki Boqueria‘dan aldığınız birbirinden lezzetli, tropik meyve kokteyllerini yolda yürürken afiyetle yiyin.

10- Dünyadaki ilk örnekleri olan Las Ramblas’taki pandomim sanatçıları ile siz de bir fotoğrafınız çektirin.

11- Bir akşam deniz mahsullü “paella ve tapaslar” yemek için Barceloneta veya Olimpik Liman’daki balık lokantalarına takılın.

12- Carrer Taller çevresindeki plakçılar, müzik mağazaları, alternatif butikler, kafe ve barlarla dolu bohem sokaklarda dolanın.

13- Bir fiesta gününe rastlayacak kadar şanslıysanız yerel halkla birlikte kutlamalara katılın.

14- Cesaretinizi toplayın ve Barceloneta sahilinden (yürüyerek ulaşmak yorucu olabilir) Montjuic Tepesine çıkan teleferiğe binerek şehrin panoramik resimlerini çekin, unutulmaz bir deneyim yaşayın.

15- Asansörle Kolomb Anıtı‘nın tepesine çıkın.

16- İspanya’nın en iyilerinden olan bir tablao kulübünde flamenko gecesi yaşayın

17- Bir pazar günü kökeni Yunan kültürüne dayandığı iddia edilen ve zaman zaman yasaklanan geleneksel “sardana dansı”nı öğrenin.

La Sardana - Danza en las calles de Barcelona

 

Leave a Comment