Barselona’da Güvenlik ve Önlemler

Last Updated on 28 January 2024 by TT

Barselona’da Güvenlik ve Önlemler

Barcelona’da güvenlim önlemleri; benim başıma gelmez demeyin. Barselona maalesef turistler için aklın alamayacağı yaratıcılıktaki tuzaklarla dolu bir şehirdir. Bu işleri kotaranların çoğu belli ülkelerden gelen göçmenler olmakla birlikte çok profesyonel çalışan yerli hırsızlar da mevcuttur. Hırsızlık konusunda Avrupa’nın tüm şehirlerini sollayan Barselona için polis niçin önlem almaz diye sorarsanız, cevabı “önlem almaya yasaları elvermiyor”. Polis hırsızı, yankesiciyi, kapkaççıyı yakalasa da suç üstü olmadığı için yarım saat içinde serbest bırakmak zorunda ve bu yüzden Barselona hırsızlar için bir cennet.

Hırsızlığa karşı hangi önlemler alınmalı?

Barselona’da uyanık ve tedbirli olduğunuz ve aşağıdaki tedbirleri uyguladığınız sürece vukuatsız bir tatil geçirip dönebilirsiniz. Bu arada hırsızların amacı cana kast değil, türlü yöntemlerle, cüzdanınızı, paranızı, bagajınızı veya değerli eşyalarınızı yürütmektir. Fakat yine de özellikle gece saatlerinde eski şehrin ıssız sokakalarında nelerle karşılaşacağınızı kimse bilemez. Unutmayın, otel lobisinde ve havalimanında dahi bagajınızı gözünüzün önünden ayırmayın, kafanızı çevirdiğiniz anda valiziniz yok olabilir, deneyimle sabittir.

Barselona’da 12 kapkaç, cepçilik ve hırsızlık yöntemi

 1. Yanınıza değerli takı, eşya ve fazla para almayın.
 2. Pasaportunuzu yanınızda taşımayın, bunun yerine bir fotokopisini alın.
 3. Kafe, restoran ve barlarda çantanızı sandalyenin arkasına asmayın, ayağınızın altına koymayın, değerli eşyalarınızı gözünüzün önünde dahi olsa masa üstüne bırakmayın.
 4. Fotoğraf makinanızı, video kameranızı omzunuzda taşımayın.
 5. Gece geç saatlerde La Rambla’da (özellikle La Rambla’nın denize inerken sağda kalan kısımları) ve Gotik Mahalle’nin ıssız sokaklarında dolaşmayın.
 6. “Bul karayı al parayı” oynamayın, izlemeyin.
 7. Kalabalık metro araçlarında, özellikle turistik hatlardaki kalabalık belediye otobüslerinde çanta ve ceplerinize çok dikkat edin, özellikle iteleyenlere dikkat edin.
 8. La Rambla ve çevresinde tek ve grup halinde dolaşan çeteler (sempatik görünen gençler dahil) göz kontağı kurarak turistlerle iletişime geçer. Yöntemleri haritada yol sormak, dostça bir sohbet sırasında el çabukluğu ile cüzdanınızı çalıp yakındaki çete üyesine pas etmektir. Ya da bir anda etrafınızı çevirerek kapkaç da yapabilirler.
 9. Bagaj transferlerinde (özellikle otel lobileri, havalimanında, tren ve otobüs garlarında) bagajlarınızı gözünüzün önünden asla ayırmayın.
 10. Sokakta şehir haritanızı açtığınızda çevredeki hırsızlara av imajı verdiğiniz için eşyalarınızı korunmasız bırakmayın.
 11. Bayanların içinde değerli eşya olan el çantası taşımaması tavsiye olunur. Bir anda elinizden çekip sırra kadem basabilirler. Topuklu ayakkabı giyiyorsanız daha risktesiniz.
 12. Plajlarda eşyalarınızı sahipsiz bırakmayın.

Polis ve ilk yardım birimleri

 • Turizm Polisi: Carrer Nou de la Rambla 76-80, Tel: +34 93 306 2300
 • Şehir Polisi (guardia urbana): 092
 • Her türlü acil servis: 112

Kapkaç ve hırsızlığa upradıysanız;

Hırsızla birebir karşılaşmanız önerilmez fakat hırsızın kaçtığı yöndeki çöp tenekelerine veya sokaklara bakınırsanız belki cüzdanınızı, çantanızı, kimliğinizi veya pasaportunuzu bulabilirsiniz. Çünkü hırsızlar genellikle içindeki parayı aldıktan sonra çantayı veya cüzdanı atarlar. Ayrıca yukarıda belirtilen adresteki polis merkezine müracaat edip tutanak tutturursanız düşük bir ihtimal ile de olsa kayıp eşyalarınız geri gelebilir.

Barselona’da pasaport çaldırma

Önce en yakın polis karakolundan (comisaria) tutanak tutturun, daha sonra aşağıda adresi belirtilen T.C. Konsolosluğu’na müracaat ederek pasaport yerine geçecek bir belge alın. Bu belge ile tek seferlik İspanya’dan çıkış yapıp Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz. Ayrıca bu belge başka ülkelerde geçmez.

 • Turizm Polisi: Carrer Nou de la Rambla 76-80, Tel: +34 93 306 2300
 • T.C. Barcelona Konsolosluğu: Passeig de Gracia No 7, 1. Kat. Tel: 0034 93 317 92 31 (Katalonya Meydanı’ndan 10 dk yürüme mesafesi).

Hasta olursanız, acil sağlık sorunları ve ilk yardım

Turist dahi olsanız ve/veya seyahat sigortanız olmasa da, acil bir sağlık sorununda muayene ve ayakta temel tedavi hizmeti ücretsizdir. Böyle bir durumda otel resepsiyonunuzdan (ücretsiz) doktor gelmesini de talep edebilirsiniz. Özel ya da ileri tetkik gereken durumlarda muayene ücreti 50-100 € arasında değişir. Muayene ücreti ve daha ileri sağlık harcamalarınızı seyahat sağlık sigortanızdan talep edebilirsiniz. Bunun için gittiğiniz sağlık kurumundan gerekli belgeleri alıp sigorta firmasına göstermelisiniz. Bu açıdan fazla bir maliyeti olmayan ve kalacağınız süreyi kapsayan özel seyahat sağlık sigortasına sahip olmanız mutlaka önerilir.

 • Medikal acil servis: 061
 • Hastane; Hospital del Mar, Barceloneta (Olimpik Liman’a yakın). Tam donanımlı, vizite ücretleri 80 € civarı.
 • Hastane; Clinica Nuestra Senora del Pilar: Carrer Balmes 271 (Eixample’de, göreceli uygun fiyatlı tam donanımlı bir hastane).

2 thoughts on “Barselona’da Güvenlik ve Önlemler”

 1. İşmicin gittiğim barselona da Arabanın camini kirarak bagajdan bavulu caldilar. Cok dikkatli olun . Brezilya’dan tehlikeli yer pasaport MacBook para 30 dk icinde yok ettiler

  Reply

Leave a Comment