Barselona Oryantasyon Bilgileri

Last Updated on 28 January 2024 by TT

Barselona Oryantasyon Bilgileri

Aşağıdaki “Barselona oryantasyon bilgileri”ni harita üzerinde gözden geçirirerek şehirde ne nerededir, hızlıca şehre hakim olabilirsiniz.

Şehrin en merkezi yeri Katalonya Meydanı (Plaza de Catalunya)’dır. Meydanın çevresi alışveriş merkezleri, restoranlar, tapas barlar ve maalesef çok sayıda dolandırıcı, cepçi ve yan kesiciyle doludur. Meydanın üstünde Hard Rock Cafe, Apple Mağazası, Triangle AVM, El Corte Ingles, otobüs ve taksi durakları bulunur. Merdivenle inilen meydanın altında Turizm Polisi Bürosu ile bir Turizm İnformasyon ofisi de vardır.

Plaza Catalunya’dan Las Ramblas’a

Plaza Catalunya Meydanı’na geldiğinizde yüzünüzü denize dönün, meydanın alt sağ tarafından deniz doğru inen insan seli La Rambla Bulvarı‘dır, burası için Barselona’nın adeta İstiklal Caddesi diyebiliriz. La Rambla’dan aşağıya inerken sol kanatta kalan semt Barselona’nın en eski bölgesi olan Gotik Mahalle (Barri Gotic)‘dir, sağ tarafta kalan semt ise kısımdaki iç semt ise daha sonraki yüzyıllarda kurulmuş olan El Raval semtidir.

Port Vell’den Barceloneta’ya doğru

20 dakika sonra Las Ramblas Caddesi’nin sonundaki Kolomb Anıtı, Deniz Müzesi ve yolun sahil tarafında Akvaryum‘un olduğu Eski Liman (Port Vell)’dasınız. Port Vell’in sağ tarafında İbiza, Mayorka, Minorka feribotlarının kalktığı feribot limanı, daha ilerisinde (30 dk yürüme mesafesi) ticari liman ile kruvaziyer limanı vardır. Las Ramblas’ın sonundan sağa değil de sol tarafa doğru denize paralel şekilde yürür ve deniz tarafına caddenin karşısına geçerseniz, 20 dakika sonra ızgara planlı salaş bir semt olan Barceloneta‘ya, Barceloneta’nın önünden başlayan plajlara ve 1.5 km sonra da Olimpik Liman’a ulaşırsınız.

Barselona oryantasyon haritası, ne nerededir?

Katalonya Meydanı’ndan Barcino’ya

Katalonya Meydanı‘nda iken yüzünüzü deniz yönüne döner, Las Ramblas’a değil de, sol paralelindeki caddeden aşağıya doğru inerseniz burası trafiğe kapalı alışveriş caddesi olan “Portal del Angel”‘dir…bu caddenin sonunda ise (10 dk yürüme ile) Barselona Katedrali’ne ve Gotik Mahalle’nin içinde yer alan ve şehrin ilk kurulduğu alan Barcino‘ya ulaşırsınız.

Katalonya Meydanı’ndan Gracia Semti’ne

Katalonya Meydanı’nda iken El Corte Ingles Mağazası’nda yukarı çıkan geniş cadde (Passeig de Gracia) şehrin en şık semti olan Eixample‘yi ortadan böler, şehri uçtan uca kateden Diagonal Bulvarı‘nı aşarak turistik olmayan Gracia semtine ulaşır. Paseo de Gracia üzerinde tapas barlar, T.C. Konsolosluğu ve Gaudi’nin ünlü Casa Battlo ve La Pedrera evleri bulunur.

Katalonya Meydanı’nda iken sırtınızı denize dönüp bu sefer sol caddeden (Rambla de Catalunya) girerseniz “16 €’ya istediğin kadar ye” tarzında veya şık tapas barlara fazla yürümeden ulaşabilirsiniz.

Katalonya Meydanı’nda en yakın süpermarket nerededir?

Katalonya Meydanı’na en yakın market ya da süper market meydandaki El Corte Ingles Mağazası’nın alt katında, diğeri ise Las Ramblas Caddesin’den inerken sağ taraftaki Carrefour Süpermarket’tir.

Barcelona’da umumi wc / tuvalet nerededir?

Katalonya Meydanı’ndaki devasa El Corte Ingles AVM’nin katlarında ücretsiz WC, meydanın karşı tarafındaki El Triangle AVM (daha çok elektronik vs)’nin alt katında da ücretli WC vardır. Bunun dışında kafe ve restoranlarda genellikle müşteri olmayanlara izin verilmez.

  • Barselona Turizm Ofisi
  • Barcelona’da oryantasyon, oryantasyon haritası, ne nerededir, wc, süpermarket nerededir, nasıl gidilir?

Leave a Comment