Barselona Hayvanat Bahçesi ve La Ciutadella Parkı

Last Updated on 28 January 2024 by TT

Barselona Hayvanat Bahçesi + La Ciutadella Parkı

Ciutadella (Sitadel) Parkı Barcelona merkezinde yer alan en geniş yeşil alandır. Park ikiye bölünmüştür; girişi deniz tarafından olan Barcelona Hayvanat Bahçesi ve girişi diğer taraftan olan Ciutadella Parkı. Park bölümünde Katalan Parlamentosu, Şelaleli Havuz, Müzeler, gezi ve dinlenme alanları vardır. İki bölümün ortasında geçiş izni veren bir kapı da bulunur.

Barselona Hayvanat Bahçesi (Zoo de Barcelona)

Adres; Parc de la Ciutadella. Tel: +34 902457545, Giriş ücreti: yetişkin 21,40, 3-12 yaş 12,95 €. Nasıl gidilir; en yakın metro istasyonu “Ciutadella Vila Olimpica (L4)”. Tramvay: Ciutadella Villa Olimpica. Otobüs hatları: 14, 39, 40, 41, 42, 51, 71, 92, 141, B20, B25, V21

1892’de 14 hektar üzerine kurulmuştur. Gorillalardan böceklere 400 hayvan türünden 7000 canlı barınmaktadır. Primatlar ve tropik kanatlı hayvanlar bölümü özellikle görülmeye değerdir. Geniş bir alana yayılan parkı az zamanda, yorulmadan gezebilmek için elektrikli araç kiralayabilir (2 kişi 1 saat 15.95 €) ya da elektrikli trene (3.25 €) binebilirsiniz.

Ciutadella Şehir Parkı / Parc de la Ciutadella

Ulaşım; Metro Arc de Triomf Tramvay; T4, Otobüs; 14, 39, 40, 41, 42, 51, 1

1714 İspanya Veraset Savaşı sonrası Kral 5. Felipe Barselona’nın güvenliği için büyük bir kale (La Ciutadella / Sitadel) inşaat ettirmişti. Kale 1869 yılında yıkılarak bu alan 1888 Uluslararası Endüstri Fuarı için kullanılmak üzere park olarak düzenlendi. Bugünkü Ciutadella Parkı bu alan üzerine yer alır.

Parkın denize yakın olan kısmı Hayvanat Bahçesi’ne ayrılmıştır. Diğer kısım ise Katalonya Parlamentosu, Jeoloji ve Zooloji Müzeleri, bazı bölümlerini Gaudi’nin tasarladığı şelaleli (Cascade) yapay bir göl ve ayrıca Parlamento binası içindeki Modern Sanat Müzesi (Museu d’art Modern)’ne ayrılmıştır.

Şehrin panzehiri olan bu yeşil parkın biri Arc di Triomf diğeri de Vila Olimpica tarafında olmak üzere iki girişi vardır. Aynı zamanda Parlamento binasının olduğu kısım ile Hayvanat Bahçesi arasından giriş çıkış yapılabilir.

Katalunya Parlamentosu

Parc de la Ciutadella. www.parlament-cat.net. Rehberli ziyaretler için; +34 933046645. Ziyaret saatleri: Müsait sat ve günleri buradan görebilirsiniz. En yakın metrolar: Arc de Triomf, Ciutadella Villa Olimpica. Tramway; T4 Ciutadella Villa Olimpica ve Wellington. Otobüs hatları; 14, 39, 40, 41, 42, 51.

18. yüzyılın çalkantılı dönemlerinde (1716-1741) yapılmış elegant ve gösterişli yapı daha önce parkın yerinde bulunan kaleye ait silah deposu olarak inşa edilmiş olup günümüze dek mimarisinde değişim olmamıştır. Sağlam yapıdaki bina haç şeklindeki temel üzerinde iki katlı, geniş bir çatı, dört iç avlu ve ortasına bir kubbe ilavesi ile inşa edilmiştir. Binanın yapımında Montjuic Tepesin’deki taş ocaklarından getirilen taşlar ve terakota döşemeler kullanılmış, tanınmış Katalan sanatçılarının figürleri ile süslenmiştir.

İlk defa 1932 yılında bu binada toplanan Katalonya Parlamentosu 40 yıl süren diktatörlük döneminden sonra 1980 yılından itibaren Parlamento işlevini devam ettirmektedir. İçerisinde bir modern sanat müzesi vardır.
katalan parlamentosu, katalonya parlamentosu, barcelona, ciutadella

Şelale Havuz (Font de la Cascada)

Adres; Parc de la Ciutadella. Ziyaret saatleri; her gün 10:00-22:30. Nasıl gidilir; Metro Ciutadella-Vila Olímpica veya Arc de Triomf. Tramvay; T4 Ciutadella Villa Olimpica ve Wellington. Otobüs hatları; 14, 39, 40, 41, 42, 51.

Barcelona, ciutadella Parkı, font de la cascade, şelaleli havuz
Şelaleli havuz “Font de la Cascade”

Ortasında bir Venüs heykeli bulunan bu anıtsal şelale parktaki en etkileyici ve romantik anıttır. Parkın Passeig de les Pujades girişine yakın olan anıt 1875-1881 yılları arasında parkın da mimarı olan, Gaudi’nin de hocası Josep Fontsere tarafından tasarlanmıştır. Havuzun bazı dekoratif unsurları o dönemde henüz mimarlık öğrenci olan Antoni Gaudi tarafından yapılmıştır ve bu yönü ile sanatçının ilk önemli çalışması addedilir.

Jeoloji Müzesi (Museu de Geologia)

Passeig Picasso, Parc de la Ciutadella. Tel: +34.93.2562222

Neo klasik tarzdaki bu yapı şehirde müze amaçlı inşa edilen ilk bina olup aynı zamanda şehrin ilk halka açık müzesidir. 1924 yılndan beri jeoloji ve paleontoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Katalonya, İspanya ve dünyanın farklı yerlerinden getirtilmiş kaya, mineral ve fosil çeşitleri görülebilir.

Doğa Bilimleri Labaratuvarı (Laboratori de Natura)

Doğa Bilimleri Müzesi’nin dört bölümünde biri olan bu yapı Castell dels tres Dragons (Üç Ejderha Barcelona, Castell dels tres dragons, Zooloji Müzesi, Doğa LabaratuvarıŞatosu) ismi ile anılır. Bina erken Modernist tarzda olup Lluis Domanech i Muntaner tarafından 1887’te inşaa edilmiştir. Mimar binada tuğla ve çelik öğeleri kullanırken dönemin ünlü yapılarından Amsterdam Borsa Binası’ndan esinlenmiştir. Dış cephe seramik rölyeflerle süslüdür. Kulelerde Arap-Endülüs mimarisinden etkilenerek ortaya çıkmış olan Mudejar izler görülür. Yapının adı dönemin ünlü oyun yazarı Frederic Soler’in bir oyunundan gelir.

Barcelona Zafer Takı (Arc de Triomf)

Metro Arc de Triomf, Ciutadella Parkı’nın kuzey batı çıkışı

Passeig Lluis Company Caddesi’nin başındadır. 1888 Uluslararası Sergisi için mimar Josep Vilaseca i Casanovas tarafından ana giriş kapısı olarak yapılmıştır. Kırmızı tuğlalar kullanılarak Endülüs-İslam mimarisinden etkilenmiş olan Yeni Mudejar tarzında inşa edilmiştir. Josep Reynes tarafından taş işçiliği ile yapılan ön frizde ün ve şöhreti simgeleyen 12 kadın figürü ve ortada şehre gelen ziyaretçileri selamlayan Barselona şehri tahta oturmuş bir bayan figürü ile betimlenmiştir.

Leave a Comment