Barselona Katedrali “La Seu”

Last Updated on 28 January 2024 by TT

Barselona Katedrali “La Seu”

Barcelona Katedrali (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia): Adres; Plaça de la Seu. Ulaşım; Metro L4-Jaume I veya Katalonya Meydanı ya da Las Ramblas’tan 5 dk yürüyüş mesafesinde. Giriş ücreti; 11 €.

Ziyaret günleri ve saatleri;

Hafta İçi

  • Kültürel ve turistik ziyaret saatleri: 09:30 – 18:30 (Giriş 17:45’te kapanır)

Cumartesi ve Dini Bayram Arifeleri

  • Kültürel ve turistik ziyaret saatleri: 09:30 – 17:15 (Giriş 16:30’da kapanır)

Pazarlar ve Dini Bayramlar

  • Kültürel ve turistik ziyaret için belirtilen saatler bulunmamaktadır. Bu günler için özel ziyaret saatleri olup olmadığını kontrol etmek için Katedral’in resmi web sitesine veya ilgili kaynaklara başvurmanızı öneririm.

Barselona Katedrali başpiskoposluk merkezini ifade eden “La Seu” olarak da anılır. Bu ihtişamlı ve benzersiz güzellikteki katedralin yerinde Roma çağında bir Roma tapınağı bulunuyordu. Romalılardan sonraki Vizigot döneminde ise bir Vizigot bazilikası inşaa edildi.

Daha önce yerinde bir camii vardı

Vizigotlardan sonraki 76 yıllık Müslüman hakimiyetinde ise aynı yerde bir camii (Ulu Camii / Cami El Kebir) bulunuyordu. Şehri Emevilerden geri alan Barselona Kontluğu bu camiyi tamamen yıkarak, caminin temelleri üzerine 1298 yılında bir bazilika inşaasına başlamıştır. Bugünkü katedral 14. yüzyılda bu bazilikanın üzerine inşaa edilmiştir. Katedralin vaftiz bölümü bu eski bazilikadan kalmadır.

Barselona katedralinin içi
Katedralin iç görünümü

Neo gotik tarzdaki ön cephe ilginç bir şekilde Kuzey Avrupa mimarisinden esinlenmiştir. Ana giriş kapısı ve sivri çan kulesi sırası ile 1890’da ve 1913’de tamamlanmıştır.

Barselona La Seu Kilisesi ve en ünlü şapelleri

Arka tarafta yer alan ikiz sekizgen çan kuleleri ise 1393 yılında inşaa edilmiş olup kule çanları 1545 yılında monte edilmiştir. Şehri kuşbakışı görmek için asansörle Katedral’in çatısına veya çan kulesine çıkabilirsiniz.

Katedralin ana girişine göz alıcı güzellikte bir Hz. İsa ve 12 Havariler tasviri hakimdir. Biraz içeriye ilerlediğinizde 26 metre yükseklikteki nef bölümünün 25 adet iç şapel tarafından çevrelendiğini göreceksiniz. Her bir şapel farklı bir aziz veya azizeye ithaf edilmiş ve bu aziz veya azizelerin hayatlarından gözalıcı tasvirlerle süslenmiştir. En eski ve ilk yapılan şapel romanest stildeki Santa Lluçia Şapeli’dir.

Barselona katedrali planı

Ana girişin karşı istikametinde en sonda ana altar ve altarın hemen önünde Azize Eulalia’nın kripti (mezarı) görülebilir.

Barselona Katedrali ve Lepanto (İnebahtı) Şapeli

Katedrale meydana bakan ana kapıdan girdiğinizde sağdaki ilk şapel kilisenin en kutsal şapeli olan Lepanto (İnebahtı) Şapelidir. Sürekli biçimde ayinlerin yapıldığı bu şapelde duvara asılı duran ve hafif eğik İsa Haçı sadece bu katedralin değil tüm Katalonya’nın en kutsal haçıdır. İnebahtı Deniz Savaşı sırasında Osmanlı’ya karşı savaşan Haçlı donanması içinde Katalan savaş gemileri ve askerleri de bulunuyordu. Katalan filosuna önderlik eden kalyonun başında Katalan ordularını koruyacağına inanılan kutsal bir İsa haçı bulunmakta idi. Rivayete göre bu haç Osmanlı tarafından gelen bir top güllesinin kendisini ıskalaması için hafif yan yatmıştır. İşte bu şapelde sergilenen yatık İsa Haçı bu kutsal haçtır.

Avlu, Kutsal 13 Kaz ve Sant Jordi Heykeli 

Katedralin içinde iken bir yan kapı ile geçiş yapabileceğiniz dış avlu manolya, portakal ve palmiye ağaçları ile sessiz, sakin ve çok güzel bir köşedir. Avlunun içindeki balıklı havuz bir Roma geleneğinin devamıdır. Havuzdaki on üç beyaz kazdan oluşan sürü, henüz 13 yaşında iken Romalı askerler tarafından öldürülen Azize Eulalia‘nın ruhunu simgeler. Ayrıca avluda ortaçağ Barselona’sının ticaret hayatını simgeleyen duvar rölyeflerine de göz atabilirsiniz.

Leave a Comment