Barselona’da Opera, Klasik Müzik, Festival ve Konserler

Last Updated on 28 January 2024 by TT

Opera, Klasik Müzik, Festival ve Konserler

Barcelona’nın gece hayatı sadece şık veya hip gece kulüplerinden ibaret değildir elbette. Burası aynı zamanda bir opera, klasik müzik, festivaller, konserler şehridir. Şehirde gezilecek sayısız gezilecek yerden vakit ve enerji bulabilirseniz Barselona’nın güncel konser programlarına göz atmanızda fayda var. Çünkü Barcelona sürekli bir biçimde dünyaca ünlü sanatçıları ağırlar ve belki de dinlemek istediğiniz dünyaca ünlü bir sanatçıyı dinleme şansını Barselona’da yakalayabilirsiniz.

OPERALAR, KLASİK MÜZİK DİNLETİLERİ

Katalanlar, dünya müzik hayatına çok sayıda uluslararası üne sahip müzisyenle katkıda bulunmuş bir millettir. Katalonya’da klasik müzik ve opera geleneği 18. yüzyılda İtalyan klasik müzik kültürünün etkisi ile başlamıştır. İspanya’nın en önemli opera salonu olan Gran Teatro del Liceu, 1847’de Barselona’da açılmıştır. Isaac Albeniz ve Enrique Granados gibi besteciler Katalonya’nın ilk kendine has eserlerini bestelemiş ve bu salonda dinleyici ile paylaşmışlardır. Jose Carreras, Placido Domingo, Montserrat Caballe gibi adını hepimizin bildiği opera ses sanatçıları Katalonya’dan çıkmıştır. Bu arada Katalonya’nın en önde gelen senfoni orkestrastraları içinde en önemli olanının da Barcelona Senfoni Orkestrası olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

banner

Katalan Müzik Sarayı (Palau de la Musica Catalana)

Carrer Palau de la Música, 4-6, La Ribera, Metro Urquinaona. Tel: 0034 932957200. Gişe saatleri; Pazartesi-Cuma 09:00-21:00. Cumartesi-Pazar 09:30-21:00. Gişe email: taquilles@palaumusica.cat. Palau de la Musica Catalana (Katalan Müzik Sarayı), klasik müzik severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken, dünyada eşi benzeri olmayan incelikli iç mimariye sahip bir müzik sarayıdır. Katalanların sahip olmakla gurur duyduğu bu salonda klasik ve senfonik müzikten, caz ve geleneksel müziklere dek tanınmış sanatçıların konserlerini dinleyebilirsiniz.

Gran Teatre del Liceu

Las Ramblas Caddesi, 51, Ciutat Vella, Metro Liceu, Tel: 0034 934859900. Montserrat Caballe, Jose Carreras, Maria Callas, Placido Domingo gibi dünyaca ünlü opera sanatçılarının adeta yetiştiği bu Avrupa’nın en iyi ikinci akustiğe sahip opera salonunda yıl boyu Katalan, İspanyol ve uluslararası bale ve opera ve prodüksiyonları ile senfonik konserleri dinleyebilirsiniz. Bilet fiyatları koltuk ve izleme yerine göre 12 €-230 € arasında değişir.

L’Auditori de Barcelona

Lepant 150, Plaça de les Glories, Metro Monumental. Tel: +34 934859900. 1999’da açılan 42.000 m2’lik dev modern konser salonu şehrin yeni gelişen modern kısmı Plaça de les Glories’tedir. İçinde Müzik Müzesi, Barselona Senfoni Orkestrası ve Katalonya Yüksek Müzik Okulu’nu da barındıran kompleks 400, 600 ve muhteşem bir akustiğe sahip 2340 kişi kapasiteli üç ayrı salondan oluşur. Bu salonlarda oda müziğinden, senfonik müziğe, modern müzikten rock müziğe dek pek çok türden konserler verilir. Merkez aynı zamanda Barselona Çağdaş Müzik Festivali’nin ana mekanıdır.

YIL BOYUNCA MÜZİK FESTİVALLERİ

Bir müzik aşığı için baharla başlayan ve Temmuz ayına dek devam eden festivaller dönemi Barcelona’da koşuşturmayla geçer. Siz de, sadece bir kaç ay içinde şehirde verilen yüzlerce konser programı arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız.

Grec Festival

Barcelona Belediyesi tarafından 2016’da kırkıncısı düzenlenen Grec Festival, şehrin en önemli kültür etkinliklerinden biridir. 1976’dan bu yana adını aldığı Montjuic Tepesi’ndeki Grek Amfitiyatrosu’nda düzenlenir ve bu yaz aylarının sevilen festivalinde tiyatro, dans, müzik ve sirk gösterileri haziran boyunca devam eder. Biletler hergün saat 10:00-20:30 arası “La Rambla 99 Palau de la Virreina” adresinden satın alınabilir.

International Barcelona Jazz Festival 

Caz severlerin programına mutlaka göz atması gereken bir festival. Dünyanın en eski ve tanınmış uluslararası caz festivallerinden biridir Kasım ve Aralık aylarında düzenlenir. Konserler, açık havada, caz kulüplerinde ve konser salonlarında olmak üzere farklı mekanlarda verilir. Biletler 10 € ile 45 € arasında değişiyor.

Sónar Barcelona  Elektronik Müzik Festivali

Dünyaca ünlü uluslararası elektronik ve deneysel müzik festivali her yıl, Haziran ayında düzenlenen bu festival üç gün boyunca devam eder. 2024 yılının tarihleri 13, 14, 15 Haziran’a denk geliyor. 2024 için 3 günlük pass bileti 185 €’dur. Diğer bilet fiyatlarını buradan görebilirsiniz.

Festival Primavera Sound 

İspanya’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Primavera şehir merkezinden 6 km uzaklıktaki sahile ve plajlara yakın Parc del Forum alanında düzenlenir. Her sene Mayıs sonu veya Haziran başı düzenlenen festivalde bağımsız ve eklektik tarzlarda müzikler yapan dünyaca ünlü grup ve şarkıcıları dinleyebilirsiniz. 2024 tarihleri 29 Mayıs,2 Haziran arasında düzenlenir. Full festival bileti 265 €’dır. Diğer bilet fiyatları.

Telecogresca Üniversite Müzik Festivali

Katalonya’nın en büyük gönüllü üniversite müzik festivalidir ve kar amaçlı değildir. Her sene Nisan ayında düzenlenir. Festivalde, yeterince tanınmamış uluslararası ve yerel müzik gruplarını dinleyebilirsiniz. 2024 tarihleri 6 Nisandır ve Park del Forum’da düzenlenir. 

Cruïlla de Cultures Müzik Festivali

Her yıl Haziran başlarında düzenlenen 3 günlük bu multi-kültürel müzik festivalinde İspanyol ve yabancı pek çok ünlü grup ve şarkıcı sahne alıyor. 2024 Tarihleri: 10-13 Temmuz. Bir çok grup ve şarkıcıyı dinleyebileceğiniz 4 günlük bilet ücreti 155 € (2024).

Guitar Barcelona Project

1988’den kurulan bu saygın organizasyon yıl boyunca değişken tarihlerde düzenlenen festivalde İspanya’nın ve dünyanın her yanından gelen tanınmış, gitarist, şarkıcı ve grupları dinleyebilirsiniz.

Poble Espanyol yaz konserleri

Haziran ve Temmuz ayı boyunca pek çok yerli ve yabancı grup ve şarkıcıyı akşamları Poble Espanyol içindeki açık hava konserlerinde dinleyebilirsiniz.

BAM (Barcelona Accio Musical)

Her yıl eylül sonu düzenlenen, her müzik türüne açık bağımsız ve alternatif bir müzik festivalidir.

De Cajon, Flamenko Festivali

Aralık sonu başlayan ve üç ay süren bu festivalde Flamenkonun yıldız sanatçıları çeşitli etkinliklerde yer alır. Organizasyonu yine “theproject” yapıyor.

TİYATRO VE DANS GÖSTERİLERİ

* Cafè-Teatre Llantiol; Riereta, 7, Al Raval, Metro Sant Antoni veya Metro Liceu. Tel: +34 9332990 09. www.llantiol.com. Ücret: 10-30 € arası. Bu küçük sahneli ve sıcak kafe-bar tarzı salonda küçük masalarda içkinizi veya yemeğinizi alırken bazıları İngilizce olan stand-up şovları ve çeşitli kumpanyaların performanslarını izleyebilirsiniz. Haftanın her günü bazıları en erken 17:30’da başlayan bir kaç performans sunulmaktadır.

* Teatre Tivoli; Carrer de Casp 10, Eixample, Metro Passeig de Gracia, Catalunya veya Urquinaona. Tel: +34 934122063. www.grupbalana.com. Ücret: 20-50 €. 1875 yılında açılmış bu tiyatro salonu hem sinema hem de tiyatro amaçlı kullanılmış olsa da günümüzde daha çok İspanyol, Katalan ve uluslararası tiyatro ve müzikall gibi canlı performanslara ev sahipliği yapar.

* Teatre Poliorama; La Rambla, 115, Metro Catalunya veya Metro Liceu. Tel: +34 933177599. www.teatrepoliorama.com. Ücret: 20-50 €. 1996’da renove edilen ve Güzel Sanatlar ve Bilimler Akademisi içinde yer alan bu 700 kişilik salonda çeşitli gösteriler ve “Flamenco ve Opera” gösterisini izleyebilirsiniz.

* Teatre Victoria; Avinguda del Paral-lel, 67, Metro Paral-lel. Tel: +34 933299189. www.teatrevictoria.com. Ücret: 20-40 €. 1224 kişi kapasiteli bu sahnede ağırlıklı olarak müzikal, dans ve bale gösterileri sergilenir.

* Soniquete; Carrer Milans, 5, Barri Gotic. Metro Liceu veya Jaume 1. Tel: +34 933518757. www.soniquete.net  Pazartesi-Cumartesi 21:00-03:00. Ücret: Ücretsiz. Belli bir programı olmayan canlı müzik ve gösterinin de olduğu bir flamenko barı.

* Mojito Club; Carrer Rosellon 217, Eixample. Metro Diagonal. Tel: +34 932376528. www.mojitobcn.com  Bar Çarşamba-Pazar 20:00’den, kulüp ise 23:00’ten 05:00’e dek. Ücret: Ücretsiz. Bu, şehirdeki en popüler ve büyük salsa kulübü aynı zamanda dans okuludur.

Leave a Comment