İbiza Plajları

Last Updated on 27 November 2019 by TT

İbiza sadece Akdeniz’in değil tüm dünyanin en popüler eğlence adası olarak bilinir. Bunun yanında ada sayısız turkuaz renkli plajları ile de ünlüdür. Marmara Adası’nın yaklaşık 5 katı büyüklüğündeki İbiza’da deniz ve güneşin keyfini en güzel şekilde çıkartmak için gideceğiniz plajı iyi seçmeniz tavsiye olunur. İbiza Town ve Sant Antoni gibi büyük yerleşimlerin yakın çevresinde bir çok plaj olmasına rağmen buralar genelde ya çok kalabalıktur ya da adanın en güzel plajları değildir.

Eğer araba kiralamadıysanız adanın dört yanındaki plajlara gitmek için taksi dışında iki alternatifiniz daha var; tekneler ve belediye otobüsleri. Limandan kalkan tekneler adanın bir çok plajına gün boyu seferler düzenler. Plajların birçoğuna belediye otobüsleri ile de ulaşılabilmektedir. Bilet ücretini şoföre ödeyebilirsiniz. Bazı plajlara ise ulaşım ancak özel araçlar veya taksilerle sağlanabilmektedir.

İşte size İbiza’nın 80 plajı arasında en güzel olanları;

Aguas Blancas Plajı

Aguas Blancas, doğal güzelliğiyle ünlü olan, koyu altın rengi kumları olan orta büyüklükte bir plajdır. Aynı zamanda İbiza’nın resmi nüdist plajlarından biridir. Tertemiz turkuaz rengi denizi fazla derin değildir. Plajın etrafında kayalıklar ve mağaralar vardır. Rüzgar varken plajın suları beyaz renkte köpüklendiği için plajın adı “Beyaz Sular” anlamına gelen Aguas Blancas’dır. Plaj, adanın kuzey-doğusunda olupmerkezden 26 km mesafededir. Adaya ulaşım sadece özel araçla mümkn olduğu için genellikle zaman aşırı kalabalık olmaz.

ibiza plajları
Aguas Blancas Plajı

Cala d’Hort Plajı

Burası etrafındaki yeşillikler, İbiza’nın en güzel plaj manzarası ve çok kalabalık olmaması sebebi ile İbiza’nın en sevilen plajlarının başında gelir. Altın rengi kumsalı, geniş manzara açısı ve karşısındaki kayalık Es Vedra Adaları manzarası gerçekten çok güzeldir. Milli doğa parkı içinde kalır. Adanın güneybatısında, merkezden 20 km mesafededir. 150 metre genişliğindeki bu plaja sadece özel araçla ulaşım mümkündür.

ibiza en güzel plajlar
Cala d’Hort Plajı

Cala Bassa Plajı

Deniz suyunun temizliği ve berraklığı açısından Cala Bassa İbiza’nın en güzel plajlarının başında gelir. Kumları altın rengi, ince ve yumuşaktır.  Bu plajda kendinizi Akdeniz’de değil Tayland’da hissedebilirsiniz. Plajın iki tarafı kayalık ve etrafı yemyeşil çam ağaçları ile doludur. Aileler için ve piknik severleri için de çok uygun bir plajdır. Adanın güney batısında ve merkezden 23 km mesafededir. San Antoni’den belediye otobüsü ile de gidebileceğiniz plaj yüksek sezonda oldukça kalabalık olabilir.

ibiza hangi plaj
Cala Bassa Plajı

Merkeze Yakın Plajlar

İbiza’nın merkezinde denize girebililecek plajlar yoktur. Merkeze en yakın plaj merkezden yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz Ses Figueretas Plajı‘dır. Bu plaj için mükemmel diyemeyiz fakat kısıtlı zamanı olanlar için vasıta kullanmadan gidilebilecek yegane plajdır. Figueretas’a gitmek için merkezdeki Vara de Rey Meydanı’nın sonundaki Avenida d’Espanya’dan dümdüz yürüyün yaklaşık 10 dakika sonra Pais Basc Caddesi’nden sola dönün. Eğer vasıta kullanarak en yakın ve en güzel plaja gitmek isterseniz en uygun yer Ses Salines Plajı‘dır ve merkezden yaklaşık 9 km mesafededir. Bu plaj ince kumlu plajı ve berrak bir denizi ile tatmin edici düzeydedir. Diğer bir alternatif ise kilometrelerce uzunluktaki, meşhur Playa d’En Bossa Plajı‘dır. Doğal güzellik açısından ilk 10’a giremeyecek olan bu plaj Bora Bora Beach Club ve çevresinde her akşam düzenlenen plaj partileri ile ünlüdür. Her milletten daha çok gençlerin tercih ettiği d’En Bossa Plajı’na İbiza merkezinden bineceğiniz teknelerle 15 dakikada ve  ucuza gidip gelebilirsiniz.

ibiza nerede denize girilir
Ses Salines Plajı

Formentera Adası Plajları

Ben uzakta da olsa en en güzel plaja gitmek istiyorum diyorsanız İbiza’nın hemen karşısındaki Formentera Adası belki de Akdeniz’in en berrak ve en güzel plajlarına sahiptir. Formentera Adası İbiza’ya göre çok daha küçük, daha sakin ve daha az gelişmiş bir adadır. Adanın toplam nüfusu 10.000’dir. Formentera’ya gitmek için İbiza’nın merkezinden teknelere binebilirsiniz. Normal teknelerle 1.5 saatte (gidiş-dönüş 19 €), deniz otobüsleri ile (gidiş dönüş 43 €) ise yarım saatte ulaşabilirsiniz. Aynı gün dönüş uçağınız vesaire varsa Formentera’ya gitmemeniz akıllıca olacaktır çünkü ender de olsa bazen hava bozduğu için dönüş seferleri aksayabiliyor. Formentera plajlarında plaj imkanları İbiza’ya göre daha kısıtlıdır. Ses Llletes Plajı (Lyetes okunur) Avrupa’nın en güzel plajı seçilmiştir ve plajın resmi bu sayfanın en başındadır.

İbiza – Formentera arası deniz otobüsü saatlerine Transmapi‘nin adresinden bakabilirsiniz.

Leave a Comment