Doğa Yürüyüş Turları

Last Updated on 4 February 2021 by TT

Doğa Yürüyüş Turları

Marmara Adası’nda Doğa Yürüyüş Turları; İstanbul’a, Bursa’ya, Balıkesir, Tekirdağ ve Çanakkale’ye yakın bir mesafede bulunan ve yeterince tanınmayan Marmara Adası’nın doğasını, florasını adada yaşayan profesyonel bir rehber eşliğinde keşfetmek isterseniz bize aşağıdaki form vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca adadaki konaklama ve ulaşım imkanları konusunda da bana yazabilirsiniz. Marmara Adası 117 km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük adası olup çok özel bir doğaya sahiptir.

İstanbul'a, balıkesir, tekirdağ ve çanakkale'ye en yakın trekking turları rotaları

İstanbul’a Yakın Doğa Yürüyüşü Turları & Trekking Parkurları

İstanbul’a deniz otobüsü ile 2 saat 45 dakika uzaklıktaki Marmara Adası henüz keşfedilmemiş olan yürüyüş rotaları ile doğa yürüyüşleri ve trekking sporunu severler için keşfedilmesi gereken yepyeni bir alternatiftir. Adamızı keşfetmek isteseniz Nisan- Kasım ayları arasında istanbul’dan Bostancı, Yenikapı ve Avcılar’dan kalkan düzenli İDO seferleri ile göz açık kapanıncaya kendinizi bambaşka bir coğrafya parçasında bulacaksınız. Marmara Adası bir çok farklı yürüyüş rotaları olan büyük ve dağlık bir adadır. Bazı rotalarda yeşil ve mavi ile içiçe olacağınız gibi bazı rotalarda da bir adada olduğunuzu unutabilirsiniz.

Önerdiğimiz Yürüyüş / Trekking Turları

Tur 1 – Marmara Adası’nın Güneyi, Flora Turu

Bu tur dilerseniz 3-4 saatlik, dilerseniz tam günlük biçimde yapılabilir. Adanın güneyi Akdeniz ve geçiş iklimine özgü zengin bir floral çeşitliliğe sahiptir. Doğal ortamlarda göreceğiniz bitkilere dokunabiliyor ve koklayabiliyorken bu bitkilerle ilgili mitolojideki yerinden fitoterapik özelliklerine dek çeşitli bilgiler alacaksınız.

Tur 2 – Güneyden Kuzeye Trans Marmara Adası

Marmara Adası’nı güneyden kuzeye yürüyerek aşacağımız bu tam günlük tur sırasında, Marmara Denizi’nin en yüksek noktasına çıkacak, buradan Marmara Denizi’ni 380 derecelik açıyla panoramik olarak görüp fotoğraflayabileceksiniz. Ayrıca doğada serbest biçimde yaşayan yılkı atlarını, Cenevizliler tarafından yapılmış olan korsan kalesini, Marmara Denizi’ne de ismini veren mermer yataklarını da görebileceksiniz.

Tur 3 – Marmara Adası Köyleri Kültür Turu

Bu tam günlük ve araç kullanılarak yapılan turda adanın Çınarlı, Marmara, Gündoğdu, Asmalı ve Saraylar gibi yerleşimlerini, tarihini, geleneklerini ve yaşam kültürünü keşfedeceğiz. Turumuz sırasında iki küçük müze ziyareti yapabilir, dilerseniz adanın meşhur taze fasulyesini tarlalardan kendi ellerinizle toplayabilirsiniz.

Tur 4- Zeytin Hasadı Turu

Marmara Adası’nın özellikle güney kıyıları sık zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adanın eski Rum ahalisinden kalan zeytincilik geleneği adanın önemli geçim kaynaklarından biridir. Ekim ayında yeşil, kasım ayında ise siyah zeytin zamanıdır. Tam gün süren zeytin hasadı turunda zeytin toplanması, yeşil zeytin kırılması ve yağhane ziyareti dışında zeytin ağacı, zeytin meyvesi, zeytin yetiştiriciliği, zeytinin yemeye hazırlanması gibi türlü konularda bilgi sahibi olacaksınız, evinize kendi topladığınız zeytinleriniz ile döneceksiniz.

Marmara Adası’nın Bazı Özellikleri

İşte Marmara Adası’nı ilginç ve keşfedilmeye değer kılan özelliklerinden bir kaçı şu şekildedir

  • Türkiye’nin en yüksek adasıdır. 700 metreye ulaşan tepeleri ve ovaları ile zengin bir topografyası vardır.
  • Kuzeyi Karadeniz güneyi Akdeniz iklimi etkisi altındadır. İklimi, jeolojik ve coğrafi yapısı sebebi ile bitki çeşitliliği açısından, Türkiye’nin bu büyüklükteki en zengin toprak parçasıdır.
  • Dünyanın en eski mermer yatakları Marmara Adası’ndadır. Dünya dillerindeki mermer (marble, marmor, marmara…) kelimesi adamızda çıkarılan mermerden gelmektedir.
  • Adaçayı, kekik çeşitleri, yılkı atları, tuzlu sardalya konservesi, zeytini ve kaliteli zeytinyağı ile tanınır.
  • Marmara Adası, adaçayı, yabani zeytin, yabani incir, menengiç ağacı, antep fıstığı, sumak, kestane, kermes meşesi, yaban ayvası, kaktüs, tüylü meşe, kızılçam, dişbudak, çiçekli dişbudak, fıstık çamı, sandal ağacı, kocayemiş, yabani yasemin, yabani hanımeli, yabani pırasa, yabani sarımsak ve sayamayacağımız kadar çok bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitkileri ve ilginç özelliklerini yakından tanıyabileceğiniz 4-5 saatlik bir flora turuna da katılabilirsiniz. Bitki çeşitliliği ve görünürlülüğü mevsimlere göre farklılık gösterir.
  • Adamızda Ekim ayı yeşil zeytin, Kasım ayı ise siyah zeytin hasadı yapılır.

marmara adası turları

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Ad - Soyad

Doğa Yürüyüş Turları

Marmara Adası, Istanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Bandırma, Çanakkale, Bursa Doğa Yürüyüş Turları

Leave a Comment