Sintagma Meydanı ve Efzun Askerleri

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Sintagma Meydanı: Atina’nın en merkezi yeri ve en büyük meydanı olan Sintagma Meydanı Yunan Parlamentosu ile trafiğe kapalı Ermou Caddesi arasındadır. Sintagma kelimesi Yunanca’da “anayasa” anlamına gelmektedir. Meydana bu adın verilmesinin sebebi Yunanistan’ın bağımsızlık sonrası ilk kralı olan Otto’nun ilk anayasayı bu meydanda ilan etmesidir (1843). Sintagma Meydanı Atina’da protestoların ve gösterilerin yapıldığı meydandır.

  • Akropol & müzesi için özel rehberli tur; tıklayın.
  • Tam gün yemekli ve eğlenceli 3 adalar turu için tıklayın.

Sintagma Meydanı’nda iken yüzünüzü parlamento binasına doğru döndüğünüzde sol tarafta Atina’nın ve Yunanistan’ın en lüks oteli olan Hotel Grande Bretagne‘yi göreceksiniz. Yanındaki daha küçük olan King George Hotel de Atina’nın en lüks ikinci otelidir.

afzun askerleri

Efzun Askerleri ve Nöbet Değişimi; Atina’da turistlerin Akropol’den bile daha çok ilgisini çeken bir turistik etkinlik de efzun askerleri nin nöbet değişimi desek abartmış olmayız. Yunan Parlamentosu‘nun Sintagma Meydanı’na bakan cephesinde her saat başı, günde 24 kez tekrarlanan nöbet değişim törenini siz de kaçırmayın. Nöbet değişiminin resmi olanı ise her pazar günü saat 11’de yapılır. Parlamento önünde 24 saat nöbet tutan bu askerler Cumhurbaşkanlığı ordusuna aittir ve “Efzun (Evzon)” askerleri olarak alarak bilinirler. Efzun askerleri 1821‘de Osmanlı’ya karşı kırda bağımsızlık savaşı vermiş olan askerlerdir. Bugün ise Yunanistan’ın en prestijli tören kıtası askerleridir. Kırmızı kepleri savaşlarda akan kanı, siyah püskülleri halkın yasını, ayakkabılarının altındaki nallar savaşta bindikleri atları, çarıklarının ucundaki ponponlar da düşmanı tekme ile yaralamak için ayakkabı ucuna taktıkları bıçakları kamufle etmek içindir. Elbette özellikle bizim ülkemizde askerlerin en çok konuşulan kısmı askerlerin etek giymesidir. Her ne kadar sık sık “etek giyen askerler” şeklinde alaya alınsalar da, bu etekler tüm balkan ülkelerinde erkekler tarafından giyilen geleneksel bir kıyafettir. Yunanlılar bu eteğe fustanela (fistan) derler. 30 metre kumaştan yapılan eteğin 400 pilesi vardır ve her bir pile Osmanlı yönetiminde geçirilen bir yılı simgeler.

Bir çok Yunan gencinin hayalinde efzun askeri olmak vardır. Efzun askeri olmak için en az 1.80 cm boyunda olmak, üniversite mezunu olmak ve Yunan ırkının fiziksel özelliklerine sahip olmak gerekir.

Askerlerin ardındaki geniş duvarın üzerinde yazılar vardır. Bu bronz şiltler Yunan ordusunun katıldığı büyük savaşları simgeliyor. Ortadaki anıtın sağında “Afyonkarahisar-Sakarya” yazısı vardır. 1921’de İngiltere’nin kışkırtması ile Anadolu’ya çıkartma yapan Yunan ordusunun hezimeti ve geri dönemeyen askerleri anısına yazılmıştır. Diğer tarafta ise Atinalı komutan Perikles‘in ünlü sözü “Demokrasi ve vatan için ölenlerin mezarı bütün dünyadır” sözü yazılıdır.

Leave a Comment