Sakız Adası Feribot Bileti

Last Updated on 7 April 2024 by TT

Sakız Adası Feribot Bileti

Sakız Adası feribot bileti için ve diğer tüm Yunan adaları feribotları için (Yunan iç hat seferleri dahil) güncel sefer tarifelerini, kalkış gün – saatlerini ve fiyatlarını buradan görüp online bilet satın alabilirsiniz. İzmir’in Çeşme ilçesine bir taş atımı mesafede (9 mil) bulunan Sakız (Chios) Adası’nın başkenti Chios Town (yerliler Chora / Hora der) Yunanistan’ın 12 Adalar (Dodecanese) grubunda yer alır. Adada “mastic” denilen sakız ağaçları ile ünlü bu güzel adaya Türkiye’den ulaşımın en pratik yolu Çeşme – Sakız arası çalışan feribotlara binmektir. Yaz kış düzenli olarak yapılan seferlerde yolculuk süresi süratli katamaran ile 20 dakikadır.  Normal hızda giden feribotlarla 35 , 45 dakika gibi sürelerde ulaşabilirsiniz. Çeşme’den yaz aylarında hergün en az 3 sefer bulabilirsiniz. Bilet fiyatları seyahat edeceğiniz döneme göre ve feribotuna göre değişebilir. Bunların ikisi sabah, birisi ise akşam saatlerinde hareket eder.

Sakız Adası feribot biletini önceden almalı mıyım?

Çeşme-Sakız feribot bileti için özellikle yaz aylarında ve bayram tatillerinde yoğunluk sebebi ile bilet bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Gidiş-dönüş feribot biletinizi önceden almanız yararınıza olacaktır.

sakiz feribot

Çeşme – Sakız Adası Feribot Kalkış Saatleri

Çeşme Sakız arasında çalışan feribotlar ve katamaranlar yaz aylarında sabah – akşam saatlerinde toplam üç sefer yapar. Dönüş için hem sabah hem akşam seferleri vardır. Sefer günleri, kalkış saatleri ve bilet fiyatları, yaz, kış dönemleri ile bayram tarihlerine göre farklılık gösterebilir. Örnek olması açısından aşağıdaki 2024 yaz dönemi feribot / katamaran kalkış günleri, saatleri ve fiyatlarına göz atabilirsiniz.  Güncel tarife bilgileri ve bilet fiyatları

  • Çeşme Ulusoy Port Kalkış Varış (Hızlı Katamaran) – 09:00-09:20 / Dönüş Kalkış Varış 18:30-18:50
  • Çeşme Ulusoy Port Kalkış Varış (Feribot) – 09:30-10:15 / Dönüş Kalkış Varış 18:00-18:45
  • Çeşme Ulusoy Port Kalkış Varış (Feribot) – 19:00-19:45 / Dönüş Kalkış Varış 08:00-08:45

çeşme sakız feribot seferleri

Sakız Adası Feribot Bileti Fiyatı

Çeşme’den Sakız’a yolcu taşıyan Ertürk firmasına ait bir feribot ve bir hızlı giden katamaran vardır. Katamaran, deniz otobüsüdür. Bilet fiyatları aracın hızına, kalkış saatine ve sezona göre değişiklik göstermektedir. 2024 yaz sezonu için örnek fiyatlar aşağıdadır;

çeşme sakız feribot bilet fiyatı

2024 Çeşme – Sakız feribot bilet ücretleri

  • Aynı Gün Gidiş Dönüş (Hızlı Katamaran); 35 €
  • Farklı Gün Gidiş Dönüş; (Hızlı Katamaran); 32 €
  • Aynı Gün Gidiş Dönüş (Feribot); 25 €
  • Farklı Gün Gidiş Dönüş; (Feribot); 25 €
  • Akşam Gidiş Sabah Dönüş (Feribot); 25 €
  • Akşam Gidiş Akşam Dönüş (Feribot); 25 €

Yukarıdaki bilet ücretine ilave olarak kişi başı 2 € liman vergisi ödemeniz gerekiyor.

Sakız Adası’na Araçla Gidebilir miyim?

Çeşme Sakız arasında çalışan feribotlar araç taşımaktadır. 2108 rakamları ile normal arabalar için araç geçiş ücreti (gidiş dönüş) 105 €’dur. Bu ücrete şoför geçiş ücreti dahildir. Fakat aracınıza yeşil sigorta (yurtdışı kasko) yaptırmanız gerekmektedir. Bunun maliyeti de 2018 yılı için 47 €’dan başlamaktadır.

Sakız Adası için gemi nereden kalkar?

Sakız Adası’na kalkan feribotlar İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ulusoy Limanı’ndan kalkar. Ulusoy Limanı Çeşme’nin merkezinde olup otogara 1.5 km (yaklaşık 20-25 dk yürüme) mesafededir.

Sakız’a gitmek için vize gerekir mi?

Sakız Adası’na seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının pasaportunda geçerli bir Avrupa Birliği Şengen Vizesi olmalıdır. Yeşil pasaport sahipleri için vize gerekmemektedir. Ayrıca, her yıl yenilenen ve uygulamaya konulan kapıda vize / kolay vize uygulaması ile de vize alıp Sakız’a giriş yapabilirisiniz. Kapı vizesi maksimum 7 günlük ve tek girişli olarak verilmektedir. Vize ücreti ise 60 €’dur. 

çeşme sakız adası feribot tarifesi

Leave a Comment