Kos Adası Antik Agora

Last Updated on 6 June 2022 by TT

Kos Adası Antik Agora

Kos Adası’nın merkezi olan Kos şehrinde limandan 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Kos Agora Harabeleri konum olarak Gazi Hasan Paşa Camii’nin arkasındadır fakat giriş kapıları Nafklirou ve Hippocrates Caddeleri’ndendir. Kos Agora’sı, Kos Antik şehrinin ilk kuruluş yılı sayılan MÖ 366 yılında bugünkü liman çevresinde bir kaç yönetim  kos-agorabinası ve tapınak inşaa edilerek başlamıştır. Zamanla buna başka tapınaklar, hamamlar, dükkanlar ve agora çevresinde evler inşaa edilmiştir. Ortaya çıkarılan kalıntıların zenginliği buranın sıradan bir çarşıdan ziyade önemli bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

Afrodit ve Herkül Tapınağı

Alanın batı kısmında bir kaç sütunu ayağa kaldırılmış olan stoa (etrafı revaklı avlu) nın izleri görülebilir. Kuzey tarafta ise Afrodit Tapınağı, küçük bir Herkül Tapınağı ve 5. yüzyıldan kalma bir Hristiyan bazilikasının kalıntıları vardır. İlave buluntular arasında bir Hipokrat heykeli ile MÖ 3. yüzyıla ait yer mozaikleri sayılabilir.

Yakın zamanlardaki kazılarda, etkileyiciliğini hala koruyan ve geniş merdivenlerinin orta bir avluya açıldığı 80 metre genişliğinde, 300 metre uzunluğunda bir yapı bulunmuştur. Aynı zamanda şu an restore edilmiş olan iki sütunun bulunduğu yerde zamanında bir kemeraltı / stoa bulunduğu düşünülmektedir.

Agora’nın surları ve hippodamean sistemi

Antik Yunan’ın en güzel liman şehirlerinden biri olan Antik Kos Şehri’nin agorası 4 km yarıçaplı sur duvarlarının içinde kalıyordu. Bu duvarlar ortaçağ depremlerinde yıkılmış olmakla birlikte Agora çevresinde yer yer izleri görülebilir. Sit alanının doğusunda yapılan kazılar, agoranın Hippodamean Sistemi denilen, 4 blok halinde, ev ve dükkanların sıralandığı 4-6 metre genişliğindeki simetrik caddeler ile devam ettiğini gösteriyor. Kazılarda çıkan değerli eserlerin bir kısmı Kos Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir.

Leave a Comment